اعتراض مردم ارومیه به رد طرح دوفوریتی آبرسانی به دریاچه ارومیه

تاریخ درج خبر -1390:06:06
AddThis Social Bookmark Button


در پی فراخوان فعالین مدنی آذربایجان برای اعتراض به رد طرح دو فوریتی «آبرسانی به دریاچه ارومیه» در مجلس ارتجاع، نیروهای امنیتی برای جلوگیری از برگزاری هرگونه تجمع در خیابان‌های شهرهای ارومیه و تبریز مستقر شده‌اند.در همین راستا از ساعتهایی پیش سرعت دسترسی به اینترنت در این شهر‌ها به‌شدت افت کرده است.
نیروهای امنیتی در میادین و خیابان‌های اصلی شهر مستقر شده و اکثر فروشگاه‌ها و مغازه‌های خیابان‌های اصلی در هماهنگی با خواست نیروی انتظامی تعطیل شده است. پلیس ضدشورش در خیابان باکری، امام، عطایی و چهارراه عسگر آبادی شهر ارومیه مستقر شده و از شکل گیری هرگونه تجمعی جلوگیری می‌کنند.
علی رغم تدابیر لحاظ شده بر اساس گزارش شاهدان عینی هزاران نفر از شهروندان در ارومیه در پی ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری تجمع با پلیس درگیر شده‌اند. بر اساس گزارشات رسیده دستکم ۱۲ تن از شهروندان بر اثر شلیک گاز اشک‌آور و برخورد خشونت آمیز نیروهای ضدشورش آسیب دیده‌اند.
کانون درگیریها خیابان  موسوم به امام ارومیه اعلام شده است که به‌دلیل برخورد نیروهای انتظامی و امنیتی با تظاهرات کنندگان و به‌دلیل کثرت شرکت‌کنندگان درگیر‌ها به خیابان عطایی و عسگر آبادی نیز کشیده شده است.

طبق گزارش شاهدان عینی شهروندان معترض اقدام به آتش زدن دو موتور سیکلت متعلق به نیروهای ضدشورش نموده‌اند.
هم‌چنین بنابر گزارش شاهدان عینی خیابانهای اصلی شهر تبریز نیز مملو از نیروهای امنیتی است و اکثر پاساژ های مرکز شهر تعطیل و تخلیه شده است.
بر اساس این گزارش مردم معترض در چهار راه شهناز اقدام به تجمعات پراکنده‌ای نموده و صدها تن از شهروندان در مقابل خانه مشروطه تجمع کرده و اقدام به‌سر دادن شعار کرده‌اند، در پی ممانعت نیروهای امنیتی این تجمع نیز به درگیری انجامیده است. نیروهای امنیتی در باغ گلستان، چهار راه شهناز، گونگا باشی، بازار، بازار آغزی خیابان فردوسی، چهار راه آبرسان حضور چشمگیری دارند. اختلال در شبکه تلفن همراه نیز از سوی شاهدان عینی گزارش شده است هم چنین شاهدان عینی به گزارشگر هرانا گفتند: ”نیروهای امنیتی به‌زور اقدام به بستن مغازه‌های شهر می‌کنند“.
ساعتهایی پیش نمایندگان مجلس ارتجاع  با انتشار نامه‌ای در رسانه‌ها دولتی رأی منفی خود به طرح دو فوریتی «آبرسانی به دریاچه ارومیه را تکذیب کردند.


برگرفته از هرانا ۵ شهریور


ارسال به فیس بوک
  Aftabkaran. All rights reserved