دولت یمن از کشورهای عربی خواست مانع طرح‌های توسعه‌طلبانه ایران شوند

احمد بن دغر، نخست وزیر دولت قانونی یمن، روز شنبه ۱۸ نوامبر ۲۰۱۷ از وزرای کشورهای عربی شرکت‌کننده در نشست فوق‌العاده‌ای که روز یکشنبه ۱۹ نوامبر و به درخواست پادشاهی عربی سعودی برگزار می‌شود، خواست موضع جدی و قاطعی در قبال برنامه‌های توسعه‌طلبانه حکومت ایران در منطقه و حمایت این کشور از شبه‌نظامیان مسلح در یمن، سوریه، لبنان و دیگر کشورها اتخاذ کنند.

او درباره خطرهای برنامه‌های فارسی که ایران آنها را در منطقه عربی دنبال می‌کند هشدار داد و آنها را منبع اختلافات مذهبی و فرقه‌ای دانست که هدف آنها از بین بردن هویت عربی و اسلامی است.

نخست‌وزیر یمن در دیدار با علماء، سخنرانان و مبلغان مذهبی در عدن پایتخت موقت یمن، به حوثی‌ها به عنوان ابزار دست ایران و بخشی از پروژه فارسی این کشور برای نفوذ و توسعه در منطقه اشاره کرد.

بن دغر گفت: «عملیات عاصفة الحزم رویاها و توهمات آنها را از بین برد و ما مطمئن هستیم که متوقف کردن برنامه‌های ایران و نشاندن این کشور سرجای خودش، به لطف موضع‌گیری جدی برادرانمان در ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن به رهبری پادشاهی عربی سعودی، که خطر کودتای حوثی‌ها و آنان که حوثی‌ها را برای هدف قرار دادن کشورهای خلیجی همسایه و منطقه عربی و همه جهان به کار گرفته و دریانوردی بین‌المللی را در تنگه باب المندب تهدید می‌کنند، درک کرد، از یمن آغاز خواهد شد.»

نخست‌وزیر بمن گفت که حوثی‌ها و ایرانی‌ها بدترین شکل تروریسم را انجام می‌دهند و از جامعه جهانی خواست به شکل جدی به این موضوع توجه کنند.

او از قرار نگرفتن شبه‌نظامیان مسلح حوثی‌ در فهرست گروه‌های تروریستی و ایران به عنوان کشور حامی تروریسم اظهار تعجب و تاکید کرد که سیاست‌های ویرانگر ایران در منطقه و صادر کردن اختلافات مذهبی و فرقه‌ای از طریق ایادی تروریستی‌اش، بدون موضع‌گیری جدی از سوی جامعه جهانی تغییر نخواهند کرد.

Print Friendly, PDF & Email