واکنش سران کشورهای مختلف جهان به تصمیم ترامپ درباره انتقال سفارت به بیت‌المقدس

ََ

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۶ دسامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد. این تصمیم ترامپ واکنش‌های موافق و مخالف مختلفی را در سطح جهان برانگیخت.

خادم الحرمین الشریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاه پادشاهی عربی سعودی پیش از اعلام تصمیم ترامپ، در یک گفتگوی تلفنی این تصمیم را گامی خطرناک توصیف کرد که احساسات مسلمانان را تحریک خواهد کرد. پادشاه سعودی همچنین تاکید کرده بود که هر اعلام مواضعی درباره بیت‌المقدس پیش از دستیابی به حل و فصل نهایی به گفتگوهای صلح ضربه خواهد زد. خادم حرمین شریفین خطاب به ترامب بر حمایت پادشاهی عربی سعودی از حقوق تاریخی ملت فلسطین تاکید کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که هیچ جایگزینی برای راه‌حل دو دولت وجود ندارد و تکلیف نهایی قدس باید از طریق گفتگوهای مستقیم مشخص شود.

گوترش افزود: «من به شکل مستقیم گفته‌ام که با هر تصمیم یک‌جانبه که احتمال صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها را تهدید کند، مخالفم. در این لحظه نگران‌کننده می‌خواهم بگویم که هیچ جایگزینی برای راه‌حل دو دولت وجود ندارد و من همه تلاشم را خواهم کرد که رهبران اسرائیل و فلسطین را به مذاکرات برگردانم.»

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا حمایت کرد و این تصمیم را یک “تصمیم تاریخی، عادلانه و شجاعانه” توصیف کرد.

نتانیاهو تعهد داد که اوضاع فعلی در اماکن مقدسه ادیان سه‌گانه در قدس دچار تغییر نخواهد شد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را تاسف‌بار خواند و گفت که پاریس از این تصمیم حمایت نمی‌کند. او درخواست کرد که “به هر قیمتی شده جلوی خشونت‌ها گرفته شود.”

وزارت امور خارجه مصر با انتشار بیانیه‌ای تصمیم دونالد ترامپ و همه اقدامات مبتنی بر این تصمیم را محکوم کرد. مصر تاکید کرد که اینگونه تصمیم‌های یک‌جانبه تغییری در وضعیت قدس که یک شهر اشغال شده است، نخوهد داد.

جنبش حماس تهدید کرد که این تصمیم ترامپ، درهای جهنم را به روی منافع آمریکا باز خواهد کرد. اسماعیل رضوان، یکی از رهبران جنبش حماس به روزنامه‌نگاران گفت که این تصمیم درهای جهنم را به روی منافع آمریکا در منطقه باز خواهد کرد. او از دولت‌های عربی و اسلامی خواست که روابط اقتصادی و سیاسی خود با دولت آمریکا را قطع کرده و سفرای این کشور را اخراج کنند.

صائب عریقات دبیر سازمان آزادی‌بخش فلسطین و مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی‌ها گفت که به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، هر گونه فرصتی برای راه‌حل دو دولت را نابود می‌کند.

ترکیه تصمیم دونالد ترامپ را “غیرمسئولانه” خواند و از دولت آمریکا خواست در این تصمیم تجدیدنظر کند. در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه ترکیه منتشر کرد، آمده: “این اعلام غیرمسئولانه دولت آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به قدس را محکوم می‌کنیم.»
وزارت‌خارجه سوئد اقدام آمریکا را «فاجعه بار» خواند.

ترزا می‌ نخست‌وزیر انگلستان از رئیس‌جمهور آمریکا خواست وضعیت کنونی بیت‌المقدس حفظ شود.

شیخ الازهر نسبت به پیامدهای خطرناک تصمیم‌گیری ترامپ که احساسات بیش از یک‌ونیم میلیارد مسلمان را نادیده گرفته هشدار داد.

محمود عباس تصمیم ترامپ را نقض اراده بین‌المللی خواند و اعلام کرد قدس، شهر صلح و مسجد الاقصی و پایتخت فلسطین است.

Print Friendly, PDF & Email