اعزام نیروهای امنیتی به صعده برای قطع “سر مار” در یمن

فرماندهی ارتش ملی یمن روز سه‌شنبه ۱۲ دسامبر ۲۰۱۷ خیل وسیعی از نیروهای امنیتی و تجهیزات نظامی را به جبهه صعده، خاستگاه شبه‌نظامیان حوثی ارسال کرد تا “سر مار” یمن را قطع کرده و عبدالملک حوثی‌، فرمانده حوثی‌ها را که در کوه‌های مران پنهان شده، به قتل برسانند.

سرتیپ عبيد الأثله فرمانده جبهه صعده اعلام کرد دو لشکر نظامی با تجهیزات کامل به فرماندهی سرتیپ ذياب القبلی و سرتیپ حسين حسان به صعده آمده‌اند تا در نبردآزادسازی استان صعده از دست شبه‌نظامیان حوثی مشارکت کنند.

سرتیپ عبيد الأثله اهمیت این عملیات را “قطع سر مار در قلب کوه‌های مران” خواند و گفت: «آنها کشور را به مرحله‌ای از ویرانی رسانده‌اند که در تاریخ معاصر بی‌سابقه است.»

او از نقش نیروهای ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن در به هم رساندن جبهه‌های البقع در صعده و الغرامیل در الجوف تقدیر کرد.

در همین چارچوب دو فرمانده ارشد حوثی روز سه‌شنبه و در نتیجه بمباران مواضع شبه‌نظامیان حوثی توسط جنگنده‌های ائتلاف کشته شدند.

این دو فرمانده حوثی علی عبدالوهاب و أسامه عبدالكريم معرفی شدند و به همراه تعدادی از افراد مسلح حوثی در منطقه البقع استان صعده کشته شدند.

ارتش یمن با پشتیبانی هوایی جنگنده‌های ائتلاف توانست به شکل چشمگیری پیشروی کرده و مناطق بسیاری در استان صعده را از دست شورشیان حوثی بازپس گیرد.

ناظران باور دارند که نبرد صعده از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است و پایان موفقیت‌آمیز این نبرد و آزادسازی صعده، علاوه بر تامین امنیت مرزهای پادشاهی عربی سعودی، می‌تواند آغاز پایان پروژه‌های فرقه‌گرایانه ایران در یمن باشد.

Print Friendly, PDF & Email