زلزله کرمانشاه, لرزش ساختار ولایت فقیه : هادی محسنی

شامگاه یکشنبه ,۲۱ آبان سال ۱۳۹۶ برابر با ۱۲ نوامبر سال ۲۰۰۷ نواحی غربی ایران بویژه استان کرمانشاه لرزید. کانون زمین‌لرزه ۵ کیلومتری شهر ازگله کرمانشاه بود و زلزله نگاری آمریکا کانون این زلزله را ۳۲ کیلومتری حومه شهر عراقی حلبچه اعلام کرد. طبق نظر کارشناسان امور زلزله, کشورمان ایران در یکی از پرخطرترین جایگاه زمین ساختی قرار گرفته است. بهمین جهت از نظر آنان, ایران همواره در معرض حرکت گسلها و نهایتا خرابی و ویرانی ناشی اززلزله می باشد.
زمین‌لرزه یا زلزله, لرزش و جنبش زمین است که به علّت آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسلهای پوستهٔ زمین در مدتی کوتاه روی می‌دهد.
در مروری کوتاه اززمین لرزه های کشورمان متوجه میشویم که علیرغم این آگاهیهای موجود, نه در زمان شاه و نه در زمان شیخ اقدام اساسی برای پیشگیری و به حداقل رساندن تلفات و خرابیهای ناشی از زمین لرزه انجام نگرفته است. هر دو سیستم سلطنت پادشاهی و سلطنت ولایت فقیهی در آبادانی و استحکام زیر ساختها در موارد مختلف دست به خیانت زدند ونیازهای اولیه و بدیهی مردم را نیز براورد نکردند . دیکتاتورها می دانند که بلحاظ اجتماعی پایگاهی ندارند لذا در هر جنبش زمینی آنها درصدد سرکوب و جلوگیری از جنبشهای مردمی بر می آیند.
حدود ۵۵ سال پیش در بوئین زهرا زلزله ای معادل زلزله کرمانشاه” ۷و دو ریشتر” در شامگاه ده شهریور ۱۳۴۱
اتفاق افتاد و گویا حدود ۲۰۰۰۰ نفر هم قربانی ندانمکاریها و” اعلیحظرت” بازیهای دربار سلطنت شدند.در آن زمان جنبش دیگری هم با رهبری پهلوان نامدار میهن, جهان پهلوان تختی آغاز شد. يکي از ياران تختي در اين باره مي گويد: «در جريان کمک به زلزله زدگان بوئين زهرا حرکت تختي براي جمع آوري کمک حماسه آفريد، پس از حادثه زلزله بوئين زهرا، تختي در قالب و کسوت ورزشکار به همراه دوستان ورزشکارش شروع به فعاليت کردند که البته بحث بود که از کجا شروع کنند… ” طبق همین گفته ها تختی جنوب تهران را زلزله زده می دانست. گویا در محله لاله زار تهران به وی پیشنهاد می دهند که برای جمع آوری کمکهای مردمی به فلان کافه و … هم سر بزنید که جواب می دهد آنها خود زلزله زده اند.
همبستگی ملی از خصوصیات مشترک این دو نوع زلزله است. و وجوه مشترک فراوانی هم دارند. در زلزله بوئین زهراهم مردم زلزله زده با کمبودهای فراوان مواجه بودند. گماشتکان شاه همه را وادار می کرد که کمکهایشان را به
“شیرخورشید” تحویل دهند که مردم و از جمله پهلوان ایران زمین تختی به نهادهای حکومتی درست مثل امروز اعتماد نداشتند.بهمین جهت بعد از جمع آوري اعانه توسط تختی و یارانش, “شير و خورشيد” ( هلال احمر امروزی)خيلي پافشاري کرد که اعانات به موسسه تحويل داده شده و از آن طريق توزيع شود ولي تختي قبول نکرد و با کمک و راهنمايي دوستان و ورزشکاران قزوين، خودش به منطقه رفت و اعانات را به دست مردم رساند.
در زلزله کرمانشاه هم نکته بارز, همین بی اعتمادی به نهادهای حکومت ولایت فقیه از جمله سپاه پاسداران, هلال احمر و… بود. در این زمینه زیباترین ترافیک جاده ای را در یک کلیپ دیدیم که توسط ماشینهای شخصی مردم ایران بطرف مناطق زلزله زده تشکیل داده بودند. این ترافیک زیبا و طولانی گسل سرنگونی را آشکارا در چشم انداز نزدیک قرار می داد. علاوه بر آن صف طولانی, مردم در کلیپهای مختلف اینترنتی توصیه می کنند که کمکهایشان را به حکومتیان ندهند و خیلی جاها هم دست به افشاگری می زنند.
انواع کلیپها در فضای مجازی در دسترس همگان قرار می گیرد و انقلابی عظیم در این فضا بر علیه تمامیت دستگاه خامنه ای و شرکا راه افتاده است. و همانطور که در قیام ۸۸ احمد خاتمی امام جمعه تهران می گفت : ” فرماندهی قیام عاشورای ۸۸ دست مجاهدین بود الان هم می گویند که مجاهدین فضای مجازی را به تسخیر درآورده اند.
در میان کلیپها از جمله بهم خوردن ناگهانی و وحشتناک جشن تولد دو بچه بود که در زمان برگزاری جشنشان, محل جشن بر سر همه فامیل در اتاق آوار شد.. بهمراه آنان هزاران هموطن هم برای همیشه خاموش شدند. در یک خبر آمده بود که همان موقع جنبش زمین در یک مهمانی که ۴۳ نفر بودند همگی با صوت ۷و۳ ریشتر زندگیشان مثل بقیه خاموش گشت.
کلیپی دیگر از یک خبرنگار در گیلانغرب نیز خیلی در فضای مجازی دیده شد و گویا پربیننده ترین هم بوده است. در این کلیپ این خبرنگار می گوید: “مردم هم اینه بهت بگم. بنده بعنوان خبرنگار منطقه دارم میگم حرف شخص خودم نیست. مردم بارها از خدا میخاند که نظام جمهوری اسلامی سرنگون بشه و… ”
این حرف خبرنگار ریشه درآگاهی و بیداری جنبش خلق ایران دارد. ریشه در سیاست راهبردی مقاومت ایران دارد که از ۳۰ خرداد ۶۰ خواستار سرنگونی تمامیت حکومت ایران بوده و هست.
در یک کلیپ دیگر, خانم و خانمهایی داد می زنند که بعد از ۷ روز هنوز بیرونیم و آواره. روحانی بعد از ۵ روز آمد و هیچ کمکی نکرد. خانمها فریاد می زدند که برای هشت سال جنگ ما را لازم داشتید؟…و روحانی پاسخگو باش… غیرت ایرانیت کجاست؟ زن و بچه مردم تو خیابونند مال خودت بود قبول داشتی؟ خاک بر سر دولتمان. دولت جمهوری اسلامی تا قیام, قیامت شرمنده کرمانشاهه و….
بعد از یک هفته نیز خامنه ای مخفیانه بهمراه تعداد زیادی از ملا و بسیجی و پاسدار وارد جایی در کرمانشاه میشود .
این نوع دیداربغایت ارتجاعی و نمایشی خامنه ای و همراهانش درواقع نشانگر رفراندومی بود که مردم ایران نظام ولایت فقیه پوسیده را نفی کردند. و سرنگونی سریع حکومت ولایی ایران را نوید دادند.
بیاد زلزله زدگان هموطن, مراسم بزرگی نیز در آلبانی با حضور مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت برگزار شد. وی سخنان مهمی بیاد عزیزان از دست رفته و مجروحان و بی خانمانها ایراد کرد که با جملاتی از آن سخنرانی مطلب را به پایان می بریم.
مریم رجوی ۲۹ دی در همان مراسم گفت: ” زلزله کرمانشاه دو واقعیت خیلی مهم رارودرروی هم آشکار کرد: یکی شدت فساد و چپاول و بحران زدگی رژیم حاکم و دیگری روحیه همدلی و اتحاد برای مقابله با رژیم”.

Print Friendly, PDF & Email