گزارش حقوقی: ۲۰۰۰ کودک در نتیجه بمباران تعز توسط حوثی‌ها قربانی شدند

یک نهاد حقوقی غیر دولتی یمنی به نام ائتلاف حقوق یمنی روز دوشنبه ۱۳ نوامبر ۲۰۱۷ گزارش داد که در نتیجه بمباران شهر تعز توسط کودتاگران حوثی‌ و نیروهای وفادار علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری مخلوع یمن، در فاصله زمانی آوریل ۲۰۱۸ تا ستامبر ۲۰۱۷ بیش از ۲۰۰۰ کودک قربانی شده‌اند.

ائتلاف حقوق یمنی که موارد نقض حقوق بشر در یمن را ثبت می‌کند، در گزارشی تحت عنوان “کودکان در تیررس بمباران” کشته شدن ۳۰۰ کودک و زخمی شدن ۱۸۰۴ کودک دیگر، تنها در شهر تعز و در نتیجه بمباران مناطق مسکونی این شهر از سوی کودتاگران حوثی‌ و نیروهای وفادار علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری مخلوع یمن را گزارش کرد.

این ائتلاف که در تهیه گزارش‌های خود تعدادی از موسسات حقوقی غیردولتی یمنی را مشارکت می‌دهد تاکید کرد در بمباران بی‌رویه شبه‎نظامیان کودتاگر علیه تعز انواع تسلیحات سبک، متوسط و سنگین به کار رفته‌اند.

بر این اساس از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی، بر اثر سقوط خمپاره و موشک‌های حوثی بر مناطق مسکونی و خالی از هر گونه اهداف نظامی، ۴۸ کودک کشته و ۱۹۳ کودک دیگر زخمی شده‌اند.

ائتلاف حقوقی یمن به حادثه روستای عنصوة نیز اشاره و با اهالی و بازماندگان قربانیان مصاحبه کرد. در این حادثه که در ۲ نوامبر ۲۰۱۷ رخ داد، حوثی‌ها ۵ کودک ساکن این روستا را کشتند و ۲ کودک دیگر را زخمی کردند.

روستای عنصوه که در غرب شهر تعز قرار دارد، دو سال است که تحت محاصره حوثی‌هاست و پیکارجویان حوثی در کوه‌ها و تپه‌هایی که از سه جهت به روستا مسلط هستند موضع گرفته‌اند و هر کس را که بخواهد وارد روستا شده یا از آن خارج شود، به ضرب گلوله می‌کشند.

در گزارش حقوقی ائتلاف حقوقی غیر دولتی یمن از شبه‌نظامیان کودتاگر خواسته شده به اقدامات خصمانه علیه اطفال در همه مناطق درگیری در یمن و به ویژه کودکان تعز پایان دهند. این ائتلاف همچنین از سازمان‌های حقوقی محلی و بین‌المللی فعال درباره یمن خواست فشارها علیه حوثی‌ها و نیروهای صالح را برای پایان دادن به بمباران و کشتار کودکان یمن بیشتر کنند.

نهادهای حقوقی در یمن سازمان ملل متحد را به نادیده‌انگاری جنایاتی که شبه‌نظامیان کودتاگر هر روز علیه کودکان تحت محاصره در تعز روا می‌دارند، متهم کرد.

Print Friendly, PDF & Email