اتهام موشکی و مردد شدن توتال

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در پاسخ به سئوال خبرگزاری رویترز در مورد مدارک ارائه شده از سوی آمریکا در مورد ارسال موشک های سپاه پاسداران به یمن گفت: فرانسه همچنان در حال بررسی اطلاعاتی است که در اختیار دارد.

این سخنگو گفته است فرانسه همچنان نگران برنامه موشکی رژیم ایران است و از ااین رژیم خواسته تا به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل پایبند باشد.

در این قطعنامه در پیوست دوم صرفا از رژیم ایران خواسته شده که هیچ فعالیتی در ارتباط با موشک‌های بالستیکی صورت ندهد.

در همین حال اعلام شد که شرکت نفتی توتال فرانسه برای ماندن در ايران مردد شده است.

به گزارش روزنامه شرق، از زماني ‌كه ترامپ روي كار آمده و توافق هسته ای را زير سؤال برده و احتمال تحريم‌هاي جديد از سوي آمريكا مطرح شده، اين نگراني به وجود آمده كه نخستين‌ سرمايه‌گذار خارجي كه پس از مدت‌ها به ايران بازگشته (توتال فرانسه)، راه خروج را در پيش گيرد.

تجار فرانسوی از بازار ایران ناامید شده اند

نشریه اقتصادی شلانژ (چلنج) نوشت: بعد از سرخوشی اولیه ناشی از رفع تحریم های ایران، شرکت های فرانسوی علاقه مند به کار اقتصادی با ایران، اکنون دچار یاس و ناامیدی هستند.

این نشریه فرانسوی زبان نوشت: لغو رسمی تحریم های ضد ایران در ژانویه ۲۰۱۶ امیدواری بزرگی نزد شرکت های فرانسوی ایجاد کرد. نزدیک به دو سال بعد از آن تاریخ، اکنون شاهد ناامیدی نزد دست اندرکاران اقتصادی و صنایع فرانسوی هستیم.

باید بگوییم که قامت ناامیدی به وجود آمده با امیدواری ای که لغو رسمی تحریم های ایران در سال ۲۰۱۶ ایجاد کرده بود هماهنگی دارد. در آن زمان اغلب ناظران از بهشت تجاری ایران سخت می گفتند که با داشتن هشتاد میلیون نفر جمعیت می توانست جذاب ترین بازارهای جهان را پیش رو قرار دهد.

پیر گاتاز رئیس مدف (اجتماع شرکت های فرانسه- اتحادیه شرکت داران و کارفرمایان فرانسه) در آن زمان در جریان بازدید حسن روحانی از پاریس در اواخر ژانویه ۲۰۱۶ گفته بود که ” حالا نوبت ما فرانسوی هاست که حرکتی سریع داشته باشیم”. نزدیک به دو سال بعد، خوشبینی اولیه جای خود را به نوعی ناامیدی نزد تجار فرانسوی داده است.

توتال خواب نفت را خراب کرد

روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران: ترامپ موضع سختی را ماه گذشته درباره ایران اتخاذ کرد، او تهران را به نقض اجرای تعهدات برجام متهم و اعلام کرد، دیگر تأیید نمی‌کند لغو تحریم‌ها به نفع امریکا بوده است. این توافق در حال حاضر کاملاً در برزخ قرار گرفته تا زمانی که کنگره تصمیم بگیرد چه موضعی باید داشته باشد اما خطرات استراژی ترامپ زنجیره‌ای از اتفاقات را ایجاد کرده که ادامه‌دار شده است.

رئیس توتال فرانسه گفت: اگر رژیم تحریمی برای ایران وجود داشته باشد، مجبوریم آن را به شدت بررسی کنیم. ما با امریکا کار می‌کنیم، سرمایه‌هایی در امریکا داریم که باعث افزایش بیشتر سرمایه‌های ما در امریکا می‌شود.

وی ماه پیش هم گفته بود اگر تحریم‌های امریکا قوانینی داشته باشد که ما را مجبور به عقب‌نشینی کند ما مجبوریم تبعیت کنیم در مجموع اگر بتوانیم، انجام می‌دهیم و اگر نتوانیم متوقف می‌کنیم. در حال حاضر شرکت توتال گزینه‌ها را سبک و سنگین می‌کند و همه چیز بستگی به کنگره امریکا دارد که درباره تحریم‌ها چه تصمیمی می‌گیرد و چه نوع تحریمی را اعمال می‌کند.

موضع توتال را وقتی کنار موضع رئیس‌جمهور فرانسه درباره تحریم‌ها علیه توان موشکی قرار بدهیم این نگرانی بیشتر می‌شود ولی وزارت نفت بارها با دفاع از این قرارداد اذعان کرده است با این قرارداد می‌توان مانع اعمال تحریم‌های جدید شد و در واقع با جذابیت‌های اقتصادی و همراه کردن غول‌های نفتی، می‌توان سدی در مقابل تحریم‌ها ایجاد کرد که حالا این استدلال در حال رنگ باختن است.

Print Friendly, PDF & Email