قطع‌نامه محکومیت تصمیم ترامپ درباره قدس با موافقت ۱۲۸ کشور تصویب شد

مجمع عمومی سازمان ملل

قطع‌نامه محکومیت تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، پنجشنبه ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷ با رای مثبت ۱۲۸ کشور از مجموع ۱۹۳ کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد.

در مجمع عمومی سازمان ملل، ۹ کشور با این قطعنامه مخالفت کردند و ۳۵ کشور عضو ممتنع دادند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد که از ۱۹۳ کشور تشکیل شده، روز پنجشنبه جلسه‌ای فوق‌العاده‌ای برگزار کرد تا بر سر پیش‌نویس قطعنامه‌ای در محکومیت تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، رای گیری کند. این جلسه با درخواست یمن و ترکیه برگزار شد.

پیش از این احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد که کشورهای عربی از مجمع عمومی سازمان ملل خواهد خواست تا قطعنامه‌ را برای همه موسسه‌های سازمان ملل، الزامی کند. پیش نویس قطعنامه، به رسیمت شناختن قدس به پایتختی اسرائیل را بنا بر اصل اتحاد برای صلح، محکوم می‌کند.

از سویی نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد هشدار داد که دونالد ترامپ را از فهرست کشورهایی که به سود این قطعنامه رای دهند، قرار خواهد داد.

پیش از این آمریکا پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی مصر به شورای امنیت سازمان ملل متحد در این باره را وتو کرده بود.

ترامپ هم هشدار شدید اللحنی متوجه کشورهایی که می‌خواهند به سود قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد رای دهند کرده و این کشورها را به قطع کمک‌های مالی تهدید کرد.

ششم دسامبر، ترامپ فرمان انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت المقدس اشغالی را امضا کرد که به معنی به رسمیت شناختن این شهر به پایتختی اسرائیل است؛ اقدامی که خشم کشورهای عربی و اسلامی را برانگیخت و با مخالفت‌های بین‌المللی مواجه شد.

وضعیت قدس یکی از بزرگترین چالش‌ها برای حل و فصل مناقشه میان فلسطینی‌ها و اسرائیل به شمار می‌آید.

Print Friendly, PDF & Email