مخالف سرسخت ملایان، وزیر خارجه آمریکا؟

مایک پومپئو، رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا

پایگاه پولیتیکو در گزارشی از احتمال جایگزین شدن «مایک پمپئو» مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) در سمت وزیر خارجه این کشور خبر داده است.

به گزارش فارس، در ادامه انتشار خبرها درباره تغییرات در دولت دونالد ترامپ، رسانه آمریکایی خبر داده که رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در حال سر برآوردن به عنوان جایگزین رکس تیلرسون در سمت وزارت خارجه این کشور است.

در این گزارش آمده است: «ترامپ از گزارش‌دهی روزانه اطلاعاتی که در اختیارش قرار می‌گیرد، به عنوان یک مکالمه برای پرسیدن سوالات بسیار از مایک پمپئو مدیر سیا و عضو سابق مجلس نمایندگان آمریکا درباره مسائل مختلف از تهدیدات امنیت ملی گرفته تا موضوعات داخلی کنگره، استفاده می‌کند».

گفته می‌شود که ترامپ یا پمپئو چهار روز در هفته ساعت ۱۰ صبح جلسه دارد و رئیس‌جمهور آمریکا از مدیر سیا می‌خواهد با او به جلسه بعدی که در برنامه روزانه ترامپ قرار دارد، او را همراهی کند.

تعدادی از منابع وابسته به دولت آمریکا و همچنین افراد مطلع از امور کاخ سفید به پولیتیکو خبر دادند که جایگاه مطلوب پمپئو در نزد ترامپ، او را به گزینه‌ای برای جایگزینی تیلرسون در وزارت خارجه تبدیل کرده است.

تاکنون تیلرسون هرگونه احتمال برای استعفا و کناره‌گیری از وزارت خارجه را رد کرده است. البته رئیس سیا به نزدیکان خود گفته که «انتظار و احتمال می‌رود» که رئیس‌جمهور ترامپ او را برای منصب وزارت خارجه انتخاب کند.

پمپئو همچنین تاکید کرده که در صورت پیشنهاد این پست توسط ترامپ، او آن را خواهد پذیرفت.

کابوس بزرگ حکومت ملایان تکمیل می شود

روزنامه «واشنگتن‌پست»، پیش تر در یادداشتی تحلیلی از احتمال عزل رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا خبر داد و درباره گزینه‌های جایگزین او گمانه‌زنی کرد.

مقامات کاخ سفید به طور خصوصی می‌گویند که اختلافات تیلرسون با بخش‌های متعدد حلقه درونی ترامپ، بقای بلند مدت او را غیر قابل دفاع کرده است. حدس و گمان برجسته این است که او پس از تکمیل یک سال و سازماندهی مجدد وزارت خارجه منصبش را ترک خواهد کرد.

بر اساس تحلیل این روزنامه آمریکایی، دو گزینه برای تصدی منصب وزیر خارجه مطرح هستند: نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل و مایک پامپیو، مدیر سازمان «سیا». (هر دو از مخالفان سرسخت حکومت ملایان)

مایک پامپیو یک وزیر خارجه دارای روابط عمیق‌تر با ترامپ و دیدگاه‌های نزدیک به کاخ سفید خواهد بود. درباره ایران او از هیلی سرسخت‌تر است. او در هفته چندبار شخصا به ترامپ، گزارش می‌دهد. کاخ سفید اراده او برای جلو بردن روایت دولت را می‌پسندد.

برخی گزارش‌ها حاکی از این است که اگر پامپیو وزیر خارجه شود، سناتور تام کاتن (سناتوری که علنا خواستار سرنگونی رژیم ایران شده است)، نامزد ریاست سیا خواهد بود. کاتن از معدود سناتورهاست که روابط خوبی با ترامپ و تیم کاخ سفید دارد.

Print Friendly, PDF & Email