سخنگوی وزارت خارجه آمریکا :موشک‌هاي بالیستیک ایران مدتهاست آتش درگیری در منطقه را شعله ور کرده است .

یک روز بعد از سخنان فرمانده سپاه پاسداران ایران درباره محدوده برد موشک های بالستیک ایران، «هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به آن واکنش داد و گفت موشک‌های بالیستیک ایران تهدیدی علیه ما و متحدان ما است.

هدر نائورت روز سه شنبه ۹ آبان در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره سخنان فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت قصد ندارد به هر اظهارنظر مقام های ایرانی پاسخ بدهد اما دو هزار کیلومتر هم برد خیلی زیادی است. موشکهای بالستیک ایران تهدیدی برای ایالات متحده و همچنین دیگر متحدان مان در منطقه از جمله متحدان عرب ما است.

واکنش خانم نائورت به سخنان محمدعلی جعفری است که پیشتر گفته بود «مقام معظم رهبری برای موشکهای ایران سقف دو هزار کیلومتر را تعیین کرده‌اند.»

سخنگوی کاخ سفید افزود: ما با متحدان مان درباره نگرانی‌های‌مان در زمینه فعالیتهای بی ثبات کننده ایران گفتگو و رایزنی می‌کنیم. بنابراین تنها آمریکا نیست که ایران را تهدید می‌داند بلکه متحدان ما هم این موضوع را مدنظر دارند.

وی افزود: موشک‌های ساخت ایران مدتهاست آتش درگیری در منطقه را شعله ور کرده است. موشکهای بالستیک ایران نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هستند. ما به دنبال این هستیم که ایران مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل عمل کند.

اعتراض آمریکا به آزمایش موشکی ایران

در حالی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به برد موشک های بالستیک جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داده که ایالات متحده از مدتها پیش ایران را به نقش برجام متهم می کند.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که بعد از توافق هسته ای در سال ۱۳۹۴ تصویب شد، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است اما در یکسال اخیر جمهوری اسلامی ایران چند آزمایش موشک بالستیک انجام داده و حتی در یکی از آزمایش های خود روی آن نوشت «اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود.»

جمعه ۲۱ مهر، پرزیدنت ترامپ از تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای خودداری کرد و از کنگره آمریکا خواست که جلوی موارد نقض برجام توسط ایران را بگیرد.

همزمان اسرائیل ایران را متهم به حمایت از حماس و حزب الله می کند و می گوید جمهوری اسلامی هزاران موشک در اختیار این گروه ها در همسایگی اسرائیل قرار داده است.

پیشتر وزیر خارجه آمریکا در چند سخنرانی تاکید کرده بود جمهوری اسلامی با حمایت از گروه های تروریسی به بی ثباتی در خاورمیانه کمک می کند.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، و دولت او، بارها ایران را، از جمله به‌خاطر آزمایش‌های موشکی این کشور، ناقض روح توافق اتمی تیرماه ۱۳۹۴ توصیف کرده‌اند. دونالد ترامپ در نهایت از تائید برجام نیز خودداری کرد.
ایران می‌گوید آزمایش‌‌های موشکی‌ در راستای آزمودن و افزایش توان دفاعی است و با مفاد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در حمایت از توافق اتمی میان تهران، دولت باراک اوباما و پنج قدرت جهانی دیگر، مغایرتی ندارد. مقام‌های ایرانی بارها تاکید کرده‌اند که این آزمایش‌ها متوقف نخواهد شد.
در سومین گزارش «شش ماهه» دبیرکل سازمان ملل متحد در باره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی، که تیر ماه گذشته منتشر شد، از ایران خواسته شده، به دلیل این که آزمایش‌های موشکی می‌توانند به افزایش تنش‌ها بیانجامند، از انجام آن‌ها خودداری کند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل در همان زمان گفته بود این گزارش نشان می‌دهد ایران «به‌طور مستمر و عامدانه» قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده‌است و شورای امنیت اقدامی در این‌باره انجام نداده است.

معاون دبیرکل سازمان ملل گفته‌است نامه‌هایی در این مورد از ایران یا اسرائیل دریافت کرده و همچنین چهار کشور آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان، که آن‌ها نیز طرف گفت‌وگوهای اتمی با ایران بودند، از آزمایش‌ موشکی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

او که در مورد یک مورد مشخص از این آزمایش‌ها در ماه مارس ۲۰۱۶ سخن می‌گفت، افزوده بود بین اعضای شورای امنیت اتفاق‌نظری در خصوص این که آیا این آزمایش نقض قطعنامه ۲۲۳۱ است، وجود ندارد.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که پس از دستیابی به توافق هسته‌ای در وین، و با هدف تأیید آن، صادر شد، از ایران خواسته است از توسعه موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، خودداری کند.

Print Friendly, PDF & Email