محمد بن سلمان: مجهز کردن حوثی‌ها به موشک تجاوز نظامی ایران علیه سعودی است

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد، نایب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی، مجهز کردن شبه‌نظامیان حوثی به موشک‌های بالستیک را «تجاوز نظامی مستقیم» ایران علیه سعودی دانست.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا، سه‌شنبه ۷ نوامبر، تلفنی با شاهزاده محمد بن سلمان تماس گرفت.

وزیر امور خارجه بریتانیا در این تماس تلفنی «اقدام شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی در پرتاب موشک بالستیک به سمت شهر ریاض» را محکوم و نسبت به «هدف قرار دادن عمدی غیر نظامیان» ابراز انزجار کرد.

بوریس جانسون تاکید کرد که بریتانیا در کنار پادشاهی عربی سعودی در مقابله با تهدیدهای امنیتی، ایستاده است.

از سویی ولیعهد سعودی در این باره گفت: «دست داشتن نظام ایران در مجهز کردن شبه‌نظامیان وابسته به خود به موشک، تجاوز نظامی مستقیم از سوی نظام ایرانی به شمار می‌آید و احتمالا به برشمردن آن به اعلام جنگ علیه پادشاهی عربی سعودی، ارتقا یابد».

پیش از این عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی، در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشته بود که «پادشاهی عربی سعودی، اجازه تعرض به امنیت خود را نخواهد داد». او افزوده بود: «دخالت‌های ایران به امنیت کشورهای همسایه آسیب زده و امنیت و صلح جهانی را تهدید می‌کند».

ائتلاف عربی برای حمایت از مشروعیت در یمن هم صبح دوشنبه بیانیه‌ای درباره اقدام اخیر شبه‌نظامیان حوثی به پرتاب موشک به سمت ریاض پایتخت سعودی منتشر کرد و در آن، مجهز کردن شبه‌نظامیان به موشک‌های بالستیک را به تجاوز مستقیم ایران به سعودی و اعلام جنگ تهران علیه ریاض، دانسته بود.

بیانیه ائتلاف عربی تاکید کرده که دفاع از سرزمین و مردمش، در زمان و به شکل مناسب برپایه قوانین بین‌المللی و ماده ۵۱ میثاق‌نامه ملل متحد، حق سعودی است. فرماندهی ائتلاف عربی همچنین از جامعه جهانی خواست ایران را به خاطر «قانون‌شکنی‌هایش»، مجازات کند.

سامانه دفاع موشکی سعودی، اخیرا یک موشک بالستیک پرتاب شده توسط شبه‌نظامیان حوثی به سمت ریاض پایتخت سعودی را، منهدم کرد. در این رویداد، به هیچ کس آسیبی نرسید.
در همین رابطه الجبیر گفت:
دخالت‌های ایران به امنیت و ثبات کشورهای منطقه آسیب می‌زند

عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعود، دوشنبه ۶ نوامبر در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که دخالت‌های ایران، به امنیت کشورهای همسایه آسیب رسانده و امنیت و صلح بین‌المللی را تهدید می‌کند.

الجبیر همچنین نوشت پادشاهی عربی سعودی، اجازه هیچ تعرضی را که امنیتش را هدف گیر، نخواهد داد.

سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری سعودی روز یکشنبه ۵ نوامبر در یک کنفرانس خبری گفت ایران در اقدامی خصمانه علیه کشور پادشاهی سعودی ، موشک‌های بالستیک در اختیار شبه نظامیان حوثی قرار داده است.

وی افزود:«تنها دلیل طولانی شدن جنگ و ادامه آن در یمن حمایت مالی و تسلیحاتی ایران از شبه نظامیان فرقه گرای حوثی است».

سرهنگ ترکی المالکی، در این کنفرانس خبری گفت: «تنها دلیل تشدید جنگ و تهدیدهای موشکی مکرر حوثی‌ها پشتیبانی ایران و حزب الله لبنان از حوثی‌ها است. تهران و حزب الله با سلاح و کارشناسان نظامی از حوثی‌ها پشتیبانی می کنند».

سرهنگ المالکی گفت: «موشک‌ها زمین به زمین و سکوهایی که این موشک‌ها از آنها به سوی سعودی پرتاب می‌شود همه از ایران به حوثی‌ها رسیده است.هیچ کشوری به جز ایران شبه نظامیان تروریست و متمرد علیه دولت‌هایشان در منطقه را حمایت نمی‌کند».

Print Friendly, PDF & Email