فرمانده سپاه: امکان انتقال موشک به یمن را نداریم

دو مقام بلندپایه نظامی ایران مشارکت در حمله موشکی به عربستان را تکذیب کردند.عزیز جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در حاشیه مراسم ترحیم پدر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس گفته «اصلاً ما امکان انتقال موشک به آنجا را نداریم و موشک‌ها برای خودشان است که بازسازی و برد آن را زیاد کرده‌اند و بدین وسیله انتقام خون شهدای مظلوم یمن را گرفته اند».وزیر دفاع نیز گفت، بنا نیست هر اتفاقی در منطقه افتاد آمریکا تهران را متهم کند.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران می‌گوید دخالت ایران در اصابت موشک انصارالله یمن به فرودگاه ریاض ادعایی بی‌اساس است.

خبرگزاری ایلنا به نقل از سردار جعفری نوشت: «اصلا ما امکان انتقال موشک به آنجا را نداریم و موشک‌های یمنی برای خودشان است که با بازسازی، برد آن‌ها را زیاد کردند و به این وسیله انتقام خون شهدای مظلوم یمن را گرفته‌اند.»

فرمانده سپاه پاسداران ایران افزوده که ترامپ حرف‌های غلط و بی اساس و دروغ زیاد زده و این مورد هم از این دست حرف‌هاست.
ترامپ مسئولیت حمله موشکی از یمن به ریاض را متوجه ایران کرد

سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع ایران نیز در همین زمینه گفته است: «بنا نیست هر اتفاقی در منطقه رخ داد آمریکا ایران را متهم کند.»  او افزود: «دشمن از هر فرصتی برای اتهام‌زنی علیه ایران استفاده می‌کند و ما این مسئله را قطعا رد می‌کنیم.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، امیر حاتمی در واکنش به ادعای مشارکت جمهوری اسلامی در پرتاب موشک انصارالله یمن به فرودگاه ریاض گفته است: «مگر کسی از آمریکایی‌ها سئوال می‌کند که شما چه چیزی در اختیار عربستان سعودی قرار می‌دهید؟»

رسانه‌های دولتی عربستان سعودی خبر داده‌اند که یک موشک بالستیک که از سوی شورشیان حوثی در یمن به سوی ریاض شلیک شده بود، شامگاه شنبه ۴ نوامبر ره‌گیری و ساقط شد. شبکه تلویزیونی “المنار” این موشک را دوربرد معرفی کرد.
موشک بالستیک بر فراز ریاض “رهگیری و ساقط شد”

شلیک موشک به فرودگاه ریاض، سه روز پس از حمله هوایی جنگنده‌های ائتلاف به بازاری در استان صعده انجام گرفته است. در این حمله دست‌کم ۲۱ نفر کشته شدند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از مارس ۲۰۱۵ دخالت نظامی در یمن را آغاز کرده و همواره مواضع حوثی‌ها را که کنترل بخش بزرگی از کشور را در دست دارند، مورد حمله قرار داده است.

این ائتلاف در عملیات علیه شورشیان حوثی مورد حمایت ایران و متحدان آنها در یمن، برای بازگرداندن عبد ربه منصور هادی به قدرت تلاش می‌کند.

تهران و ریاض بر سر هژمونی و نفوذ سیاسی در منطقه، رقابتی تنگاتنگ با یکدیگر دارند و به جنگ نیابتی در بحران یمن متهم می‌شوند.

Print Friendly, PDF & Email