وزیر خارجه فرانسه پس از دیدار با همتای آمریکايی خود در واشنگتن: به زودي به ايران می روم

وزير امور خارجه فرانسه گفت: به زودي به ايران مي روم و درباره برنامه موشکی و حضور منطقه اي رژیم تهران، نگرانی هاي ايجاد شده را با آنها در ميان مي گذارم.

به گزارش شبکه فرانس ۲۴، ژان- ايو لودريان امروز با رکس تيلرسون همتاي آمريکايي اش در واشنگتن ديدار و درباره مسايل مختلف از جمله رژیم ايران با وي رايزني کرد.

شبکه فرانس ۲۴ گزارش داد: دو طرف به ويژه درباره رژیم ايران و موشک هاي باليستيکي که گفته مي شود متحد تهران از يمن به رياض شليک کرد، گفتگو کردند.

وزير امور خارجه فرانسه در اين باره گفت: موضوع موشک هاي باليستيک هيچوقت بخشي از توافق وين نبوده است. ما اين را قبلا گفته ايم. اما اين بدان معنا هم نيست که يک موضوع فرعي است. بلکه برعکس بايد موضوع موشک هاي باليستيک رژیم ايران را به طور جداگانه مورد بررسي قرار داد و اگر خطر آن محرز گرديد، تحريم هاي جداگانه اي را براي تهران در نظر گرفت.

وی افزود: در حال حاضر در موضوع ايران چند مساله داريم که یکی درباره موشک هاي باليستيک و موضوع بعدی به اراده سلطه طلبي حکومت ايران در کل منطقه مربوط مي شود که همه را نگران کرده است. قابل قبول نيست که آنها اينگونه عمل کند.

ژان – ايو لودريان در ادامه اين مصاحبه که در حاشيه سفر به آمريکا با رسانه هاي فرانسوي انجام مي داد در پاسخ به اين سوال که آيا طبق برنامه به ايران سفر خواهد کرد يا نه، گفت: بله به ايران مي روم و در اين مورد ابهامي وجود ندارد. اين موضعي که اعلام کردم موضع ما و البته آمريکاست.

رئیس‌جمهور فرانسه نوچه ترامپ در اروپا است

به گزارش رادیو فرانسه، در حالی که طی هفته‌های اخیر رئیس جمهوری فرانسه از رژیم ایران خواسته در سیاست‌های منطقه‌ای خود تجدیدنظر کند، مشاور خامنه ای در حاشیه یک مراسم در دانشگاه آزاد گفت: “فرانسه اگر می‌خواهد به دنبال حیثیت بین‌المللی باشد نباید تابع محض آمریکایی‌ها باشد و باید یاد بگیرد که نوچه ترامپ در اروپا نباشد.”

ولایتی پیشتر نیز گفته بود که “برنامۀ موشکی جمهوری اسلامی هیچ ربطی به رئیس جمهوری فرانسه ندارد”.

خبرگزاري رويترز نوشت: رژیم ايران روز يکشنبه از امانوئل مکرون رئيس جمهور فرانسه در خصوص موضع سختگيرانه وي در قبال تهران انتقاد و اعلام کرد پاريس اگر “کورکورانه” از دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا پيروي کند، بزودي اعتبار بين المللي خود را از دست خواهد داد.

این منبع نوشت: اعلام اين موضوع در حالي است که تنش ها ميان ايران و فرانسه طي ماه هاي اخير پس از آن افزايش يافت که مکرون اعلام کرد تهران بايد حالت تهاجمي کمتري در خاورميانه داشته باشد.

در همین حال اعلام شد که شرکت نفتی توتال فرانسه برای ماندن در ايران مردد شده است.

به گزارش روزنامه شرق، از زماني ‌كه ترامپ روي كار آمده و توافق هسته ای را زير سؤال برده و احتمال تحريم‌هاي جديد از سوي آمريكا مطرح شده، اين نگراني به وجود آمده كه نخستين‌ سرمايه‌گذار خارجي كه پس از مدت‌ها به ايران بازگشته (توتال فرانسه)، راه خروج را در پيش گيرد.

تجار فرانسوی از بازار ایران ناامید شده اند

نشریه اقتصادی شلانژ (چلنج) نوشت: بعد از سرخوشی اولیه ناشی از رفع تحریم های ایران، شرکت های فرانسوی علاقه مند به کار اقتصادی با ایران، اکنون دچار یاس و ناامیدی هستند.

این نشریه فرانسوی زبان نوشت: لغو رسمی تحریم های ضد ایران در ژانویه ۲۰۱۶ امیدواری بزرگی نزد شرکت های فرانسوی ایجاد کرد. نزدیک به دو سال بعد از آن تاریخ، اکنون شاهد ناامیدی نزد دست اندرکاران اقتصادی و صنایع فرانسوی هستیم.

باید بگوییم که قامت ناامیدی به وجود آمده با امیدواری ای که لغو رسمی تحریم های ایران در سال ۲۰۱۶ ایجاد کرده بود هماهنگی دارد. در آن زمان اغلب ناظران از بهشت تجاری ایران سخت می گفتند که با داشتن هشتاد میلیون نفر جمعیت می توانست جذاب ترین بازارهای جهان را پیش رو قرار دهد.

پیر گاتاز رئیس مدف (اجتماع شرکت های فرانسه- اتحادیه شرکت داران و کارفرمایان فرانسه) در آن زمان در جریان بازدید حسن روحانی از پاریس در اواخر ژانویه ۲۰۱۶ گفته بود که ” حالا نوبت ما فرانسوی هاست که حرکتی سریع داشته باشیم”. نزدیک به دو سال بعد، خوشبینی اولیه جای خود را به نوعی ناامیدی نزد تجار فرانسوی داده است.

توتال خواب نفت را خراب کرد

روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران: ترامپ موضع سختی را ماه گذشته درباره ایران اتخاذ کرد، او تهران را به نقض اجرای تعهدات برجام متهم و اعلام کرد، دیگر تأیید نمی‌کند لغو تحریم‌ها به نفع امریکا بوده است. این توافق در حال حاضر کاملاً در برزخ قرار گرفته تا زمانی که کنگره تصمیم بگیرد چه موضعی باید داشته باشد اما خطرات استراژی ترامپ زنجیره‌ای از اتفاقات را ایجاد کرده که ادامه‌دار شده است.

رئیس توتال فرانسه گفت: اگر رژیم تحریمی برای ایران وجود داشته باشد، مجبوریم آن را به شدت بررسی کنیم. ما با امریکا کار می‌کنیم، سرمایه‌هایی در امریکا داریم که باعث افزایش بیشتر سرمایه‌های ما در امریکا می‌شود.

وی ماه پیش هم گفته بود اگر تحریم‌های امریکا قوانینی داشته باشد که ما را مجبور به عقب‌نشینی کند ما مجبوریم تبعیت کنیم در مجموع اگر بتوانیم، انجام می‌دهیم و اگر نتوانیم متوقف می‌کنیم. در حال حاضر شرکت توتال گزینه‌ها را سبک و سنگین می‌کند و همه چیز بستگی به کنگره امریکا دارد که درباره تحریم‌ها چه تصمیمی می‌گیرد و چه نوع تحریمی را اعمال می‌کند.

موضع توتال را وقتی کنار موضع رئیس‌جمهور فرانسه درباره تحریم‌ها علیه توان موشکی قرار بدهیم این نگرانی بیشتر می‌شود ولی وزارت نفت بارها با دفاع از این قرارداد اذعان کرده است با این قرارداد می‌توان مانع اعمال تحریم‌های جدید شد و در واقع با جذابیت‌های اقتصادی و همراه کردن غول‌های نفتی، می‌توان سدی در مقابل تحریم‌ها ایجاد کرد که حالا این استدلال در حال رنگ باختن است.

Print Friendly, PDF & Email