بیش از ۳۰۰ کشته و ۲۵۰۰ زخمی در ایران بر اثر زلزله‌ای شدید

زلزله با قدرت ۷٫۶

شامگاه یکشنبه ۱۱ نوامبر، زلزله‌ای شدید، مناطقی از عراق و ایران را لرزاند و تلفانی در پی داشت. برخی گزارش‌ها مرکز زلزله را جنوب شرق شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق و در نزدیکی مرزهای ایران عنوان کرده و قدرت آن را ۷٫۶ درجه در مقیاس ریشتر ارزیابی کرده‌اند.

منابع کرد در کردستان ایران روز دوشنبه ۱۳ نوامبر ۲۰۱۷ طی تماس تلفنی با العربیه گفتند که تاکنون بیش از ۳۰۰ نفر در این زلزله کشته شده و بیش از ۲۵۰۰ تن نیز زخمی شدند.

این منبع گفت، بیشتر خسارت‌های جانی و مالی در استان کرمانشاه و بخصوص منطقه سرپل ذهاب بوده است.

منبع اظهار داشت:« متاسفانه مسئولان و مقامات حکومتی در استان کردستان و کرمانشاه تاکنون هیچ گونه کمکی فوری به اهالی مناطق زلزله زده نکرده‌اند.

این منبع افزود:«برای مثال در سر پل ذهاب یک بیمارستان بسیار کوچک وجود دارد که اصلا پاسخگوی مشکلات این فاجعه نیست به همین دلیل اغلب زخمی شدگان در این شرایط سرما هنوز در خیابانها و کوچه ویران شده باقی مانده‌اند».
خبرگزاری ایسنا: افزایش تعداد کشته‌شدگان به ۳۲۸ تنرسید

خبرگزاری ایسنا در گزارشی مفصل اعلام کرد تعداد کشته شدگان به ۳۲۸ تن رسید.

این خبرگزاری در گزارشی گفته است که پذیرش ۵۳۴۰ مصدوم در بیمارستان‌ها صورت گرفته است .

طبق این گزارش امدادرسانی‌ها ادامه دارد و تیم های امداد رسانی از شهرستانهای دیگر عازم کرمانشاه و دیگر مناطق زلزله زده شده است.

بیشتر خسارات زلزله در پل ذهاب- کرمانشاه

امدادرسانی به زلزله‌زدگان زلزله ۷٫۲ ریشتری استان کرمانشاه که شب گذشته همزمان با این استان در چند استان‌ ایران نیز احساس شد، همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، سازمان پزشکی قانونی در پی وقوع زلزله ۷٫۲ ریشتری شب‌ گذشته در مرز ایران و عراق اعلام کرد: تاکنون ۳۲۸ جسد توسط پزشکی قانونی استان کرمانشاه معاینه و برای آنان جواز دفن صادر شده است. تیم‌های پزشکی قانونی در شهرستان‌های استان کرمانشاه مستقر و در حال معاینه اجساد هستند که تا این لحظه تعداد این اجساد به ۳۲۸ تن رسیده است.

بنابر اعلام سخنگوی وزارت بهداشت ، تاکنون ۵۳۴۶ نفر در بیمارستان‌های کرمانشاه پذیرش شده‌اند.

از سوی دیگر مسولان محلی عراقی نیز شامگاه شنبه از کشته شدن دستکم ۷ نفر در این کشور در اثر زلزله و زخمی شدن ۳۲۱ نفر دیگر خبر می‌دهند.

مسئولان بخش بهداشت عراق می‌گویند که اکثر زخمی شدگان از شهر دربندخان واقع در ۷۵ کیلومتری شرق سلیمانیه هستند.

مرکز زلزله نگاری آمریکا گزارش داده است که مرکز زلزله ۳۲ کیلومتری عرب شهر حلبچه و ۳۳٫۹ کیلومتری عمق منطقه کوهستانی هم مرز با ایران است.

ساکنان بسیاری از شهرهای عراق از جمله بغداد، نجف، کربلا، موصل، اربیل و… این زلزله را احساس کردند. در بغداد زلزله به مدت ۲۰ ثانیه احساس شد.

در بسیاری از مناطق عراق مردم از ترس پس لرزها، به بیرون خانه‌ها آمدند.
در ایران زلزله در تهران هم احساس شد

اما در ایران شامگاه یکشنبه استان‌های خراسان رضوی، تهران، کرمانشاه، فارس، لرستان، همدان، ایلام، زنجان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، قزوین، خوزستان و اصفهان لرزید.

براساس این گزارش و بنا به اخبار دریافتی، شدیدترین کانون این زلزله در استان‌های کرمانشاه و ایلام بوده است.

براساس این زلزله‌ها، منازل برخی از منازل دچار خسارت‌های مالی شده‌اند.

شدت زمین لرزه سنندج باعث خارج شدن مردم از منازل شد.

طبق آخرین گزارش‌ها تاکنون ۳۲۸ تن کشته گزارش شده و ۲۵۰۰ تن دیگر در اثر زلزله زخمی شدند. تا لحظه نوشتن گزارش.

Print Friendly, PDF & Email