مدیر توتال: تحریم‌ها برگردد در توافق با ایران تجدیدنظر می‌کنیم

مدیر شرکت توتال برای چندمین بار تصریح کرد در صورت اعمال تحریم‌های جدید، به همکاری با ایران پایان می‌دهد.شرکت فرانسوی “توتال” گفته است که اگر آمریکا تحریم های جدید یکجانبه ای علیه ایران اعمال کند، در گزینه های سرمایه گذاری اش در میدان پارس جنوبی تجدیدنظر خواهد کرد. “پاتریک پویانه”، مدیر کل شرکت نفتی “توتال” با اظهار این مطلب در مصاحبه با تلویزیون آمریکایی “سی ان ان” گفته است که به دلیل حضور و فعالیت مهم شرکت “توتال” در بازار آمریکا، تحریم های یکجانبۀ این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران از اهمیت بالایی برای شرکت فرانسوی برخوردار است.مدیرکل “توتال” افزوده است که این شرکت در بازار آمریکا فعال است و در آن سهام قابل توجه ای دارد و به تازگی نیز سهام بیشتری در این بازار خریداری کرده است. شرکت “توتال” با تأئید سخنان مدیر کل اش افزوده است که شرکت فرانسوی بارها بر اهمیت این موضوع در تصمیم گیری هایش در قبال ایران تأکید کرده است.

ماه گذشته، دونالد ترامپ از تأئید پایبندی ایران به توافق اتمی خودداری کرد و دست کنگرۀ این کشور را برای احیای تحریم های جدید و یکجانبۀ آمریکا علیه ایران باز گذاشت.

فرانسوی “توتال” در ژوئیه گذشته قرارداد توسعۀ مرحلۀ یازده میدان پارس جنوبی را که بزرگترین میدان گاز طبیعی جهان به شمار می رود به ارزش دو میلیارد دلار با ایران امضا کرد. ایران امیدوار است که با گسترش بهره برداری از این میدان گازی مشترک عقب ماندگی خود را از قطر جبران کرده و بر درآمدهای نفتی اش بیافزاید.
به گزارش جهان نيوز؛ روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت
به گزارش سی‌ان‌ان، پاتریک پویانه گفته است: «در صورتی که چارچوب قانونی داشته باشیم، می‌توانیم توافقمان را با ایران به طور قانونی ادامه دهیم. اما در صورتی که نتوانیم به دلایل قانونی و تغییراتی که در ساختار تحریم‌ها اتفاق می‌افتد به این توافق ادامه دهیم، باید در توافقمان تجدیدنظر کنیم.»
«سی‌ان‌ان» نوشت: «ترامپ در ماه گذشته سیاست‌های جدید و سخت‌گیرانه‌ای علیه ایران اعمال کرده است. او ایران را به نقض توافق هسته‌ای متهم کرده و پایبندی ایران به تعهداتش را تأیید نکرده است.»
«پویانه» به سی‌ان‌ان گفت: «اگر ساختار تحریم‌ها علیه ایران وجود داشته باشد، ما باید با دقت به آن توجه کنیم ما با آمریکا کار می‌کنیم و دارایی‌هایی در آمریکا داریم و به دنبال دستیابی به دارایی‌های بیشتر در این کشور هستیم.»
«پویانه» همچنین گفته: ما روی این پروژه کار می‌کنیم. مناقصه‌هایی را برگزار کردیم و باید تا ماه ژانویه قراردادهایی را امضا کنیم. امیدوارم تا آن زمان کنگره پاسخ رئیس جمهور را داده باشد و رئیس جمهور هم باید در تأیید پایبندی ایران به برجام تجدید نظر کند.
این اتفاق در حالی است که قبلاً برخی مقامات مانند وزیر نفت می‌گفتند امکان بدعهدی مدیر توتال وجود ندارد ضمن اینکه امکان ندارد تحریم‌ها برگردد!

Print Friendly, PDF & Email