سعد حریری به لبنان بازگشت

گزارش ها حاکی است سعد حریری هفده روز پس از استعفای ناگهانی از سمت نخست وزیری لبنان در عربستان روز سه شنبه ۳۰ آبان به بیروت بازگشت.

به گزارش رویترز، دفتر سعد حریری خبر بازگشت وی را منتشر کرده است.

شبکه الجزیره نیز می گوید، هواپیمای سعد حریری ساعت ۱۱ سه شنبه شب در فرودگاه بین المللی بیروت، پایتخت لبنان بر زمین نشسته است.

سعد حریری در جریان سفر خود به عربستان و در روز ۱۳ آبان ماه در یک سخنرانی تلویزیونی از عربستان سعودی که از طریق شبکه العربیه پخش شد،  به‌طور ناگهانی استعفای خود را اعلام کرد.

سعد حریری در جریان اعلام استعفای خود به شدت به ایران و حزب‌الله لبنان تاخت و آنها را به دخالت در امور لبنان و دیگر کشورهای عربی متهم کرد.

اعلام استعفای سعد حریری واکنش های گسترده ای به دنبال داشت. شماری ازمقام‌های بلندپایه لبنان و حتی چهره‌های سیاسی نزدیک به سعد حریری اعلام کردند، عربستان سعودی، سعد حریری را مجبور به استعفا کرده و اکنون او نمی تواند از عربستان خارج شود.

بالاخره سعد حریری ۲۷ آبان‌ماه، پس از اقامتی دو هفته‌ای در عربستان سعودی که با گمانه‌زنی‌های بسیار همراه بود، به همراه همسرش برای دیدار با رئیس جمهور فرانسه به پاریس رفت.

سعد حریری در پاریس اعلام کرده بود که به لنبان باز خواهد گشت و در مراسم روز استقلال این کشور شرکت خواهد کرد.

مراسم روز استقلال لبنان روز چهارشنبه برگزار خواهد شد.

سعد حریری همچنین روز سه شنبه در قاهره پایتخت مصر با عبدالفتاح السیسی، رئیس‌ جمهور مصر دیدار کرد.

آقای حریری در این دیدار بر ضرورت بی‎طرفی لبنان در درگیری‌های منطقه تاکیدکرد.

به گزارش رادیو فرانسه، نخست وزیر مستعفی لبنان که کناره گیری او تا کنون از سوی رئیس جمهوری این کشور، ژنرال میشل عون، پذیرفته نشده است، باید بسرعت وضعیت خود را روشن کند. سعد حریری یا باید کناره گیری خود را رسماً تسلیم رئیس جمهوری نماید، یا اعلام خود را بازپس گیرد و یا کوشش کند با تهدید به استعفا دولت تازه ای تشکیل دهد.

سعد حریری طی اقامتش در پاریس گفت که بعد از بازگشت به بیروت وضعیت سیاسی خود را روشن خواهد کرد. وی در عین حال شدیداً از مداخلات رژیم ایران در امور داخلی لبنان انتقاد کرد.

این در حالیست که کاخ سفید اعلام کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در یک تماس تلفنی درخصوص مقابله با “فعالیت‌های منطقه‌ای بی‌ثبات کننده” ایران و حزب‌الله لبنان توافق کرده‌اند.

نگرانی شدید کیهان خامنه ای از پیامدهای تحولات لبنان

همزمان با سفر سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان به فرانسه، کیهان خامنه‌ای با نگرانی شدید از پیامدهای تحولات لبنان نوشت: سناریونویسان این استعفا همزمان با تحولات سریع منطقه به خیال خود فراهم کردن زمینه برای کشاندن نظام به پای میز مذاکره دیگری در منطقه، به‌رغم بی‌نتیجه بودن مذاکره قبلی در برجام، اهداف متعدد دیگری را هم دنبال می‌کنند.

این منبع افزود: دستور خروج اتباع عربستان، کویت و امارات از لبنان را باید مقدمه حوادث احتمالی دیگری در لبنان برای تشدید جنگ روانی علیه محور مقاومت (حامیان رژیم) تلقی کرد. به نظر می‌رسد بعد از این به سراغ قطعنامه ۱۷۰۱سازمان ملل بروند که در سال ۲۰۰۶ صادر و در آن بر خلع‌سلاح حزب‌الله تأکید شده است.

Print Friendly, PDF & Email