ناامیدی اروپا از رایزنی‌‌ها برای حفظ برجام

برجام

متحدان اروپایی آمریکا که در حال لابی‌ با اعضای کنگره آمریکا برای حفظ توافق هسته‌ای با رژیم ایران هستند می‌گویند که فرایند این تلاش‌ها آنها را مأیوس کرده است.

به گزارش جام نیـوز، وبگاه شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گزارش داده کشورهای اروپایی که در حال لابی‌گری با مقام‌های دولت آمریکا و اعضای کنگره این کشور برای حفظ توافق هسته‌ا ای هستند از نتایج این تلاش‌ها خشنود نیستند و مأیوس شده‌اند.

دیپلمات‌های غربی و برخی از مقام‌های آمریکایی حامی «برجام» در گفت‌وگو با «سی‌ان‌ان» می‌گویند کاخ سفید به اندازه‌ای بر سر مواضعش در قبال رژیم ایران اصرار دارد که اکثر اوقات توجهی به پیشنهادات نمی‌کند.

به گفته یک منبع، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، «به جای وضعیت دریافت سیگنال، در حالت انتقال سیگنال قرار دارد.»

منابع مورد استناد «سی‌ان‌ان» همچنین گفته‌اند که دستگاه وزارت خارجه آمریکا نقشی در گفت‌وگوها بر سر توافق هسته‌ای ندارد.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت: «توپ واقعاً الان در زمین کنگره است و دیپلمات‌ها هم بیشتر تمرکزشان را همینجا گذاشته‌اند، اما حتی در آنجا هم اوضاع بر وفق مراد نیست.»

برخی از منابع خبری می‌گویند عداوت‌های میان اعضای حزب جمهوری‌خواه و دموکرات باعث ایجاد مشکلاتی در برنامه‌های آنها در زمینه برجام شده است. در حالی که تمام مقام‌هایی که «سی‌ان‌ان» با آنها مصاحبه کرده می‌گویند نمایندگان کنگره مشتاقانه مواضع متحدان آمریکا را دریافت کرده و آنها را در نظر می‌گیرند، برخی نگران هستند که تلاش‌های کنگره برای ترمیم توافق هسته‌ای از کنترل خارج شده و به فروپاشی آن منجر شود.

جمهوری اسلامی، اروپا را از دست می‌ دهد

بانک‌های بزرگ دنیا از همکاری با رژیم ایران خودداری می‌کنند و به دلیل عدم شفافیت مالی، شرایط ارتباط بانک‌های جمهوری اسلامی با بانک‌های تراز اول دنیا فراهم نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بهمن عبداللهی عضو شورای پول و اعتبار گفت که پیش‌بینی‌های صورت گرفته برای تحقق روابط اقتصادی و بانکی پس از توافق هسته‌ای محقق نشده و بانک‌های تراز اول دنیا از همکاری با ایران خودداری می‌کنند. او یکی از دلایل این عدم همکاری را عدم شفافیت صورت‌حساب‌های مالی بانک‌های ایرانی دانست.

در همین حال نشریه آمریکايی فوربس نوشت:‌ آمریکا استراتژی جدید خود در برابر رژیم ایران را در پیش می‌گیرد، تهران مستاصلانه در پی راه نجات است. این رژیم در نبود اوباما و سیاست مماشات او فاصله گرفتن اروپا را حس می‌ کند.

این منبع افزود:‌ آشکار است که شرکتهای اروپایی حاضر نیستند خطر جریمه شدن از سوی آمریکا را برای حفظ روابط با رژیم ایران متحمل شوند. غرب باید در چیدن بال‌های تروریستی رژیم ایران خصوصاً در هدف گرفتن سپاه پاسداران به‌عنوان سازمانی تروریستی متحد باشد.

درخواست معاون ظریف از اروپا

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی از اروپا خواست تا تصمیم خود را در صورت خروج آمریکا از برجام مشخص کند.

تخت روانچی روز سه‌شنبه در کنفرانسی در پاریس از اروپا خواست تا مشخص کند در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و وضع تحریم‌های جدید چه تصمیمی خواهد گرفت.

وی پس از آن این اظهارات را بیان کرده است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با تائید نکردن پایبندی رژیم ایران به توافق هسته‌ای، سرنوشت این توافق را به کنگره آمریکا سپرد که اکنون باید درباره آینده آن و وضع تحریم‌های لغو شده به واسطه برجام تصمیم‌گیری کند.

اقدامی برای تسلی خاطر

بلومبرگ آلمان خبر داد: اروپا از سیاست آمریکا در مورد حکومت ایران پیروی خواهد کرد

به گزارش تسنیم، نشریه آلمانی فوکوس نیز نوشت: با توجه به اتکای اروپا در بسیاری مسائل امنیتی و تجاری به آمریکا، این اتحادیه از سیاست آمریکا در مورد حکومت پیروی خواهد کرد.

این نشریه نوشت: به گفته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توافقی اتمی از طرف آمریکا به تنهایی نمی‌تواند لغو شود. اما این یک استدلال تو خالی است. اگر آمریکا موضع خود را تغییر دهد برجام دیگر ارزش ندارد.

فوکوس افزود: اتحادیه اروپا البته برای شکل‌گیری برجام اقدامات زیادی انجام داده است. اما این‌گونه موضع‌گیریهای اتحادیه اروپا در حال حاضر از دید حکومت ایران تنها اقدامی برای تسلی خاطر است.

Print Friendly, PDF & Email