پاسخ ترامپ به منتقدان در وزارت خارجه آمریکا

رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن انتقاد از برخی مقام‌های وزارت خارجه این کشور گفته است که مطمئن نیست تیلرسون وزیر خارجه این کشور تا پایان دوره ریاست‌جمهوری وی این وزارتخانه را رهبری کند.

به گزارش تسنیم به نقل از «رویترز»، ترامپ، که با شبکه تلویزیونی «فاکس‌نیوز» صحبت می‌کرد، همچنین از عدم حمایت برخی سیاسیون در وزارت خارجه آمریکا از برنامه‌های سیاسی وی ابراز ناخشنودی کرد و با انتقاد از وزارت‌خانه تحت مدیریت تیلرسون، گفت: این رئیس‌جمهور است که به تنهایی سیاست خارجی آمریکا را تعیین می‌کند.

رئیس‌جمهور آمریکا افزود: وقتی زمان تصمیم‌گیری در باره سیاست خارجی فرا برسد، من هستم که تصمیمم اهمیت دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برای ادامه حضور تیلرسون در این سمت تا پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش برنامه می‌ریزد، گفت: خواهیم دید.

به گفته ناظران، اختلافات میان ترامپ و تیلرسون در باره پاره‌ای از مسائل جهانی ظاهر شده است.

رکس تیلرسون (۶۴ ساله) پیش از این مدیریت شرکت عظیم نفتی «اگزون موبیل» را به عهده داشته است.

کابوس بزرگ حکومت ملایان تکمیل می شود

دوشنبه، ۱ آبان ماه ۱۳۹۶
۲۳-۱۰ ۲۰۱۷

روزنامه «واشنگتن‌پست»، در یادداشتی تحلیلی از احتمال عزل رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا خبر داد و درباره گزینه‌های جایگزین او گمانه‌زنی کرد.

هفته گذشته هنگامی که از تیلرسون درباره شایعات گسترده درباره احتمال عزل او سوال شد، او با بیان این جمله که “تا وقتی که رئیس جمهور فکر می‌کند من مفید هستم”، قول داد در این منصب باقی بماند.

مقامات کاخ سفید به طور خصوصی می‌گویند که اختلافات تیلرسون با بخش‌های متعدد حلقه درونی ترامپ، بقای بلند مدت او را غیر قابل دفاع کرده است. حدس و گمان برجسته این است که او پس از تکمیل یک سال و سازماندهی مجدد وزارت خارجه منصبش را ترک خواهد کرد.

بر اساس تحلیل این روزنامه آمریکایی، دو گزینه برای تصدی منصب وزیر خارجه مطرح هستند: نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل و مایک پامپیو، مدیر سازمان «سیا». (هر دو از مخالفان سرسخت حکومت ملایان)

هیلی در مدت کوتاه در منصبش در نیویورک، چه در خارج و چه در درون تیم ترامپ مورد ستایش قرار گرفته است. انتصاب او به عنوان وزیر خارجه، حاکی از تمایل وزارت خارجه به سمت مواضع سخت‌گیرانه حزب جمهوری‌خواه مانند حمایت قهرآمیز از آزادی و حقوق بشر در خارج خواهد بود.

مایک پامپیو یک وزیر خارجه دارای روابط عمیق‌تر با ترامپ و دیدگاه‌های نزدیک به کاخ سفید خواهد بود. درباره ایران او از هیلی سرسخت‌تر است.

او در هفته چندبار شخصا به ترامپ، گزارش می‌دهد. کاخ سفید اراده او برای جلو بردن روایت دولت را می‌پسندد. برخی گزارش‌ها حاکی از این است که اگر پامپیو وزیر خارجه شود، سناتور تام کاتن (سناتوری که علنا خواستار سرنگونی رژیم ایران شده است)، نامزد ریاست سیا خواهد بود. کاتن از معدود سناتورهاست که روابط خوبی با ترامپ و تیم کاخ سفید دارد.

نقش مهم زنی که پشت ترامپ قرار دارد

نشریه پولتیکو در گزارشی با پرداختن به سخنرانی روز جمعه رئیس‌جمهور آمریکا درباره حکومت ایران نوشت: نیکی هیلی در واقع کسی است که پشت سر رویکرد ترامپ در قبال ایران قرار دارد.

به گزارش ایسنا، این نشریه نوشت: هیلی به صدای مورد علاقه ترامپ علیه حکومت ایران تبدیل خواهد شد که جایگاه وی را در شرایطی که به نظر می آید یکی از گزینه‌های احتمالی بعد از رکس تیلرسون (وزیر خارجه کنونی آمریکا) است، تقویت می کند. ارتباط تنش‌آلود تیلرسون با ترامپ در روزهای اخیر آشکارتر شده است.

وزیر امور خارجه واقعی آمریکا کیست؟

وزیر خارجه آمریکا چندی است در تحولات مهم بین‌المللی موضعی که از رئیس دستگاه دیپلماسی انتظار می‌رود، اتخاذ نکرده و فرد دیگری این وظیفه را انجام می‌دهد.

به گزارش تسنیم،‌ در حالی که در ظاهر «رکس تیلرسون» در سمت ریاست وزارت امور خارجه آمریکا قرار گرفته است، اما در باطن این «نیکی هیلی» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل است که با واکنش های خود به وقایع مهم روز جهان، سمت تیلرسون در ساختمان سیاست گذاری های خارجی آمریکا را تسخیر کرده است.

Print Friendly, PDF & Email