مجموعه خبر

تاریخ درج خبر -1394:02:09
خطر انقراض گياهان دارويي ايران به دليل برداشت بي رويه و قاچاق
روزنامه خراسان: استان هاي آذربايجان، کرمان، خراسان، فارس، مازندران ، لرستان ،... برخي استان هاي کشور از منابع غني گياهان دارويي برخوردارند که مورد تهديد قاچاقچيان واقع مي شوند، به طوري که مسئولان به صراحت اعلام مي کنند که ۱۰ برابر ميزاني که از مبادي رسمي گياهان دارويي صادر مي شود از طريق قاچاق از کشور خارج مي شود و اغلب توسط قاچاقچيان به کشورهاي حاشيه خليج فارس برده مي شود با اين حال چرا بايد منابع غني گونه هاي گياهي مورد تعرض و قاچاق قرار گيرد، دليل اصلي اين مسئله چه مي تواند باشد.....
مقررات جدید اجرای کنسرت: اشعار نباید عاشقانه باشد
مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ وارشاد از اعمال قانون جدید در اجرای موسیقی صحنه‌ای خبر داد.
به گزارش ایلنا، میرزمانی گفت: از این به بعد دفتر موسیقی برای دادن مجوز سانس دوم اجرای صحنه‌ای شرایط ویژه‌ای دارد و هر گروهی نمی‌تواند اجرای سانس دوم داشته باشد.
وی درباره شرایط جدید برای اخذ مجوز سانس دوم اظهار داشت: گروه‌های درجه یک، پرداختن به موسیقی ایرانی، و استفاده از اشعار غیرعاشقانه و عرفانی از مهمترین شرایطی است که برای دادن مجوز سانس دوم اجرای صحنه‌ای درنظر گرفته می‌شود...
اشتغال در پيچ خطرناک
سایت فرارو: محسن رناني، دانشيار دانشگاه اصفهان با بررسي وضع اشتغال كشور نگراني‌هاي خود را در اين مورد بيان مي‌كند. اين كارشناس اقتصادي كه اعتقاد دارد اشتغال، مهم‌ترين شاخص كارآمدي يك نظام سياسي است، علت توجه كردن دولت به اشتغال در سال جاري را ناشي از اين مي‌داند كه در بحث بيكاري و ركود كشور در حال ورود به بحران هستيم و اشتغال به پيچ خطرناكي رسيده است.

وي در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد تاكيد مي‌كند كه اقتصاد ايران ظرفيت ايجاد 5/2 ميليون شغل طي يك سال را ندارد و هشدار مي‌دهد كه اينگونه اقدامات ضربتي موجب وارد آمدن شوك‌هاي جديدي به تن بيمار اقتصاد ايران مي‌شوند.
به زعم وي، تزريق 168 هزار ميليارد تومان براي ايجاد 5/2 ميليون شغل كه وزارت كار اعلام كرده است نيز پيامدهايي چون شتاب گرفتن تورم، به هم ريختگي نظام پولي و مالي كشور، افزايش شديد بدهي و كسري بودجه دولت، زمين‌گير شدن حجم عظيم ديگري از سرمايه‌هاي كشور، افزايش ناكارآيي بخش توليد، افزايش واردات، افزايش بدي‌هاي معوقه بخش خصوصي و دولتي به سيستم بانكي و رشد سريع فساد در مسير جذب اين حجم عظيم بودجه را در پي خواهد داشت كه در نهايت يك ضربه كاري ديگر به اقتصاد ايران خواهد بود....
«محو جمعیت» در جهان؛ محو ایران «تا سال ۳۵۰۰ میلادی»
راديو فردا 25 اوت. با امتناع زنان از نشستن بر سر سفره عقد، کاهش زاد و ولد و روش‌های نوین انتخاب جنسیت نوزاد، پیش‌بینی می‌شود که جمعیت بسیاری از کشورهای جهان، از جمله ایران، در آینده محو شود.

آن طور که پیش‌بینی می‌شود، با روند فعلی و ترکیب رشد جمعیتی در ایران، جمعیت کشور تا کمی بیش از ۱۵۰۰ سال دیگر به کلی محو خواهد شد و دیگر اثری از ایران باقی نخواهد ماند. این عدد برای چین نیز ۱۵۰۰ سال و برای کانادا ۲۵۰۰ سال تخمین زده شده است.

به نوشته هفته‌نامه معتبر اکونومیست، امروزه زنان بسیاری با دست زدن به آن چه این نشریه «اعتصاب ازدواج» نامیده، زندگی مجردی را به ازدواج ترجیح می‌دهند که این، به نوبه خود، یکی از دلایل کاهش میزان زاد و ولد در جوامع مختلف به شمار می‌آید.

بر پایه آمار منتشر شده توسط سازمان ملل، در صورت عدم اصلاح الگوی کنونی باروری در ۸۳ کشور جهان، در این کشور‌ها که نام ایران نیز در میان آن‌هاست، در آینده تعداد کافی دختر برای جایگزینی مادران امروز وجود نخواهد داشت.

برای روشن‌تر شدن مطلب، یک گروه هزار نفره زن هنگ‌کنگی را در نظر بگیرید که، طبق آمار زاد و ولد موجود، ۵۴۷ دختر به دنیا خواهند آورد. در صورت حفظ شرایط موجود، این ۵۴۷ دختر در آینده با ۲۹۹ دختر جایگزین شده و و به همین ترتیب الی آخر. با این اوصاف، حساب سرانگشتی اکونومیست نشان می‌دهد که تنها ۲۵ نسل طول می‌کشد تا جمعیت ۳.۷۵ میلیون نفری زنان هنگ‌کنگ به تنها یک نفر برسد.
اگر با همین منطق محاسبه کنید، ژاپن، روسیه، ایتالیا و اسپانیا کشورهایی خواهند بود که هزاره چهارم میلادی را تجربه نخواهند کرد. حتی چین، که امروزه پرجمعیت‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود و تاریخش دست‌کم ۳۷۰۰ سال قدمت دارد، در صورتی که روند کنونی تغییر نکند، فقط ۱۵۰۰ سال دیگر وجود خارجی خواهد داشت.

آمار زاد و ولد سازمان ملل همچنین نشان می‌دهد که جمعیت کشور کانادا زمانی حول و حوش سال ۴۵۰۰ میلادی (۲۵۰۰ سال دیگر) و کشور بوسنی و هرزگوین حدود سال ۲۷۰۰ میلادی (تقریباً ۶۰۰ سال دیگر) به نقطه «محو جمعیتی» خواهد رسید.

اکونومیست در ادامه می‌نویسد که راز پیش‌بینی‌های تکان‌دهنده فوق را باید در تغییر الگوی زناشویی و باروری در میان جوامع مختلف دانست.امروزه رفتارهای متفاوت در ازدواج، برخلاف گذشته، به جوامع غرب محدود نمی‌شود و به نظر می‌رسد زنان شرقی در آسیا نیز، مانند اروپا و آمریکا، به گروه اعتصاب‌کنندگان ازدواج پیوسته‌اند.

برای نمونه، یک زن ۳۵ ساله اهل تایوان واقع درآسیای شرقی، می‌گوید: «این دنیا یک دهکده جهانی است، اگر در این سن نتوانم یک مرد تایوانی، که با سنم کنار بیاید، را پیدا کنم، شاید در جایی دیگر او را بیابم. در عین حال، هر زمان خواستم بچه‌دار شوم می‌توانم از خدمات یک بانک اسپرم برای باروری استفاده کنم یا این که از یکی از دوستان مذکرم بخواهم که برایم نقش اهداکننده اسپرم را ایفا کند.»

گفته فوق را می‌توان نمادی از فرهنگی دانست که امروز مرزهای شرق را نیز درنوردیده و تغییرات بنیادین در ساختار خانواده و تلقی از مفاهیم آن را به وجود آورده است. در عین حال، محافظه‌کاران در دنیای غرب کماکان بر این باورند که خانواده سنتی ستون جامعه است، دیدگاهی که در شرق هم هنوز طرفداران زیادی دارد.

شرق، به شکل سنتی، برای خانواده در زندگی فرد و اعتلای شخصیتی او نقش اساسی قائل بوده است. «خانواده» در مرکز آموزه‌های اخلاقی کنفوسیوس، فیلسوف سر‌شناس چینی، قرار دارد و فرد تنها در چارچوب آن می‌تواند به رشد و پیشرفت شایسته نائل شود.

در بخش دیگری از گزارش اکونومیست آمده است: در جوامع غربی یک‌چهارم اشخاص سی و اندی ساله یا با زوج خود، خارج از پیوند زناشویی، همزیستی می‌کنند یا هرگز ازدواج نکرده‌اند و نیمی از ازدواج‌ها، در این کشور‌ها، به طلاق می‌انجامد.

در مقابل، در آسیا، پیش‌نیاز اصلی برای بچه‌دار شدن، همچنان، ازدواج دانسته می‌شود. برای مثال، در ژاپن، تنها دو درصد از نوزادان به دنیا آمده در سال ۲۰۰۷ به والدینی تعلق داشتند که زن و شوهر نبوده‌اند. رقم فوق در اروپا بسیار متفاوت است: در سوئد، در سال ۲۰۰۸ میلادی، ۵۵ درصد وضع حمل‌ها متعلق به زنان مجرد بود و در ایسلند ۶۶ درصد.

رفتارهای سنتی در میان شرقی‌ها بیشتر به چشم می‌خورد. آسیایی‌ها، در مقایسه با اروپایی‌ها، بیشتر بر این نکته اتفاق نظر دارند که «خوشبختی هر زن با ازدواج او محقق می‌شود.» بسیاری از شرقی‌ها همچنان باور دارند که زن باید پس از ازدواج یا بچه‌دار شدن از کار کردن دست بکشد، در میان آن‌ها رابطه جنسی پیش از ازدواج کماکان امری ناشایست دانسته می‌شود.

نقطه اوج

در حالی که غرب با پدیده روزافزون طلاق و کودکان نا‌مشروع مواجه است، در آسیا ازدواج‌های دیرهنگام، امتناع از ازدواج و آمار نسبتا بالا‌تر طلاق را شاهدیم.

با این همه، ترجیح دادن تجرد در آسیا پدیده‌ای جدید محسوب می‌شود. تنها ۳۰ سال پیش، فقط دو درصد زنان آسیایی مجرد می‌ماندند. در حالی که، امروز، در برخی نقاط، آمار فوق به ۲۷ درصد افزایش نشان داده است.

نکته حائز اهمیت در تجربه «اعتصاب ازدواج» توسط زنان آسیایی این نیست که آن‌ها ترجیح داده‌اند در دهه چهارم عمر خود کماکان مجرد بمانند، بلکه در این حقیقت است که، برخلاف همتایان اروپایی خود، در این سن و سال تجربه ازدواج یا زندگی با یک شریک را نیز ندارند.

در سوئد، به عنوان نمونه، آمار زنان مجرد نزدیک به چهل سالگی رقم ۴۱ درصد را نشان می‌دهد. اما این مسئله با آن چه در آسیا اتفاق می‌افتد تفاوت ماهیتی دارد، زیرا در جامعه سوئد اصولاً «ازدواج» به عنوان یک هنجار اجتماعی در حال از بین رفتن است. البته زنان سوئدی، امروز هم خانه‌داری می‌کنند و بچه‌دار نیز می‌شوند، اما بدون ازدواج.

انتخاب تحصیل‌کردگان

اکونومیست در ادامه می‌افزاید: در جوامع بسیار سنتی اصلی‌ترین کاربرد ازدواج نگهداری از کودکان است و روابط عاشقانه به ندرت در این گونه پیوند انسانی نقش اصلی را بازی می‌کند. پس جای شگفتی نیست اگر عادات معمول در نگهداری از کودکان نیز، به همراه تغییر در الگوی ازدواج، دستخوش تغییر شده باشد.

یکی از دلایل تغییر در الگوی ازدواج بهبود تحصیلات و درآمد زنان و ناهمخوانی جایگاه زنان با این دو عامل است. طبق بسیاری از الگوهای ازدواج در میان جوامع سنتی، زنان، به‌ویژه زنان جوان، در روند ازدواج استقلال کمی دارند. برای مثال، در جنوب آسیا به محض رسیدن دختران به سن بلوغ آن‌ها را به خانواده داماد تحویل می‌دهند.

در مقابل، دو عامل وجود دارد که به زن استقلال بیشتر می‌بخشد: تحصیلات و اشتغال. تحصیلات زنان در آسیای شرقی به میزان قابل توجهی ظرف ۳۰ سال گذشته ارتقا یافته و فاصله سواد آنان با مردان تقریباً به «صفر» رسیده است.
تحصیلات بالا‌تر زنان به معنای تغییر در سطح انتظارات آنهاست. بر پایه آمار، در آسیای شرقی، میزان تجرد با مقطع تحصیلی رابطه «معکوس» داشته و احتمال ازدواج در زنان دارای تحصیلات پایین‌تر از متوسطه در بالا‌ترین سطح است، زنان دارای تحصیلات متوسطه در جایگاه بعدی قرار می‌گیرند و زنان دارای تحصیلات دانشگاهی در پایین‌ترین جایگاه احتمال ازدواج می‌ایستند.

جالب اینجاست که رابطه فوق، در حال حاضر، در کشورهای اروپایی و آمریکا برعکس است. ازدواج، در این کشور‌ها، در میان دانش‌آموختگان دانشگاهی در مقایسه با افراد دارای تحصیلات متوسطه رایج‌تر است.

برای تأثیر سطح تحصیلات بر ازدواج زنان می‌توان دو دلیل را بر شمرد: اول آن که عدم ازدواج در میان زنان دارای تحصیلات دانشگاهی همواره شایع‌تر بوده است. از این روی، با افزایش شمار زنان تحصیل‌کرده، به‌تبع آمار و ارقام ازدواج کاهش نشان می‌دهد.

از آن گذشته، تحصیلات بالا‌تر به معنای پیشرفت شرایط معیشتی فرد و بالا رفتن میزان شهرنشینی است، که از این منظر نیز بر اساس آمار، ازدواج در میان شهرنشینان نسبت به غیر شهرنشینان در سطح پایین‌تری قرار دارد.

عروس‌های از دست رفته

هم اکنون، در پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان، چین و هند، روند خاصی را شاهد هستیم: در جامعه چین «ازدواج» کماکان یک هنجار به شمار می‌آید و ازدواج‌های از پیش تعیین شده در هندوستان همچنان مرسوم است.بدیهی است مادامی که این وضعیت در دو کشور فوق حاکم باشد، اکثریت آسیایی‌ها در قالب خانواده‌های سنتی به دنیا آمده و زندگی خواهند کرد.

بدین ترتیب، با در نظر گرفتن تغییرات در حال وقوع در الگوی ازدواج و زاد و ولد در آن کشور‌ها، تا چه زمانی می‌توان پایداری شرایط موجود را انتظار داشت؟ حقیقت آن است که هم اکنون نیز نشانه‌های تغییر آرام آرام در این جوامع ظاهر شده‌اند.

نظام ازدواج در هر دوی این کشور‌ها به دلیل روند جدید و رایج انتخاب جنسیت نوزاد در آستانه تجربه تغییرات بنیادین است. ده‌ها میلیون نوزاد مؤنث تا به امروز، و در نسل‌های پیشین، سقط شده‌اند. والدین با استفاده از سیستم‌های تشخیص جنسیت جنین پیش از تولد نوزادان دختر را سقط می‌کنند.

در نتیجه، در سال ۲۰۱۰ در چین، در مقابل هر ۱۰۰ نوزاد دختر ۱۱۸ نوزاد پسر به دنیا آمد و در هند نیز نسبت نوزادان پسر به دختر به رقم ۱۰۹ به ۱۰۰ رسید.

بنا بر گزارش‌هایی از دانشگاه‌های هاروارد و پنسیلوانیا در آمریکا، تا سال ۲۰۳۰، حدود هشت درصد از مردان چینی ۲۵ سال و بالا‌تر، به دلیل نسبت نا‌همگون مردان به زنان در آن کشور، از انجام ازدواج ناتوان خواهند شد. نرخ مجرد‌ها در سال ۲۰۵۰ به ۱۰ تا ۱۵ درصد خواهد رسید.

در سال ۲۰۳۰، در دو کشور هند و چین، ۶۶۰ میلیون مرد بین سن ۲۰ و ۵۰ سال در مقابل ۵۹۷ میلیون زن وجود خواهد داشت. به عبارت دیگر، بیش از ۶۰ میلیون داماد در این کشورهای پرجمعیت بدون عروس خواهند ماند؛ توجه کنید: «بیش از شصت میلیون».

شاخه‌های بی‌بار

برآیند تحولات فوق، تغییر الگوی ازدواج و زاد و ولد در جامعه چین، هم اکنون نیز چینی‌ها را تا بدانجا پیش برده است که برای اشاره به نسل مردان و زنان مجرد اصطلاح‌های خاصی را هم ساخته‌اند: «گوآنگ گون» برای مردان به معنای «شاخه‌های بی‌بار» و «شنگ-نو» برای زنان به معنای «زنان باقی‌مانده».

«شاخه‌های بی‌بار» امروز بیشتر برای اشاره به مردانی به کار می‌رود که بر اثر سقط جنین‌های مؤنث، و انتخاب جنسیت نوزاد توسط والدین، در آینده توانایی تشکیل خانواده و ازدواج را نخواهند داشت.

این که شرایط فوق و ترک گفتن ازدواج نزد اهالی آسیا باعث بروز چه نتایجی در آینده بشریت خواهد شد مسئله‌ای است که به نگرانی‌هایی دامن زده است.

در کنار دیگر مسائل، چنین وضعیتی در کشورهایی با جمعیت‌های غول‌آسای چین و هند، می‌تواند در آینده نزدیک منجر به رشد روسپی‌گری در ابعاد غیر قابل تصور، خرید و فروش «عروس» به عنوان کالا یا اجبار دختران به «ازدواج» با چندین مرد شود. همچنان که ممکن است، در این کشور‌ها نیز، شوهران متعصب و حسود زنان خود را در پرده نگاه دارند.

سناریوی وحشتناک، اما ممکن دیگر، آن است که با وجود «زنانی بی‌میل به ازدواج» در مقابل «مردانی در آرزوی یافتن سر وهمسر»، در سالیان پیش رو، شاهد واردات عروس از بیرون از مرز‌ها و در مقیاس بین‌المللی باشیم.

اکونومیست در پایان با ذکر این نکته که کاهش نرخ ازدواج در گذشته و در کشورهایی مانند ایرلند، در اواخر قرن نوزدهم، و آمریکا و بخش زیادی از اروپا، در دهه ۱۹۳۰ میلادی، سابقه داشته است می‌نویسد: اما تجربه اروپا و آمریکا با آسیا تفاوت داشت. در آنجا آمار ازدواج با رکود اقتصادی افول کرد و با رونق اقتصادی دوباره رشد نشان داد.

اما در آسیا این مسئله در دوران رونق اقتصادی آن قاره روی می‌دهد. در حالی که آسیا به تدریج ثروتمند‌تر می‌شود، الگوهای سنتی ازدواج در آن قاره رفته‌رفته رنگ می‌بازد.

شکایت رژیم از روسیه به دیوان بین المللی کیفری
صدا و سیمای رژیم: سفیر جمهوری اسلامی در روسیه گفت: ایران به علت لغو یکطرفه قرارداد خرید سامانه دفاع ضد موشکی اس-300 از طرف روسیه، به دیوان بین المللی کیفری( ICC ) شکایت کرده است.

سیدمحمودرضا سجادی در نشست با خبرنگاران در خبرگزاری ریانووستی در مسکو افزود : در قرارداد خرید سامانه اس-300 آمده است که اگر یکی از دو طرف به تعهداتش عمل نکرد ، طرف دیگر بتواند به آی. سی. سی شکایت کند.
وی با بیان اینکه بهانه روسیه برای تحویل ندادن سامانه اس -300 به ایران ، قطعنامه شورای امنیت بوده است ، افزود : یکی از مقامات روسیه که در این رابطه به ایران سفر داشت گفته است که اگر آی سی سی تشخیص داد که تحویل اس -300 به ایران مغایر قطعنامه نیست ؛ روسیه این سامانه را به ایران تحویل خواهد داد .
سفیر ایران در روسیه اضافه کرد : ایران نیز چون معتقد است که تحویل اس-300 مغایر با قطعنامه شورای امنیت نیست به آی. سی. سی شکایت کرد تا پس از برنده شدن در این پرونده روسیه مجوز تحویل اس-300 را به ایران داشته باشد .
وی با رد برخی اخبار که کشورهایی مانند ونزوئلا آمادگی خود را برای دادن اس-300 به ایران اعلام کرده اند، گفت: اینگونه تسلیحات 15 تا 20 سال به پشتیبانی های مختلف نیاز دارد و سامانه های پیچیده را نمی توان ازکشورهای واسطه خریداری کرد.
وی خاطر نشان کرد : البته ایران ثابت کرد که بدون سامانه اس-300 هم می تواند امنیت کشور را تامین کند .
آخوند حکومتی به غلط کردن افتاد: مردم! ما رو ببخشید‬
سایت آینده نیوز: حجت الاسلام والمسلمین شیخ حسین انصاریان، شب گذشته در مراسم احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان با اشاره به برخی مشكلات و نابسامانی‌های موجود در كشور، از مردم عذرخواهی كرد.
این واعظ مشهور كه مراسم احیای وی یكی از شلوغ‌ترین برنامه‌های تهران است و در شب‌های 19 و 21 رمضان از سیما پخش شد، دیشب پس از چند بار قسم خوردن گفت: مایی كه شعار دادیم، منبر رفتیم، بیانیه دادیم، شما رو فرستادیم جلو كه انقلاب كنید، دنبال میز و پست نبودیم و نیستیم‬، ‫اما این وضعی كه پیش اومده رو نمی‌خواستیم‬.
وی در میانه قرآن به سر گرفتن، با سوز و گداز خطاب به مردم اظهار كرد: ‫مردم! ما رو ببخشید‬؛ ‫ما به شما وعده‌هایی دادیم كه نشد. نمی‌خواستیم شما تو فشار باشید نمی‌خواستیم گرونی باشه و ...‬
وی ‫حدود دو سه دقیقه از برخی مشكلات تبری می‌جست و از مردم طلب بخشش می‌كرد‬.
انصاریان در جای دیگری از صحبتش هم گفت، غیر از امام زمان نباید به كس دیگری امید داشته باشیم.
اتحاديه اروپا سپاه قدس را در ارتباط با سرکوب معترضان سوری تحريم کرد

راديو فردا 25 اوت. اتحاديه اروپا روز چهارشنبه سپاه قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران ايران را به اتهام ارائه کمک و پشتيبانی به حکومت بشار اسد برای سرکوب معترضان سوری مورد تحريم قرار داد.

نشريه رسمی اتحاديه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرده است: سپاه قدس از نيروهای امنيتی سوريه در راستای «سرکوب معترضان سوری پشتيبانی کرده و کمک های فنی و تجهيزات» در اختيار اين نيروها قرار داده است.

اتحاديه اروپا در اوايل تيرماه سال جاری قاسم سليمانی، فرمانده سپاه قدس، محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه، و حسين طائب، فرمانده اطلاعات سپاه ايران، را در اتباط کمک به حکومت بشار اسد در سرکوب معترضان مورد تحريم قرار داده بود.

در همين زمينه پيشتر آمريکا نيز قاسم سليمانی و محسن چيذری، يکی ديگر از فرماندهان عالی‌رتبه سپاه قدس، را به اتهام مشارکت آنها در سرکوب معترضان سوری مورد تحريم قرار داده بود.

سپاه قدس بخشی از سپاه پاسداران استکه مسئوليت عمليات برون‌ مرزی اين نيرو را برعهده دارد. اتحاديه اروپا همچنين روز چهارشنبه چند نهاد سوريه به همراه ۱۵ نفر ديگر ازمقام های سوريه را تحريم کرده است. با تحريم های روز چهارشنبه اتحاديه اروپا، شمار نهاد های سوری مورد تحريم به ۹ نهاد و شمار افراد نيز ۵۰ نفر رسيد.

پيش نويس قطعنامه عليه حکومت اسد

در همين حال، آمريکا و و کشورهای اروپايی روز سه شنبه پيش نويس قطعنامه ای را عليه حکومت بشار اسد ارائه کرده اند. به گزارش رويترز ، در پيش نويس اين قطعنامه‌ تحريم هايی عليه رييس جمهوری سوريه و ۲۲ مقام ديگر سوری و فرماندهان دستگاه اطلاعاتی اين کشور در نظر گرفته شده است.

طبق این گزارش، کشورهای اروپايی و آمريکا اميدوارند که پيش‌نويس اين قطعنامه را هر چه سريعتر در شورای امنيت سازمان ملل متحد به رای بگذراند.

همچنين روز چهارشنبه سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد پاريس از افزايش تحريم‌ها عليه حکومت دمشق حمايت می‌کند. وی افزوده است که فرانسه مصمم است که در راستای پايان دادن به خونريزی در سوريه اقدام کند.

مجوز بین المللی برای مساله سوریه

همزمان، نيکلا سرکوزی، رييس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه پس از ديدار با رهبر شورای ملی انتقالی ليبی گفته است: مردم سوريه نيز حق دارند دموکراسی داشته باشند.

نيکلا سرکوزی اضافه کرده است:«آنها (مردم سوريه) محکوم نيستند که سرکوب رژيمی را تحمل کنند که هنوز نمی داند ما در قرن جديدی داريم زندگی می کنيم.»

نيکلا سرکوزی با اين حال در خصوص امکان مداخله فرانسه در مساله سوريه تاکيد کرده است:«بگذارید اين مساله را روشن کنم، فرانسه بدون مجوز بين المللی دخالت نخواهد کرد. اين مبنای اساسی است.»

رييس جمهوری فرانسه اضافه کرده است:«اما اين بدين معنا نيست که ما مردم سوريه را تنها بگذاريم که به دست حکومتی روز به روز مشروعيتش را از دست می دهد، قتل عام بشوند.»

آمريکا و کشورهای اروپايی در حالی پيش نويس قطعنامه عليه حکومت سويه را به شورای امنيت سازمان سازمان ملل متحد ارائه کرده اند که تاکنون نتوانسته اند موافقت چين و روسيه را در این خصوص به دست آورند.

پيش‌نويس قطعنامه تحريمی عليه سوريه، در واکنش به سرکوب معترضان در طول پنج ماه گذشته توسط حکومت بشار اسد تنظيم شده است. فعالان حقوق بشر می گويند که در جريان اعتراضات در سوريه تا کنون بيش از ۲۲۰۰ نفر کشته شده‌اند.
سقوط قذافی در لیبی، «مایه امیدواری معترضان ایرانی»
دیکتاتور لیبی سقوط کرد، اما برخی از کارشناسان بر این اعتقادند چه صاحبان قدرت و چه جامعه‌ لیبی واجد شباهت‌های مهمی با حاکمیت و جامعه‌ ایران هستند.

رادیوفردا در گفت‌وگو با مرتضی کاظمیان، روزنامه‌نگار سیاسی و تحلیل‌گر مسائل سیاسی ایران، در ابتدا از او پرسیده است که آیا بین تحولات لیبی و ایران شباهتی هم دیده می‌شود.

مرتضی کاظمیان: اتفاقاتی که در منطقه رخ داد، در کشورهای مختلف واجد مشابهت‌هایی بوده است و با تحولات ایران قابل شباهت‌سازی است.

اما در مورد لیبی، وضع کاملا متفاوت است، یعنی شباهت‌های قابل توجهی بین ایران و شرایط فعلی لیبی وجود دارد. اگر بخواهم این شباهت‌ها را به طور فهرست‌وار برشمارم، باید بگویم در هر دو کشور شاهد حضور یک حاکمیت اقتدارگرا هستیم که سرکوبگر و متکی به شخص‌اند.

حاکمیت هر دو کشور ویژگی‌های یک حکومت رانتی را دارند. بخش اعظم درآمد آن‌ها را فروش نفت و گاز تامین می‌کند. هر دو حکومت بر هویت ایدئولوژیک تکیه دارند و ابزارهای اطلاع‌رسانی و رسانه‌ای کاملا محدود بوده و در اختیار حاکمان اقتدارگرا در هر دو کشور قرار دارد.

البته در مورد شاخص‌های جامعه‌شناختی به خصوص در مورد جمعیت جوان، سطح تحصیلات و نرخ سواد مردم و همین طور هم نرخ شهرنشینی، هر دو کشور ایران و لیبی، واجد مشابهت‌های معناداری هستند.
• آقای کاظمیان، شما برخی از وجوه تشابه بین تحولات ایران و لیبی را برشمردید. آیا تفاوت‌هایی هم بین تحولات این دو کشور می‌بینید؟

به هر حال اختلافاتی هم در این میان وجود دارد. مهم‌ترین آن‌ها از منظر جنبش‌های اجتماعی که در ایران وجود دارد از یک سو و اتفاقاتی که در لیبی از سوی دیگر تاکنون رخ داده است، این است که مخالفان در لیبی دست به اسلحه برده و متوسل به یک نزاع خشونت‌آمیز با حاکمیتی که آن‌ها را با یک سرکوب خونین هدف قرار داده، شده‌اند.

همچنین تفاوت خط مشی میان جنبش سبز در ایران و افراد معترض نسبت به وضعیت سیاسی در لیبی، وضعیت موجود در ایران را با لیبی متفاوت خواهد کرد.
• با توجه به این که یکی از دیکتاتورهای دنیا سقوط کرد و با توجه به این که شما لیبی و ایران را دارای یک سری شباهت‌ها می‌دانید، حالا چه چشم‌اندازی از تحولات ایران و اعتراض معترضین ایرانی دارید؟

یک حاکمیت اقتدارگرای دیگر در جهان دچار تغییر شد و یک نظام دیکتاتوری دیگر به پایان رسید. این مسئله به عقیده من مهم‌ترین وجهی که برای دموکراسی‌خواهان ایرانی دارد یک نوع امیدواری است، امید به این که این تلاش‌ها بی‌نتیجه نیست. یعنی حامیان جنبش سبز و کسانی که خواهان دموکراسی در ایران‌اند، باید همه تمرکزشان را بر این نکته متمرکز کنند که انگیزه، پیگیری، سماجت و صبوری و امیدواری دموکراسی‌خواهان در جهان است که فرجام نتیجه‌بخشی خواهد داشت.

آن چنان که در کشورهای مختلف از جمله مصر، تونس و لیبی بی‌نتیجه نبود و این امیدواری وجود دارد، در صورتی که اراده و انگیزه لازم و پیگیری و سماجت وجود داشته باشد. و همین طور بایستی این تلاش‌ها بدون ترس و یاس ادامه داشته باشد.
از همین زاویه، جنبش سبز در ایران می‌تواند کاملا امیدوارنه، پیگیر مطالبات خود باشد.
احمدی‌نژاد: انتخابات، آزادی و عدالت حق مردم سوریه است
راديو فردا 25 اوت. محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، روز سوم شهریورماه در تازه‌ترین اظهار نظر خود در مورد بحران سوریه گفت که مردم این کشور باید حق انتخابات، آزادی و عدالت داشته باشند. او همچنین خواستار آن شد که دولت و ملت سوریه برای اجرای اصلاحات با یکدیگر به گفت‌و‌گو بنشینند.

این موضع آقای احمدی‌نژاد در حالی بیان شده است که پیشتر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با «انحراف» دانستن اعتراض‌های مردم سوریه گفته بود: «آمریکایی‌ها با تلاش برای شبیه‌سازی حوادث مصر، تونس، یمن و لیبی در سوریه سعی می‌کنند این کشور را که در خط مقاومت قرار دارد دچار مشکل کنند.»

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین تاکید کرد که «ماهیت حوادث سوریه با ماهیت حوادث دیگر کشورهای منطقه متفاوت است». اشاره رهبر جمهوری اسلامی در این سخنان به اعتراض‌هایی است که از آغاز سال جاری میلادی در برخی کشورهای عربی آغاز شده و تاکنون به سقوط سه دیکتاتور در این کشورها انجامیده است.

محمود احمدی‌نژاد روز پنج‌شنبه، سوم شهریور ماه، در گفت‌و‌گو با شبکه ماهواره‌ای المنار، وابسته به حزب‌الله لبنان، در پاسخ به سوالی درباره موضع ایران در خصوص بحران سوریه گفت: «غربی‌ها امید دارند به سوریه حمله کنند، همان گونه که در لیبی دخالت کردند.»

مخالفان مسلح معمر قذافی، رهبر فراری لیبی، با پشتیبانی نیروهای ناتو توانستند نیروهای دولتی این کشور را شکست دهند و بخش اعظم خاک لیبی از جمله طرابلس، پایتخت آن، را تحت کنترل خود درآورند.

رئیس جمهور ایران در مصاحبه خود همچنین گفت: «ملت و دولت در سوریه باید در کنار هم بنشینند و بر سر اصلاحات به تفاهم برسند.» تظاهرات اعتراضی مردم در سوریه ماه پنجم خود را پشت سر می‌گذارد. از زمان آغاز اعتراض‌ها بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، بار‌ها وعده اصلاحات داده، اما به گفته مخالفان خود تاکنون عملا قدمی در این راه برنداشته است.

معترضان به حکومت سوریه می‌گویند که مقام‌های دولتی در اجرای اصلاحات جدی نیستند و ادامه سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم را به عنوان دلیلی برای سخنان خود مطرح می‌کنند.

محمود احمدی‌نژاد در این باره اظهار داشت: «ملت باید حق انتخابات، آزادی و عدالت داشته باشند و باید برای طرف‌ها در سوریه بنشینند و جدول زمان‌بندی در این خصوص تعیین کنند و به غرب اجازه دخالت ندهند.»

او ادامه داد: «غربی‌ها اصلاحات نمی‌خواهند، بلکه می‌خواهند جنگی داخلی را اداره کنند. آن‌ها از ملت‌های ما حمایت نمی‌کنند، بلکه دلیل تمام بلایای ملت‌های ما دخالت‌های این‌ها به خاطر رژیم صهیونیستی است.»

رئیس جمهوری اسلامی نسبت به آن چه تضعیف مقاومت در منطقه نامید هشدار داد و خواستار آن شد که «ملت‌ها خط مقاومت را تضعیف نکنند، زیرا این مسئله همه را در معرض خطر قرار داد و دارای تاثیراتی منفی بر سعودی، ترکیه و مصر خواهد بود.»

گفته‌های آقای احمدی‌نژاد در حالی است که عربستان سعودی در اعتراض به ادامه سرکوب معترضان در سوریه، سفیر خود را برای مشورت فراخوانده، و ترکیه نیز به هزاران پناه‌جوی سوری که در پی عملیات نظامی ارتش این کشور علیه معترضان آواره شده‌اند پناه داده است.

مقام‌های سوری می‌گویند که در حال مبارزه با «گروه‌های مسلح تروریست» هستند. معترضان اما این روایت را رد کرده و می‌گویند هدف از عملیات ارتش و نیروهای امنیتی سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز در این کشور است. محمود احمدی‌نژاد در ادامه گفت‌و‌گوی خود از دخالت عربستان سعودی در بحرین انتقاد کرد و پرسید: «چه نیازی به دخالت سعوی در این مسئله وجود داشت؟!»

اسفندماه گذشته، بحرین شاهد اعتراض‌های خیابانی معترضان بود. بیشتر این تظاهرکنندگان را شیعیانی تشکیل می‌دادند که خواستار برپایی نظام پادشاهی مشروطه در این کشور هستند. نیروهای نظامی برخی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس موسم به «سپر جزیره» از جمله نیروهای عربستان سعودی برای کمک به نیروهای امنیتی بحرین وارد این کشور شده و در مرز‌ها و همچنین اطراف مراکز حکومتی مستقر شدند.

در این میان دولت بحرین جمهوری اسلامی ایران را متهم به تحریک معترضان و راه‌اندازی تظاهرات خیابانی با استفاده از اختلاف‌های مذهبی می‌کند. اکثریت مردم بحرین شیعه‌مذهب هستند، اما اقلیت سنی در این کشور حکومت می‌کند.

نامه حمايت طالباني از اسد اشتباه بوده و نامه از طرف مالکي به اسد بوده است
تلويزيون الشرقيه نيوز 3/6/90: «روزنامه رسمي تشرين سوريه نوشت که اين روزنامه ديروز سه‌شنبه خبري را که تحت عنوان «نامه رئيس‌جمهور عراق به رئيس‌جمهور سوريه بشار اسد» آورده بود و در آن حمايت عراق از سوريه در برابر طرح هايي که امنيت و ثبات سوريه را هدف قرار داده اعلام مي‌کرد، اشتباه بوده است. بر اساس نوشته اين روزنامه اشتباه اين بوده که نامه از طرف رئيس‌جمهور عراق نبوده بلکه از طرف نخست‌وزير عراق نوري المالکي بوده است. . . ».
توضيح: خبرگزاري فارس (رژيم) روز 2شهريور اعلام كرده بود كه جلال طالباني در دومين نامه‌ي خود به بشار اسد از او حمايت كرده است.

طالباني با صالح المطلک آخرين تحولات عراق را مورد بحث قرار داد
تلويزيون العراقيه 3/6/90: «رئيس‌جمهور جلال طالباني با معاون نخست‌وزير صالح المطلک آخرين تحولات صحنه عراق را مورد بحث قرار داد. در بيانيه رياست جمهوري آمده است که در اين ديدار درباره اوضاع عمومي کشور تبادل نظر کردند و بر کار جهت وحدت تلاشها و تقويت راههاي تضمين‌دار براي پشت سر گذاشتن موانع و پيشروي در مسير روند سياسي تأکيد نمودند».

نيروهاي نظامي مشترک، در الخضراء، يک کمربند امنيتي مهم بدور اين منطقه‌ايجاد کرده‌اند
تلويزيون الشرقيه نيوز 3/6/90: «منابع امنيتي در بغداد امشب گفتند که نيروهاي نظامي مشترک، بعد از دريافت اطلاعاتي مبني بر وجود يک نقض امنيتي در منطقه الخضراء ، يک کمربند امنيتي مهم بدور اين منطقه‌ايجاد کرده‌اند. اين منابع که خواستند به‌دليل حساسيت موضوع نام شان فاش نشود گفتند که اطلاعات موثقي به‌دست فرماندهان نظامي رسيده مبني بر اين‌که يکي از کشورهاي همسايه در اين دايره امنيتي مهم نفوذ کرده است که باعث شده فرماندهان نظامي در جهت جلوگيري از آن دست به اقداماتي سريع بزنند».

حيدر الملا مکلف کردن شهرستاني را يک خط مشي مبتني ضد مشارکت ملي دانست
تلويزيون العراقيه 3/6/90: «ليست العراقيه مکلف کردن حسين شهرستاني به‌عنوان سرپرست وزارت برق را يک خط مشي مبتني بر کنار گذاشتن ديگران در قبال مفهوم مشارکت ملي دانست».

صباح الساعدي مکلف کردن شهرستاني از طرف مالکي را نگاهداشتن فاسدين توصيف نمود
تلويزيون الشرقيه نيوز 3/6/90: «نماينده مستقل مجلس عراق صباح الساعدي مکلف کردن حسين شهرستاني از طرف مالکي به سرپرستي وزارت برق را تحقير مردم عراق و مخفي نگاهداشتن فاسدين توصيف نمود. . . الساعدي اضافه کرد که تنها اين مردم هستند که از سياست هايي که مالکي و شهرستاني در اداره وزارت برق اعمال مي‌کنند دچار ضرر و زيان مي‌شوند».

بيشترين فسادها در وزارتخانه هاي و بازرگاني و دفاع و كشور است
روزنامه الصباح الجديد3/6/90: «روز گذشته چهارشنبه، كميسيون سالم سازي پارلمان گفت: وزارتخانه هاي برق و بازرگاني و دفاع و كشور از بيشترين فساد نسبت به ساير وزارتخانه هاي ديگر دولت برخوردار هستند.
عزير العكيلي عضو كميسيون سالم سازي گفت: اين كميسيون 4 وزارتخانه را كه در بين ساير وزارتخانه ها از بيشترين فساد برخوردار هستند را مشخص كرده است كه عبارتند از: وزارت كشور/ وزارت دفاع/ وزارت بازرگاني / وزارت برق/ وي افزود كه اين وزارتخانه ها ميليون دلار هزينه كرده اند. . . ».

تظاهرات بغداد در اعتراض به بمبارانهاي مرزي توسط ايران و تركيه
تلويزيون العراقيه 3/6/90: «صبح امروز دهها تن از مردم در بغداد در اعتراض به بمبارانهاي ايران و تركيه و همچنين تجاوزات مرزي كويت دست به تظاهرات زدند, تظاهر كنندگان كه در مقابل مقر وزارت خارجه تجمع كرده بودند خواهان آن شدند كه دولت به اين تجاوزات پاسخ دهد و سند اعتراضي خود را به محمد الحاج الحمود معاون وزير خارجه عراق تحويل دادند. نيروهاي امنيتي اقدامات امنيتي شديدي را اتخاذ كرده و راههاي وصولي به محل تظاهرات را بسته تا مانع هرگونه حوادث امنيتي بشوند».

براي محکوميت حملات ترکيه و ايران درخواست مي‌شود مساجد بسته شوند
سايت نشريه هاوولاتي 1/6/90: « شماري فعال مدني در گرميان کمپيني عليه حملات ترکيه و ايران عليه مناطق مرزي اقليم کردستان اعلام کردند و درخواست مي‌کنند مساجد بسته شوند.
سلام عبدالله گفت ”ما مي‌خواهيم براي محکوم کردن حملات ترکيه و ايران، درب مساجد بسته شوند و ملاها نيز عمامه و قباي خود را بر زمين بگذارند. زيرا ترکيه و ايران خود را کشور اسلامي مي‌دانند اما به مردم بي‌گناه حمله مي‌کنند و آنها را شهيد مي‌کنند”. . . ».

در اقليم کردستان کمپين جمع‌آوري امضا عليه توپ‌باران‌هاي ترکيه و ايران شروع شد
آکا نيوز کردستان 2/6/90: «در سراسر اقليم کردستان روز چهارشنبه کمپين جمع‌آوري امضا عليه بمباران و توپ‌باران مناطق مرزي اقليم کردستان توسط ترکيه و ايران شروع شد.
عرفان عزيز دبير اتحاديه دانش‌آموزان کردستان به خبرگزاري کردستان (آکانيوز) گفت امروز در همه شهرهاي اربيل، کرکوک، دهوک، سليمانيه و اداره گرميان و شهر و شهرکهاي اقليم کردستان کمپين جمع‌آوري امضا براي محکوم کردن توپ‌باران و بمباران ايران و ترکيه شروع شد. . . ».

جنبش ملي کلدانيان، ايران را متهم کرد که در پشت قتل و کوچ مسيحيان در عراق مي‌باشد
تلويزيون الرافدين 3/6/90: «جنبش ملي کلدانيان، ايران را متهم کرد که در پشت قتل و کوچ دادن مسيحيان در عراق مي‌باشد. اين جنبش تشکيل استاني براي اقليتها در نينوا را رد کرد. اين جنبش در اطلاعيه‌اي گفت کساني در فکر ايجاد استاني به‌خصوص براي اقليت هاي ديني در نينوا هستند به بهانه اين‌که بايستي در خاک ميهن بمانند و در فکر کوچ نباشند و اين ايده اي است که از ديدگاه فرقه‌گرايي برخاسته که عراق را نابوده کرده است. اين جنبش از عراقيان شريف و ميهن‌پرست خواست که قصد و نيت هايي که در پشت اين طرح است را افشا کنند».

تقاضا براي آزادي شش هزار اسير عراقي در ايران
روزنامه الصباح الجديد3/6/90: «شهروندان عراقي از دولت ايران خواستار آزادي نزديك به شش هزار اسير عراقي كه از زمان جنگ عراق و ايران بيش از دو دهه است كه در اسارت بسر ميبرند شدند.
احسان العوادي نماينده پارلمان به خبرگزاري اصوات العراق گفت: ما تقاضاهايي از خانواده هاي اسيران و مفقودين از زمان جنگ عراق و ايران براي روشن ساختن سرنوشت فرزندانشان كه بيش از دو دهه است كه از ديدار آنها محروم هستند و اكثر آنها در زندانهاي ايران بسر ميبرند، دريافت كرديم. وي افزود كه منابع غير رسمي تائيد ميكند كه نزديك به 6 هزار اسير عراقي همچنان در زندانهاي دولت ايران بسر مي‌برند. . . ».

حيدر الملا محروم كردن ساكنان اشرف از نيازهاي حياتي شان را نقض آشكار حقوق بشر قلمداد كرد
تلويزيون الرافدين 3/6/90: «الملا منشي كميسيون حقوق بشر مجلس فعلي گفت محروم كردن ساكنان اشرف از نيازهاي حياتي روزانه شان يك نقض آشكار اصول حقوق بشر مي باشد. الملا گفت محروم كردن ساكنان كمپ اشرف از سوخت در گرماي شديد تابستان و ادامه محاصره پزشكي و اضافه بر اين جلوگيري از دسترسي به پزشكان متخصص باعث مرگ باليني بيماران كمپ شده است اضافه بر اين آب كمپ نيز با منحرف كردن مسير آن به مناطق ديگر كم شده است. وي گفت اين رفتار با پناهندگان حفاظت شده بر اساس همه معيارهاي قانوني و بين المللي محكوم است وي خاطر نشان مي كند كه جامعه جهاني نقض حقوق بشر را در هر شكلي كه باشد را رد مي كند».

سازمان ”حقوقيون“ خواستار سرعت بخشيدن به تلاش براي نجات ساكنان كمپ اشرف مي‌شود
روزنامه بغداد3/6/90: «يك سازمان حقوقي عراقي جنايت محاصره (اشرف) توسط نيروهاي مالكي در هماهنگي با باند آخوندها را محكوم كرد و از جامعه بين‌المللي خواستار برخورد انساني با ساكنان اشرف شد.
رئيس سازمان عراقي ”حقوقيون“ كه مقر آن در بغداد است در يك اظهار نظر مطبوعاتي گفت: ”اخباري كه از كمپ اشرف مي‌رسد حاكي است كه دو فرد بيگناه در اين كمپ در كمتر از يك هفته درگذشته‌اند، اين خود دليلي است بر وحشيگري كساني كه به دستور نخست وزير مالكي كه طرحهاي ايران را پياده ميكند، حفاظت اطراف اين قرارگاه را بر عهده دارند“.
وي افزود: ” فوت دو تن از پناهندگان (اين كمپ) در يك مدت كوتاه، بيانگر ابعاد محروميت ساكنان اين كمپ از دسترسي به رسيدگيهاي درماني مي‌باشد، چيزي كه از مسئوليتهاي انساني است و حتي بايستي براي زندانيان و محكومين به اعدام نيز تأمين شود“.
وي گفت: ” ارتكاب چنين جنايتي كه نمي‌تواند در عصر ما اتفاق بيفتد، به تنهايي كافي است كه مالكي را بعنوان كسي كه در دولت عراق مسئول اول در حفاظت از پناهندگان مي‌باشد، محكوم نموده و در مقابل دادگاه بين‌المللي قرار بدهد“».

گفتگو با مهدي عطيات درباره حقوق ساکنان اشرف و دادگاه اسپانيا در برنامه ”البعد الرابع“
تلويزيون البابليه 3/6/90: «مجري: نخست‌وزير عراق که در جنايت هشتم آوريل عليه ساکنان اشرف متهم است، به‌لحاظ سمتش در دولت عراق مصونيت دارد، در صورتي که محکوميتش محرز شود آيا اين مصونيت مي‌تواند مانع حسابرسي و مجازات وي بشود و اگر عدالت با حاکميت در تعارض باشد و حاکميت بر عدالت برتري داشته باشد اين حکم چه سودي دارد؟
مهدي عطيات: همان‌طوريکه مي‌دانيد مصونيت او در داخل عراق و بر اساس قانون حاکم بر عراق است ولي اين مصونيت درخارج از عراق از او مشکلي حل نمي‌کند. براي مثال يکي از روزها وزير خارجه اسراييل عليه او در لندن شکايت شده بود و در يکي از دادگاهها حاضر شد اين مصونيت نخست‌وزير عراق تنها در داخل عراق است و طرفهاي بين‌المللي نمي‌توانند در داخل عراق اين حکم را اجرا کنند و او را به دادگاه بکشانند اما در خارج از عراق اين‌طور نيست و وي هم‌اکنون فرد مورد تعقيب براي حضور در برابر دادگاه بين‌المللي اسپانياست.
مجري: با توجه به اين‌که دولتهاي اروپايي توافقنامه ژنو را امضاء کرده‌اند و نسبت به احکام آن التزام دارند و در رابطه با نقض اين توافقنامه‌اين کشورهايي که آن را امضاء کرده‌اند مسئوليت دارند اما جامعه جهاني براي ساکنان اشرف چه کاري انجام داده است؟ تا الآن جز کنفرانسها و اظهارنظرها چيزي وجود نداشته است اما اکنون جامعه جهاني به ساکنان اشرف چه چيزي خواهد داد؟
مهدي العطيات: در رابطه با اين موضوع بايد توضيح دهم که وزارت‌خارجه آمريکا با صدور بيانيه هاي بسياري نقض حقوق ساکنان اشرف را محکوم کرده و هم‌چنين سناي آمريکا نيز اين اعمال را محکوم کرده است. هم‌چنين 3 جلسه استماع با حضور وزير خارجه آمريکا و سفير آمريکا در عراق در کنگره آمريکا در رابطه با جناياتي که در اشرف رخ داده برگزار شده است. از طرف ديگر شوراي امنيت ملل‌متحد نقض حقوق‌بشر در کمپ اشرف را محکوم نموده است کما اين‌که دبيرکل سازمان ملل نيز جناياتي را که در اشرف بوقوع پيوسته محکوم کرده است. ما در گذشته خواسته بوديم که پرونده اشرف به شوراي امنيت احاله شود تا تحريم هايي برقرار کنند و اين وضعيت را ثبات ببخشند. اکنون نيز ما در حال احاله اين موضوع به شوراي امنيت از طريق دادگاه اسپانيا هستيم. . .
مجري: دولت عراق با نظر به اين‌که خود نخست‌وزير توسط دادگاه متهم است او نيز به‌لحاظ حقوقي صلاحيت اداره کمپ را ندارد پس چرا اداره قرارگاه را به طرفي داده نمي‌شود که اين صلاحيت را داشته باشد آيا در اين رابطه صحبت نکرده‌ايد؟
عطيات: بر اساس احکام کنوانسيون چهارم ژنو مي‌گويد اگر دولتي که حفاظت را تحويل داده است و دولت عراق که تحويل گيرنده است در حفاظت کوتاهي داشته باشد، بر اساس اين قوانين حفاظت به دولت قبلي برگردانده مي‌شود که نيروهاي ائتلاف هستند. ما در حال حاضر درصدد ايجاد فشار به نيروهاي ائتلاف هستيم که حفاظت کمپ اشرف را از دولت عراق پس بگيرند زيرا که دولت عراق براي رضايت رژيم ايران عليه ساکنان دست به خشونت مي‌زند و از طريق تأمين حفاظت بين‌المللي براي ساکنان کمپ اشرف مسأله را در روند درست قرار مي‌دهيم».

ارسال به فیس بوک
  Aftabkaran. All rights reserved