آمریکا: «نقش شرور ایران در یمن و مجهز کردن شبه‌نظامیان حوثی به سامانه‌های موشکی خطرناک است»

دریان رانکین گالووی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، دوشنبه ۷ نوامبر گفت که واشینگتن از مواضع سعودی که نشان دهنده «نقش شرور ایران در یمن و مجهز کردن شبه‌نظامیان حوثی به سامانه‌های موشکی خطرناک است» استقبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، سخنگوی پنتاگون افزود که آمریکا و سعودی با یکدیگر در مبارزه با تندروها و پایان دادن «به نقش بی ثبات کننده ایران در منطقه خاورمیانه» همکاری می‌کنند. او تاکید کرد که واشینگتن، به حفظ روابط دفاعی مستحکم با ریاض، ادامه می‌دهد.

ادریان رانکین گالووی گفت: «به حفظ روابط دفاعی مستحکم با پادشاهی عربی سعودی ادامه می‌دهیم، با یکدیگر درباره اولویت‌های امنیتی مشترک، همکاری می‌کنیم تا شامل عملیات جنگی علیه گروه‌های تندروی خشن و پایان دادن به نفوذ ناپایدار کننده ایران در منطقه خاورمیانه شود».

پیش از این عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی، در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشته بود که «پادشاهی عربی سعودی، اجازه تعرض به امنیت خود را نخواهد داد». او افزوده بود: «دخالت‌های ایران به امنیت کشورهای همسایه آسیب زده و امنیت و صلح جهانی را تهدید می‌کند».

ائتلاف عربی برای حمایت از مشروعیت در یمن هم صبح دوشنبه بیانیه‌ای درباره اقدام اخیر شبه‌نظامیان حوثی به پرتاب موشک به سمت ریاض پایتخت سعودی منتشر کرد و در آن، مجهز کردن شبه‌نظامیان به موشک‌های بالستیک را به تجاوز مستقیم ایران به سعودی و اعلام جنگ تهران علیه ریاض، دانسته بود.

بیانیه ائتلاف عربی تاکید کرده که دفاع از سرزمین و مردمش، در زمان و به شکل مناسب برپایه قوانین بین‌المللی و ماده ۵۱ میثاق‌نامه ملل متحد، حق سعودی است. فرماندهی ائتلاف عربی همچنین از جامعه جهانی خواست ایران را به خاطر «قانون‌شکنی‌هایش»، مجازات کند.

Print Friendly, PDF & Email