Logo
صفحه نخست حقوق بشر شعر فیلم وموسیقی گالری عکس گوناگون آموزه های انقلابی دانسته های انقلابی پیوند سیمای آزادی اساسنامه

کاخ سفید: رفتار رژیم ایران در خلیج‌فارس غیرقابل‌قبول است

تاریخ درج خبر -1395:10:21
در پی شلیک اخطار یک ناوشکن آمریکایی به شناورهای سپاه پاسداران در تنگه هرمز، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید آمریکا در یک کنفرانس خبری در روز دوشنبه 20دی95، گفت: اقدام رژیم ایران «غیرقابل قبول است و خطر افزایش تنشها را در پی دارد.»

جاش ارنست افزود: «در این لحظه، هنوز مشخص نیست نیت شناورهای رژیم ایران از نزدیک شدن به ناوشکن آمریکایی چه بوده، ولی این رفتار پذیرفتنی نیست. علاوه بر این ناوشکن آمریکایی در آب‌های آزاد در حال حرکت بوده‌است».

دو مقام دفاعی ایالات متحده ساعتهایی پیش از واکنش رسمی کاخ سفید، گفته بودند «چهار شناور» سپاه پاسداران در تنگه هرمز با سرعت زیاد «به طرف» ناوشکن آمریکایی در حرکت بودند و نیروهای آمریکایی اقدام به «شلیک هشدارآمیز» کرده‌اند.

این دو مقام گفته بودند شناورها بدون آن‌که به پیام‌های رادیویی ناوشکن آمریکایی پاسخی بدهند به ۸۰۰ متری ناوشکن نزدیک شدند. این ناوشکن اقدام به شلیک منورهای اخطار و انداختن یک قایق دودزا به دریا کرده است. ناوشکن آمریکایی در حال اسکورت دو کشتی آمریکایی بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود شناورهایی که «مزاحم» نیروهای دریایی آمریکایی می‌شوند را غرق کند.

به گزارش رادیوفردا:آقای ارنست می‌گوید «در این لحظه، هنوز مشخص نیست نیت شناورهای ایرانی چه بوده، ولی این رفتار پذیرفتنی نیست، به‌اضافه این‌که که ناوشکن آمریکایی مـِیهـَن در آب‌های آزاد در حال حرکت بوده‌است».

تازه‌ترین واقعه از مجموعه‌ای از رخدادهای مشابه در آب‌های خلیج فارس به روز دوشنبه باز می‌گردد. دو مقام دفاعی ایالات متحده ساعاتی پیش از واکنش رسمی کاخ سفید، گفته بودند «چهار شناور» سپاه پاسداران در تنگه هرمز با سرعت زیاد «به طرف» ناوشکن آمریکایی در حرکت بودند و نیروهای آمریکایی اقدام به «شلیک هشدارآمیز» کرده‌اند.

این دو مقام گفته بودند شناورها بدون آن‌که به پیام‌های رادیویی «مـِیهـَن» پاسخی بدهند به ۸۰۰ متری ناوشکن نزدیک شدند. این ناوشکن سپس به از شلیک منورهای اخطار و انداختن یک قایق دودزا به دریا دست زده‌است. مـِیهـَن در حال اسکورت دو کشتی آمریکایی بود.

تازه‌ترین واقعه از این دست در حالی صورت گرفته که مقام‌های واشینگتن در مورد خطر بالای رودرویی احتمالی هشدار داده‌اند.

در عین حال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود شناورهایی که «مزاحم» نیروهای دریایی آمریکایی می‌شوند را غرق کند.

آقای ترامپ پس از پیروزی، جیمز متیس، یک ژنرال بازنشسته را برای مقام وزارت دفاغ معرفی کرد؛ فردی که ایران را «تهدیدی جدی‌تر» از داعش توصیف کرده و خواستار «واکنش جدی در مقابل تهدید‌های نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس و تنگه هرمز» شده است. ⇦​بیشتر بخوانید

مقام‌های ایرانی هنوز به این واقعه واکنش نشان نداده‌اند، اما پیش‌تر در مواردی مشابه، شناورهای آمریکایی را متهم به «ورود به آب‌های ایران» و واکنش ایران را از نظر نظامی «طبیعی» توصیف کرده بودند.
ارسال به فیس بوک
  Aftabkaran. All rights reserved