اپوزیسیون لیبی پس از قذافی

تاریخ درج خبر -1390:06:05
تلویزیون بی.بی.سی جهانی: سؤالی که این روزها مطرح است وضعیت اپوزیسیون لیبی پس از سقوط قذافی است، آن‌چه همه نیروها را متحد کرده بود تنفر از دیکتاتوری خونریز بود، آیا این اتحاد پس از رفتن او باقی می‌ماند؟
آنها دانشجویان، معلمان و کاسبکاران هستند که اکثراً برای اولین بار سلاح به‌دست گرفته‌اند. آنها بدون کمک خارجی قیام کردند. البته در ادامه کمک ناتو هم وارد شد. اکنون این رزمندگان پیروز شده و توسط بسیاری از کشورها به‌عنوان دولت مشروع لیبی به‌رسمیت شناخته شده‌اند. آیا آنها متحد هستند. شورای انتقالی ملی تشکیل شده از جریانهای مختلف است که وجه مشترک آنها تنفر از قذافی بود. این یک ائتلاف بین شرق و غرب کشور، با گروهی از اعضای سابق رژیم قذافی و تعدادی از تبعیدیان است.

شمس‌الدین بن علی از اعضا این شورا می‌گوید: این ترکیبی از عقیده ها و ایدئولوژیهای مختلف است. اما اگر همه آنها حاضر باشند در چارچوب قانون اساسی کار کنند مشکلی نخواهد بود و هرکس می‌تواند حرف خودش را بزند.

رهبر آینده‌این کشور احتمالاً مسؤل شورای ملی انتقالی مصطفی جلیل خواهد بود. او قبلاً وزیر دادگستری بود. انقلاب، هیچ فرد خاصی را به‌عنوان رهبر برجسته نکرده است. شاید بعد از 42سال دیکتاتور قذافی، یک مرد قوی آخرین چیزی باشد که مردم لیبی خواهان آن هستند.

ارسال به فیس بوک
  Aftabkaran. All rights reserved