دادگاه نیویورک ايران را به خاطر قربانیان بمب‌گذاری بیروت ۱٫۶۸ میلیارد دلار جریمه کرد

دادگاه تجديدنظر در نیویورک، حکم پرداخت مبلغ ۱٫۶۸ ملیارد دلار جریمه نقدی توسط جمهوری اسلامی ایران به خانواده‌های قربانیان حمله انتحاری با خودروی بمب‌گذاری شده به پایگاه نظامی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۲ ميلادى را تایید کرد.

به گزارش خبرگزارى “رویترز” اين دادگاه در مجموع ۳٫۸ ملیارد دلار غرامت براى پرداخت به خانواده‌هاى قربانيان بمب‌گذارى مقر نيروهاى مارينز در بيروت در نظر گرفته كه مبلغ ۱٫۶۸ مليارد دلار آن مستقیما از حساب بانک مركزى ايران در ايالات متحده امريكا مصادره شده است.

در این پرونده بانک ایتالیایی یوبی‌اِی‌ای متهم به انجام تراکنش‌های مالی برای دولت ایران و بانک کلیراستریم لوکزامبورگ متهم به گشایش حساب‌هایی برای بانک مرکزی ایران و بانکی یوبی‌اِی‌ای ایتالیاست.

خواهان‌ها به‌دنبال مصادره سود اوراق قرضه‌ای هستند که متعلق به بانک مرکزی ایران است و نزد بانک کلیراستریم نگهداری می‌شود تا از این طریق بخشی از حکم ۳٫۸ میلیارد دلاری جبران خسارتی را که با اتهام دست داشتن ایران در انفجار ۱۹۸۳ بیروت از یک دادگاه فدرال گرفته‌اند اجرا کنند.

خواهان‌ها این دو بانک ایتالیایی و لوکزامبورگی را به انتقال متقلبانه میلیاردها دلار سود اوراق قرضه متعلق به بانک مرکزی متهم کرده و قصد دارند دستور مصادره پول نقد موجود در یکی از حساب‌های بانک کلیراستریم نزد بانک جی‌پی مورگان شعبه نیویورک را از دادگاه بگیرند.

این تنها پرونده‌اى نيست كه ایران را به جرم دست داشتن در عمليات تروريستى بين‌المللى به پرداخت جريمه محكوم مى‌كند. در سال گذشته دادگاه نيويورک، تهران را به پرداخت ۱۰٫۷ میلیارد دلار به جرم همکاری با اعضاى گروه افراطى القاعده و عاملان حملات ۱۱ سپتامبر محكوم كرد.

دیگر جریمه‌هاى ايران كه مجموع آنها به ۲۱ میلیارد دلار می‌رسد به نفع خانواده‌های قربانیان آمریکایی که طی بمب‌گذاری‌هايى توسط عوامل سپاه قدس در کشورهای سعودی، لبنان و كويت کشته شدند، صادر شده است.

دادگاه منهتن نیویورک نيز حكمى مبنى بر مصادره درآمد حاصل از فروش بنیاد علوی و اموال دیگر متعلق به اين ساختمان وابسته به دولت ایران در نيويورک را که بیش از ۵ میلیارد دلار برآورد شده، صادر كرده است.

اين حكم به نفع ۳۴ خانواده قربانیان خشونت‌های گروه‌هاى شبه‌نظامى وابسته به ايران در عراق، که بین سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۹ در عملیات تروریستی گروه‌های “حزب الله عراق” و “انصار الاسلام”، كشته شدند، صادر کرده است.

علاوه بر آن دادگاه لوکزامبورگ، در ۲۲ مارس گذشته مبلغ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از حساب بانک مرکزی ایران در اروپا را به نفع خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، به اتهام مشارکت رژیم ایران در حمایت از عناصر “القاعده” مصادره كرد.

Print Friendly, PDF & Email