سازمان ملل ایران را به نقض قطعنامه منع ارسال اسلحه به یمن متهم کرد

در گزارشی که کمیته سازمان ملل ویژه مجازات‌ها در یمن تهیه کرده، جمهوری اسلامی ایران به تسهیل دست‌یابی شورشیان حوثی‌ به هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک که علیه سعودی به‌کار می‌رود و در نتیجه نقض قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت درباره یمن متهم شده است.

بدین سان شواهد به دست آمده بیش از پیش حمایت ایران از شبه‌نظامیان حوثی را تاکید می‌کنند.

در گزارشی که کمیته سازمان ملل ویژه مجازات‌ها در یمن آن را تهیه و به شورای امنیت ارایه کرده، آمده است که ایران ممنوعيت ارسال اسلحة به يمن را نقض كرده است.

این گزارش همچنین افزوده که تهران دست‌یابی شورشیان حوثی به هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک پرتاب شده به سوی سعودی را تسهیل کرده است.

کمیته سازمان ملل، ویژه یمن، در گزارش خود یادآور شده که کارشناسان مسئول نظارت بر ممنوعيت ارسال اسلحه، بازمانده قطعات موشک‌های پرتاب شده متعلق به جنگ‌افزارهای ساخت ایران و نیز پهپاد ارسالی به یمن را پس از اعمال ممنوعیت ارسال اسلحه در سال ۲۰۱۵  مشخص کرده‌اند.

تیم کارشناسان سازمان ملل گفتند که ایران به قطعنامه شماره ۲۲۱۶ شورای امنیت مبنی بر منع ارسال اسلحه به یمن پایبند نبوده است.

تشابه زیادی میان گزارش کارشناسان سازمان ملل و نتایجی که ایالات متحده به آن دست یافت و نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل ماه گذشته آن را ارایه و ایران را متهم به نقض منع ارسال اسلحه کرد، وجود دارد.
در این گزارش به شلیک صدها موشک از سوی حوثی ها به عربستان سعودی هم اشاره شده است.
این گزارش که تقدیم شورای امنیت سازمان ملل متحد هم شده است می تواند به تلاش های دولت پرزیدنت ترامپ و عربستان سعودی برای محکومیت جهانی اقدامات ایران در یمن و اقدامات این کشور برای بی ثبات کردن خاور میانه کمک شایانی کند.
در ماه نوامبر سال گذشته میلادی، عربستان سعودی اعلام مرد یک موشک دیگر حوثی‌های یمن را که به داخل این کشور شلیک شده بود را رهگیری و نابود کرده است.
به گفته رسانه های عربستان، حوثی‌های یمن این موشک را به سمت شهر «خمیس مشیط» شلیک کرده بودند که توسط سیستم دفاع موشکی تاد عربستان رهگیری و نابود شد.
این دومین موشکی بوده که حوثی های مورد حمایت ایران، به داخل خاک عربستان شلیک کرده است. موشک قبلی به سمت فرودگاه بین المللی ریاض بود که آن نیز قبل از رسیدن به هدف، نابود شده بود.

Print Friendly, PDF & Email