ناآرامی و دستگیری های گسترده در آذربایجان

تاریخ درج خبر -1390:06:05
در حالی که برخی از نمایندگان آذری زبان مجلس خواستار پیگیری و حل مشکل دریاچه ارومیه شدند، خبرهایی از ناآرامی های پراکنده و دستگیری گسترده در ارومیه و تبریز گزارش شده است.به گزارش دانشجونیوز، تجمع مردم در تبریز و ارومیه برای اعتراض به رسیدگی نکردن دولت به وضعیت ناگوار دریاچه ارومیه، با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد و منابع غیررسمی از بازداشت و زخمی شدن دهها تن در این دو شهر خبر می‌دهند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز ۲۵ مرداد، با دو فوریت طرح جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه از طریق انتقال و پمپاژ آب از رودخانه های ارس و سیلوه، مخالفت کردند و قرار شد این طرح به صورت عادی در کمیسیون مربوطه بررسی شود که این تصمیم باعث نارضایتی گروه هایی از فعالان مدنی شد.

پیش از آن حسن عباس نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اعلام کرده بود که "در حال حاضر ۵۳ درصد از مساحت این دریاچه که افزون بر سه هزار کیلومتر مربع می شود، خشک و تبدیل به شوره زار شده و میزان غلظت نمک آن نیز به بیش از ۴۰۰ گرم در لیتر رسیده است."

در پی این تحولات، امروز اعتراضاتی در آذربایجان شکل گرفت. سایت کلمه بر اساس گفته‌های شاهدان عینی گزارش داده که "پلیس در ارومیه برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرده است. معترضانی که همان حرفی را می‌زدند که امروز ۲۲ نماینده مجلس در یک نامه‌ی سرگشاده مطرح کردند."

این نمایندگان که متعلق به سه استان آذربایجان غربی شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل هستند در این نامه اعلام کرده اند که دولت باید در قبال تبعات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حاصل از روند خشک شدن دریاچه ارومیه پاسخگو باشد.

آنها همچنین در نامه خود نوشته اند: "از هیات رئیسه محترم مجلس در ارتباط با دریاچه ارومیه درخواست حل و پیگیری مشکل دریاچه را بطور کارشناسانه و فوری داریم."

سایت هرانا نیز نوشته است که "نیروهای امنیتی در میادین و خیابان‌های اصلی شهر مستقر شده و اکثر فروشگاه‌ها و مغازه‌های خیابان‌های اصلی در هماهنگی با خواست نیروی انتظامی تعطیل شده است."

این سایت نیز از قول شاهدان عینی می گوید: "علی رغم تدابیر لحاظ شده هزاران نفر از شهروندان در ارومیه در پی ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری تجمع با پلیس درگیر شده‌اند."

گفتنی است گزارش های از دستگیری های گسترده مردم و فعالین مدنی آذربایجان در پی این ناآرامی ها منتشر شده است.
ارسال به فیس بوک
  Aftabkaran. All rights reserved