سفر وزیر خارجه آمریکا به عربستان برای مقابله با نفوذ ایران

رکس تیلرسون،

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا سفر شش روزه خود به خاورمیانه را امروز به طور رسمی با دیدار با عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی آغاز می‌کند.

مقابله با افزایش نفوذ ایران در منطقه یکی از مهم‌ترین اهداف سفر آقای تیلرسون عنوان شده، و همچنین او قرار است درباره موضوع انزوای قطر هم رایزنی کند.

یک هفته پیش از این سفر وزیر خارجه آمریکا، سیاست‌های جدید دونالد ترامپ درباره برجام و ایران اعلام شد.

این دومین سفر آقای تیلرسون به منطقه در چند ماه گذشته است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که وزیر خارجه این کشور بعد از ریاض به قطر و سپس به پاکستان و هند خواهد رفت و در پایان در سوئیس با مقام‌های سازمان ملل دیدار خواهد داشت.

هم‌زمان حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، به عربستان می‌رود تا در جلسه‌های مشترک با وزیر خارجه آمریکا شرکت کند.

آمریکا سعی دارد با نزدیک کردن عربستان و عراق، از نفوذ ایران در این کشور بکاهد. ضمن آن‌که قطر هم یکی دیگر از موضوعات بحث این سه کشور است.

تحلیلگران در واشنگتن چندان خوشبین نیستند که سفر آقای تیلرسون مشکلات قطر در منطقه را کاهش دهد.

حسن هاشمیان، تحلیلگر مسائل جهان عرب، به برنامه چشم‌انداز بامدادی رادیوی بی‌بی‌سی گفت که این دیدارها ممکن است باعث همکاری بیشتر اقتصادی عراق و عربستان شود اما “بعید است باعث فاصله گرفتن آقای عبادی از تهران شود.”
آیا آمریکا می تواند عراق را از ایران دور و به عربستان نزدیک کند؟

پیش از این سفر، خالد فالح، وزیر نفت عربستان سعودی در سفری به بغداد خواستار افزایش همکاری‌های اقتصادی عربستان و عراق شده بود.

وزیر نفت عربستان اولین مقام سعودی بود که پس از چند دهه درعراق سخنرانی عمومی کرد.

عربستان و عراق دو کشور اصلی عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) از سال ۱۹۹۰ و حمله نیروهای عراقی به کویت روابط تیره‌ای داشته‌اند.

Print Friendly, PDF & Email