وزیر خارجه ایران: درخواست آمریکا برای کناره‌گیری اسد وقیحانه است

تاریخ درج خبر -1390:06:05
وزیر امور خارجه ایران در حالی از سیاست آمریکا در برخورد با سوریه انتقاد کرده است که از زمان آغاز اعتراض‌ها در این کشور، ایالات‌متحده بار‌ها جمهوری‌اسلامی را به دخالت در امور سوریه و پشتیبانی از بشار اسد متهم کرده است.


وزیر خارجه ایران، درخواست آمریکا برای کناره‌گیری بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را از قدرت «وقیحانه» خواند و گفت این اظهارنظر‌ها را نباید «جدی» گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی‌اکبر صالحی، امروز پنجم شهریور گفت که سوریه کشوری مستقل است و مقام‌های آمریکایی بر اساس کنوانسیون‌ها و میثاق‌های بین‌المللی اجازه ندارند «مداخله‌جویانه درباره کشور دیگری موضع‌گیری کنند».

هم‌زمان با افزایش مخالفت‌ها و ادامه تظاهرات ضدحکومتی معترضان سوریه و سرکوب آن‌ها توسط نیروهای امنیتی، ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا روز ۲۷ مرداد در بیانیه‌ای خواهان کناره‌گیری بشار اسد از قدرت شدند. کشورهای اروپایی و آمریکا خواسته‌اند تا تحریم‌های شدید‌تری علیه حکومت اسد اعمال شوند.

بر اساس گزارش سازمان ملل‌متحد در جریان اعتراض‌های سوریه که از ماه مارس تاکنون ادامه داشته، بیش از دو هزار و ۲۰۰ نفر توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

جمهوری‌ اسلامی طی این مدت از حکومت بشار اسد، متحد دیرین خود در خاورمیانه حمایت کرده است. مقام‌های ایرانی اعتراض‌ها در سوریه را «حرکتی شیطنت‌آمیز» نامیده‌اند که «توسط غرب، آمریکا و صهیونیست‌ها» صورت می‌گیرد.

به گفته آقای صالحی، ایالات‌متحده «هنوز در حال و هوای جهان تک‌قطبی» به سر می‌برد و خود را «ژاندارم جهان» می‌داند و اگر این اظهار نظر‌ها «کارساز» بود، مقام‌های آمریکایی «مسئله افغانستان را تا الان حل کرده بودند».

این مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران، «تکبر و استکبار» را علت این درخواست آمریکا دانست و گفت که شیوه رفتاری ایران مبتنی بر «عقلانیت» و شیوه رفتاری آمریکا مبتنی بر «استکبار» است.

او همچنین افزود: مردم با این تناقض‌ها و معیار‌ها و رفتارهای دوگانه آشنا‌تر شده‌اند و با وجود عرصه اینترنت و ارتباطات افکار را نمی‌توان گول زد و الان همه بیدارند و آن‌ها آب در هاون می‌کوبند.

این مقام ایرانی در حالی از سیاست آمریکا در برخورد با سوریه انتقاد کرده است که از زمان آغاز اعتراض‌ها در این کشور، ایالات‌متحده بار‌ها جمهوری‌اسلامی را به دخالت در امور سوریه و پشتیبانی از بشار اسد متهم کرده است.

در همین راستا، اتحادیه اروپا روز دوم شهریور، ۱۵ فرد و پنج نهاد از جمله سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران ایران را به دلیل پشتیبانی و کمک به حکومت سوریه در «سرکوب اعتراضات مردمی این کشور» تحریم کرد.

در آخرین خبر‌ها، شیخ حمد بن خلیفه آل‌ثانی، امیر قطر روز گذشته در ایران پس از دیدار با محمود احمدی‌نژاد، «اعمال زور» حکومت سوریه در برابر معترضان را «بی‌نتیجه» دانست و گفت که دولت سوریه باید دست به اصلاحات بزند.

در شرایطی که امیر قطر خواستار توجه بشار اسد به خواسته‌های مردم سوریه شده است، رئیس‌جمهوری ایران بار دیگر این اعتراض‌ها را به «دخالت غرب» نسبت داد و آن‌ها را به «پیچیده‌کردن اوضاع در منطقه» متهم کرد.
ارسال به فیس بوک
  Aftabkaran. All rights reserved