کمیته تحقیقات سازمان ملل :رژیم سوریه مسئول بمباران شیمیایی خان‌شیخون است

سازمان ملل متحد در گزارشی که روز پنج‌شنبه ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷ منتشر کرد، رژیم بشار اسد را مسئول بمباران شیمیایی منطقه خان شیخون و استفاده از گاز کشنده سارین در منطقه دانست.

به گزارش فرانس‌پرس کمیته تحقیق سازمان ملل در زمینه استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه تاکید کرد که اطمینان دارد رژیم سوریه مسئول بمباران شیمیایی و استفاده از گاز سارین در منطقه خان شیخون است.

رژیم بشار اسد در ۴ آوریل ۲۰۱۷ شهرک خان‌شیخون، در استان ادلب را بمباران شمیایی کرد. در این اثر این حمله بیش از ۱۰۰ تن که بخش اعظم آنها کودکان بودند کشته و حدود ۴۰۰ تن مجروح شدند.

دو روز پس از این حمله شیمیایی، نیروهای نظامی آمریکا ۵۰ موشک به پایگاه الشعیرات که گمان می‌رفت حمله شیمیایی از آنجا صورت گرفته، شلیک کردند.

ژان مارک ایرو وزیر امور خارجه فرانسه، چهارشنبه ۱۹ آوریل اعلام کرد که سازمان اطلاعات فرانسه، طی روزهای آینده، اسنادی مبنی بر به کارگیری اسلحه شیمیایی توسط نظام سوریه به ریاست بشار اسد در حمله به شهرک خان شیخون در استان ادلب، ارائه خواهد داد.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی ۲۶ آوریل ۲۰۱۷ در کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مسکو، انجام تحقیق درباره حمله شیمیایی به شهرک خان شیخون را تایید کرد و گفت: «نظام سوریه باید هزینه استفاده از اسلحه شیمیایی را پرداخت کند.»

Print Friendly, PDF & Email