Logo
صفحه نخست حقوق بشر شعر فیلم وموسیقی گالری عکس گوناگون آموزه های انقلابی دانسته های انقلابی پیوند سیمای آزادی اساسنامه

بيلان كار و گزارش پاياني جان كري به اوباما 5 ژانويه 2017

تاریخ درج خبر -1395:10:19
جان كري وزير خارجه امريكا در پايان دوره 4 سالة خدمت خود بعنوان وزيرخارجه آمريكا در نامه اي به رئيس جمهور اين كشور، جمعبندي خود از دوران 8 سالة اوباما و بيلان كار خوددر اداره 70 هزار نفر پرسنل وزارتخارجه اين كشور را ارائه داد.
كِري در گزارش خود به مسائل بين المللي و كشورهاي مختلف جهان و مسايلي كه آمريكا طي 8 سال زمامداري اوباما با آنها روبرو بوده است، مي‌پردازد. اين گزارش شامل موضوعاتي از قبيل اوكراين ، سوريه ، افغانستان، ليبي، كلمبيا، فلسطين ، كوبا ، كره شمالي ، ايران و عراق است.
در گزارش پاياني و جمعبندي جان كري، انتقال امن بيش از 3000 تن از اعضاي مجاهدين خلق، اپوزيسيون ايران در تبعيد، از كمپ ليبرتي به خارج از عراق، يك دستاورد بزرگ انساندوستانه توصيف شده است.
كِري مينويسد:
مجاهدين خلق در كمپ ليبرتي هدف آتشباري قرار مي‌گرفتند و ما سالها براي تسهيل انتقال اين گروه كار كرديم . بخاطر ديپلماسي با مهارت و مصمم تيم ما، اين دستاورد بزرگ انساني محقق شد.
-جان كري وزيرخارجه آمريكا، در شهريورماه گذشته نيز، پس از پايان انتقال مجاهدين از ليبرتي، بر اين دستاورد بزرگ انساندوستانه تأكيد كرد و افزودمن مفتخر هستم كه دولت آمريكا در محقق شدن آن نقش حياتي داشته است.
يادآوري مي شود كه جان كري روز 22 شهريور 95 و بعد از پايان موفقيت آميز هجرت بزرگ مجاهدين، ضمن سخناني گفت :
اجازه بدهيد دراينجا خبرهاي خوبي را اعلام كنم زيرا كه ما داريم از شرايط سختي عبور مي كنيم. به دليل درگيريها (در سوريه و عراق) چالشهايي وجود دارد كه خبرهاي خوبي نيستند اما، بسيار مهم است كه اعلام كنيم كه ما يك دستاورد انساني طي هفته هاي گذشته داشتيم ومن صبح در ژنو بودم و روز جمعه 280تن از اپوزيسيون ايران از مجاهدين خلق از كمپ ليبرتي درعراق خارج شدند و اين بعد از يك ابتكار عمل ديپلماتيك آمريكا صورت گرفت تا جان بيش از 3000تن از اعضاي سازمان مجاهدين خلق را كه در عراق در خطر بود، تضمين كنيم. كمپ آنها در آنجا، بارها مورد حمله قرار گرفت و برخي زخمي وبرخي كشته شدند. لذا دست به كار شديم. ما طي ده سال گذشته اين چالش را مي شناختيم. من از زمانيكه عضو كنگره بودم وارد اين موضوع شدم و در اولين سالي (كه وزير خارجه شدم) يكي از مهمترين دستيارانم و كسي را كه مورد اعتمادم بود براي كمك به مجاهدين خلق اختصاص دادم تا از عراق خارج شوند. بعد از پيشروي كمي كه طي چند ماه داشتيم، من خودم به تيرانا رفتم و با دولت و رئيس جمهور آلباني درباره انتقال بقيه مجاهدين خلق كه در كمپ ليبرتي بودند صحبت كردم، از آلباني تاريخچه خوبي درحمايت از ستمديدگان داشتم همان كاري كه در بحران كوزوو انجام داد و همچنين ميزباني شان از يهوديها در جنگ جهاني دوم و من خوشحالم كه آلباني نقش انساني مهمي انجام داد و در همين جا از كشورهاي آلمان و نروژ و ايتاليا و انگلستان وفنلاند و كشورهاي عضو اتحاديه اروپا كه در نجات جان مجاهدين خلق كمك كردند تشكر مي كنم. اين يك دستاورد انساندوستانه بزرگي است و من مفتخر هستم كه دولت آمريكا نقش حياتي در محقق شدن اين دستاورد داشته است.
وزير خارجه امريكا در جمعبندي خود، درباره توافق اتمي با رژيم آخوندي و لزوم حفظ فشار بر رژيم در زمينه هاي حقوق بشر، برنامه موشكهاي باليستيك و دخالت در كشورهاي منطقه و حمايت از تروريسم نوشت:
هنوز تنش ميان دو كشور وجود دارد و بايد فشار بر ايران حفظ شود تا در سياستهاي رژيم ايران در زمينه حقوق بشر, برنامه موشكي, دخالت در امور كشورهاي همسايه و حمايت از تروريسم... تحولي ايجاد شود.
كِري، معامله هسته اي با رژيم آخوندي و سيمان گرفتن قلب رآكتور هسته اي رژيم در اراك را در جمعبندي و بيلان كار 8 ساله، حذف يك خطر امنيتي بدون شليك يك گلوله، توصيف كرده است.
ارسال به فیس بوک
  Aftabkaran. All rights reserved