تحولات پیرامون لیبی

تاریخ درج خبر -1390:12:06
جلسه شورای امنیت - نبرد دیپلوماتیک برای لیبی ادامه دارد و در این ارتباط کشورهای اروپا و آمریکا یک طرح جداگانه تهیه کردند تا آن را به‌صورت قطعنامه‌ وسیعتری در شورای امنیت به تصویب برسانند و به این وسیله بعد از خاتمه درگیریها به لیبی کمک کنند. مارک کورنبلا سخنگوی هیأت آمریکا در ملل ‌متحد به خبرنگاران بعد از مشورتهایی که در شورای امنیت روز چهارشنبه انجام شد گفت امیدواریم این قطعنامه با اجماع نظر طی ۲۴ساعت آینده به تصویب برسد.

کمکهای مالی به شورای ملی گذار - آمریکا و آفریقای جنوبی روز چهارشنبه در شورای امنیت در ارتباط با یک تلاش آمریکا برای آزاد ساختن ۱.۵میلیارد دلار ذخایر ارزی لیبی درگیر شدند. آمریکا خواهان آزاد‌سازی این دارائیها برای کمکرسانی انسانی به لیبی می‌باشد. آمریکا تا پنجشنبه ساعت ۱۹۰۰جی.ام.تی (۲۲۰۰به وقت عراق) برای آفریقای جنوبی ضرب‌الاجل تعیین کرد تا بلوکه کردن سرمایه‌های لیبی را بردارد و از شورای امنیت خواسته است تا قطعنامه‌یی برای این منظور تصویب کند.
ادامه جنگ - روز چهارشنبه درگیری با نیروهای قذافی یک روز بعد از تسخیر مجموعه قذافی ادامه یافت و دراینحال شورشیان ۱.۷میلیون دلار پاداش برای زنده یا مرده یافتن قذافی تعیین کردند.
نیروهای قذافی با شلیک موشکهای گراد سعی کردند کنترل فرودگاه طرابلس را به‌دست بگیرند.
آدم‌ربایی - گروهی از خبرنگاران خارجی که در هتل ریکسس نگه‌داشته شده بودند آزاد شدند. اما ۴خبرنگار ایتالیایی در نزدیکی پایتخت گروگان گرفته شده‌اند.

به‌رسمیت شناختن شورای گذار - بنغازی - در حال حاضر ۴۵کشور در سراسر جهان تی.ان.سی (شورای ملی گذار لیبی) را به‌عنوان نماینده مشروع مردم لیبی به‌رسمیت شناخته‌اند. از جمله این کشورها عبارتند از: فرانسه، قطر، ایتالیا، اردن، اسپانیا، امارات متحده، ترکیه، تونس، لیبی، مراکش، تشکیلات فلسطینی. بنی لوکس (بلژیک، هلند، لوکزامبورگ)، …
جمهوری چک گفته است تا کنترل کامل به دست شورشیان ان.تی.سی نیفتد آن را به‌رسمیت نمی‌شناسد.
چین ان.تی.سی را به‌عنوان طرف حساب مهم به‌رسمیت شناخته است.

برگرفته از خبرگزاری فرانسه سوم شهریور
ارسال به فیس بوک
  Aftabkaran. All rights reserved