Logo
صفحه نخست حقوق بشر شعر فیلم وموسیقی گالری عکس گوناگون آموزه های انقلابی دانسته های انقلابی پیوند سیمای آزادی اساسنامه

هشدار عفو بین‌الملل نسبت به "جنایات جنگی" شبه‌نظامیان شیعه در عراق

تاریخ درج خبر -1395:10:17
سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد که شبه نظامیان نزدیک به ارتش عراق از تسلیحات کشورهای مختلف جهان که به عراق فرستاده شده برای ارتکاب "جنایات جنگی" استفاده می‌کنند.

این سازمان حقوق بشری در گزارشی که روز پنج‌شنبه پنجم ژانویه/ شانزده دی ماه منتشر کرد همچنین یادآوری کرده که نیروهای شبه‌نظامی عراق که حامی دولت در جنگ علیه گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) هستند به سلاح‌های ذخیره شده دست یافته و از آن برای انجام اعمال "غیرانسانی" مثل قتل و شکنجه بسیاری از نیروهای سنی استفاده می‌کنند.
به گفته پاتریک ویلکن، پژوهشگر "کنترل اسلحه و حقوق بشر" در سازمان عفو بین‌الملل " کشورهای تامین‌کننده این تسلیحات از جمله آمریکا، اروپا، روسیه و ایران باید آگاه شوند که انتقال سلاح‌ به مقصد عراق این خطر را دارد که به دست گروه‌های شبه نظامی بیفتد، به ویژه گروه‌هایی که سابقه نقض حقوق بشر را دارند."
این سازمان حقوق بشری تاکنون طی ماه‌های گذشته چندین بار اعلام کرده بود که این شبه‌نظامیان شیعه عراقی اقدام به شکنجه و کشتار غیرنظامیانی می‌کنند که از مناطق تحت کنترل داعش به ویژه اطراف موصل گریخته‌اند.

عفو بین‌اللمل اعلام کرد: " تحقیقات انجام گرفته از ژوئن 2014 تاکنون در عراق و آنالیزهای کارشناسی و نیز بررسی عکس‌ها و ویدئوها نشان می‌دهد که این شبه‌نظامیان از تسلیحات شانزده کشور جهان بهره می‌برند. این تسلیحات شامل تانک، سلاح‌های اتوماتیک و تک تیرانداز و همچنین جنگ‌افزارهای دیگر است."به گزارش رادیو آلمان، گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی که متهم به جنایت جنگی هستند، از سوی ۱۶ کشور جهان حمایت تسلیحاتی می‌شوند. سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که روز پنج‌شنبه ۵ ژانویه (۱۶ دی) منتشر کرده از میان این ۱۶ کشور از روسیه، ایران و برخی کشورهای اروپایی نام برده است.
گروه‌های سنی عرب هدف این شبه‌نظامیان شیعه بوده‌اند و این شیعیان بدون هیچ گونه مجازاتی اقداماتی مانند اعدام‌های فراقانونی، شکنجه، ناپدید شدن قهری و سایر جرائم را علیه سنی‌ها مرتکب شده‌اند.

پاتریک ویلکن، پژوهشگر گروه کنترل تسلیحات عفو بین‌الملل گفته است: «حامیان تسلیحاتی بین‌المللی شامل آمریکا، کشورهای اروپایی، روسیه و ایران باید بیدار شوند و واقعیت را ببینند که این ریسک بزرگ وجود دارد که سلاح‌هایی که به عراق صادر می‌کنند به دست گروه‌های شبه‌نظامی بیفتد که سابقه طولانی در نقض حقوق بشر دارند.»

سازمان عفو بین‌الملل برای تهیه این گزارش عکس‌ها و ویدیوهایی را که از ماه ژوئن ۲۰۱۴ جمع‌آوری‌شده‌اند تحلیل کرده و متوجه شده که سلاح‌های مورد استفاده شبه‌نظامیان همه ساخته‌شده در ۱۶ کشور است.
تانک‌ها، اسلحه‌های بزرگ و تفنگ‌های تک‌تیرانداز در میان بیش از ۱۰۰ مدل سلاح توسط این گروه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سلاح‌ها یا توسط نهادهای دولتی عراق تهیه می‌شوند یا از سوی مقامات دولتی مجوز برای آنها صادر می‌شود.
عفو بین‌الملل حکومت ایران را به عنوان یکی از اصلی‌ترین حامیان تسلیحاتی شبه‌نظامیان معرفی کرده است؛ شبه نظامیانی که متهم به نقض جدی حقوق بشر هستند.
به گفته این سازمان بسیج مردمی عراق (حشد الشعبی) شامل شبه‌نظامیان عمدتا شیعه است و از سوی ایران حمایت می‌شود. همزمان با جنگ علیه داعش در این کشور، مرتکب "جنایات جنگی" نیز می‌شوند.
ارسال به فیس بوک
  Aftabkaran. All rights reserved