اصلاح مالیاتی آمریکا در کنگره تصویب شد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه از لایحه اصلاح نظام مالیاتی در کنگره آمریکا تمجید کرد و آن را بزرگترین کاهش مالیاتی در تاریخ آمریکا دانست.
آقای ترامپ در کاخ سفید و در دیدار با رهبران جمهوری خواه کنگره گفت جمهوری خواهان در حال بازگرداندن عظمت گذشته ایالات متحده هستند .
پل رایان رئیس مجلس نمایندگان نیز از دونالد ترامپ برای به کرسی نشاندن این طرح تشکر کرده است .
روز چهارشنبه مجلس نمایندگان بار دیگر مصوبه اصلاح نظام مالیاتی را که به تصویب سنا رسیده بود با ۲۲۴ رای موافق در برابر ۲۰۱ رای مخالف تصویب کرد . انتظار می‌رود طی روزهای آینده آقای ترامپ این مصوبه را برای اجرایی شدن امضا کند .

یکی از اهداف این مصوبه، پایین آوردن نرخ مالیات بر درآمد شرکت‌های بزرگ از ۳۵ درصد به ۲۱ درصد است.دمکرات‌ها مخالف لایحه اصلاح نظام مالیاتی هستند و می‌گویند این قانون فقط به نفع طبقه بسیار ثروتمند جامعه است.
مجلس نمایندگان آمریکا که روز سه‌شنبه لایحه اصلاح نظام مالیاتی کشور را به تصویب رسانده است، پس از تصویب آن در مجلس سنا پس از نیمه شب گذشته مجبور شد به دلیل تغییراتی در لایحه، بار دیگر نسخه نهایی و مصوب سنا را به رأی بگذارد. ساعتی بعد از تصویب این لایحه، اعضای جمهوریخواه کنگره در کاخ سفید، میهمان رئیس جمهوری آمریکا بودند.
آقای ترامپ در حضور اعضای جمهوریخواه کنگره، بر اهمیت لایحه اصلاح نظام مالیاتی آمریکا تاکید کرد و آن را موفقیتی برای مردم آمریکا نامید. علاوه بر رئیس جمهوری، معاون او و رهبران جمهوریخواه مجلس نمایندگان و سنا نیز سخنرانی کردند.
صبح چهارشنبه در رأی گیری مجدد لایحه مالیاتی جمهوریخواهان در نشست بعد از ظهر چهارشنبه مجلس نمایندگان، ۲۲۴ نماینده به آن رأی موافق داده و ۲۰۱ نماینده مخالفت کردند. حال با تصویب در دو مجلس کنگره، لایحه برای امضا به رئیس جمهوری تقدیم می‌شود.
اصلاح نظامی مالیاتی از وعده‌های اصلی دونالد ترامپ در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بود و تصویب آن در کنگره یک پیروزی عمده برای او محسوب می‌شود و به همین مناسبت این پیروزی در کاخ سفید جشن گرفته شد.
رئیس جمهوری ایالات متحده در این جشن، اصلاح نظام مالیاتی را «تجربه ای شگفت انگیز» توصیف کرد و گفت تنها محدود به شرکت ها نیست و خانوده های آمریکایی را هم شامل می شود و ما با همکاری هم «آمریکا را بار دیگر به عظمت خواهیم رساند.»
پرزیدنت ترامپ و حامیان او معتقدند کاهش مالیات‌ها موجب تشویق سرمایه‌گذاری و تقویت قدرت خرید مصرف کنندگان می‌شود، ولی مخالفان می‌گویند تنها شرکت‌های بزرگ از این اصلاحات سود می‌برند و این لایحه بدهی‌‌های کشور را افزایش می‌دهد.
ساعاتی پیش از تصویب مجدد در مجلس نمایندگان، پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت «آنها فکر می‌کنند که بازار آنچه حاصل شده را بطور کامل هضم نکرده است.» احتمالا اشاره رئیس جمهوری به نظر مشاوران اقتصادی اش است.
وی اضافه کرد «فکر نمی‌کنم بازار هنوز شروع به درک این که چقدر اینها خوب است نکرده، مثلا در مورد کل هزینه‌ها.»
آقای ترامپ صبح چهارشنبه نیز در توئیتر با بیان این که کاهش مالیاتی «بسیار زیاد و بامعناست» و برخی رسانه‌ها «هدف دوستان خود، دموکرات‌های شکست خورده، را دنبال می‌کنند،» گفت نتایج این اقدام خود خواهد گویا خواهد بود و خیلی زود روشن خواهد شد.
کاهش مالیات از سیاست‌های قدیمی جمهوریخواهان است و برخی دموکرات‌ها هم موافق آن هستند، اما معتقدند لایحه جدید پا را فراتر گذاشته و می‌تواند باعث کاهش بودجه بسیاری از برنامه‌های فدرال – که به نفع قشر کم درآمد و سالمندان است – خواهد شد.

پس از تصویب روز گذشته این لایحه در مجلس نمایندگان، سناتور هم آن را به رأی گذاشتند که پس از گذشت چند ساعت با ۵۱ رأی موافق در برابر ۴۸ رأی مخالف به تصویب رسید. اما چون سه بند از آن حذف شد، مجلس نمایندگان باید بار دیگر به آن رأی می داد.

Print Friendly, PDF & Email