اسرار دولت روحانی در رابطه با برجام توسط موگرینی افشا شد

آژانس ایران خبر

اسرار دولت روحانی در رابطه با برجام توسط موگرینی افشا شد. موگرینی گفت؛ ایران برجام را برای حل و فصل مناقشات داخلی می‌خواست.

خانم فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا فاش کرد: در بخش مقدمه توافق هسته‌ای ایران «نیم‌جمله‌ای» با این مضمون وجود دارد که خواستار قرار دادن برجام به عنوان زیربنایی برای گفت‌وگو درباره مسائل دیگر است. موگرینی گفت بنا به درخواست ایران این جمله در بخش مقدمه برجام گنجانده شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «در بخش مقدمه این توافق ۱۰۴ صفحه‌ای، نه در یکی از بندهای آن- من الان آن را حفظ شده‌ام- یک ارجاع در حد یک نصف جمله با این مضمون وجود دارد؛ این توافق می‌تواند مسیر را برای نوع دیگری از تعامل یا تعاملی سازنده‌تر در منطقه فراهم کند و زیربنای آن را ایجاد کند. آن جمله ” شاید الان دارم یک راز را افشا می‌کنم” به درخواست ایران گنجانده شد.»

موگرینی اضافه کرد: «دولت ایران قصد داشت از توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵، در چارچوب مشکلات سیاسی خود با جناح‌های رقیب به عنوان ابزاری برای کسب مجوز جهت «تعامل با دنیا» استفاده کند. زیرا، مسئولان ایران در آن زمان- که همچنان هم روی کار هستند- قصد داشتند از این توافق به عنوان روشی برای درخواست مجوز از مردم خودشان و افکار عمومی خودشان جهت تعامل با سایر جهان استفاده کنند و آنها این کار را در چارچوب یک منازعه سیاسی انجام می‌دادند که به خوبی می‌دانیم داخل ایران جریان داشته و هنوز هم جریان دارد.

بعضی‌ از شما به این واقعیت اشاره می‌کنید که تضعیف اجرای کامل توافق هسته‌ای، آن کسانی در صحنه سیاسی ایران که به روش خودشان – که با روش ما فرق دارد- در تلاش برای گشایش و تعامل با سایر دنیا هستند را نیز تضعیف خواهد کرد.»

Print Friendly, PDF & Email