اپوزیسیون سوریه خواستار فشار بیشتر بر ایران و روسیه شد

سرپرست هیات مذاکره‌ کننده اپوزیسیون سوریه از آمریکا و اتحادیه اروپا خواست، فشار بررژیم ایران و روسیه را افزایش دهند تا رژیم اسد به پای میز مذاکره بازگردد. هم‌زمان وزیران امور خارجه ایران و روسیه در باره سوریه گفت‌وگو کردند.
نصر حریری در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویترز که سه‌شنبه (۱۶ ژانویه / ۲۶ دی) منتشر شد، اظهار داشت که برای جلوگیری از ادامه‌ خونریزی در سوریه، باید به جمهوری اسلامی و روسیه فشار بیشتری وارد شود.

حریری سرپرست هیات مذاکره‌ کننده اپوزیسیون سوریه، با تاکید بر اینکه تنها فشارهای بیشتر از جانب ایالات متحده و اتحادیه اروپا می‌تواند رژیم سوریه را به پای میز مذاکره بازگرداند، از دونالد ترامپ، آنگلا مرکل و ترزا می خواست در این زمینه اقدام کنند.

مذاکرات ژنو و سوچی

حریری گفت که به احتمال زیاد در “کنگره سوچی” در روسیه شرکت نخواهند کرد. او تاکید کرد که “گروه‌های مخالف رژیم اسد” هنوز دعوتنامه‌ای برای شرکت در مذاکرات دریافت نکرده‌اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها قرار است که بخشی از نیروهای اپوزیسیون سوریه در “کنگره سوچی” شرکت کنند.

ایران، روسیه و ترکیه  در نشستی که در دسامبر ۲۰۱۷ در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد، اعلام کردند که “کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه”  در روزهای ۲۹ و ۳۰ ژانویه (۹ و ۱۰ بهمن) در شهر سوچی روسیه برگزار می‌شود. شرکت کنندگان در این نشست قرار است در باره تدوین قانون اساسی جدید سوریه و برگزاری انتخابات در این کشور تحت نظارت سازمان ملل متحد گفت‌وگو کنند.

نصر حریری به رویترز گفته که در گفت‌وگوهای صلح موسوم به “مذاکرات ژنو” شرکت خواهد کرد. او عنوان کرده که این دور از مذاکرات احتمالا در  ۲۴ تا ۲۶ ژانویه در وین، پایتخت اتریش برگزار می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email