بحران کره شمالی: تهدید تازه ترامپ به اقدام نظامی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در تازه‌ترین اظهارات خود درباره کره شمالی، گفتگو با این کشور را بی‌فایده خواند. همزمان کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی بار دیگر به دفاع از برنامه تسلیحاتی اتمی این کشور پرداخت و خواهر خود را به یک مقام ارشد حکومتی ارتقا داد.

ترامپ می‌خواهد تیلرسون «سرسخت‌تر» باشد

دونالد ترامپ شنبه هفتم اکتبر، در پیامی توئیتری بار دیگر به تهدید ضمنی پیونگ‌یانگ پرداخت و نوشت: «رئیس‌جمهورها و دولت‌هایشان ۲۵ سال با کره شمالی گفت‌و‌گو می‌کردند، توافق‌هایی به دست آمد و پول زیادی خرج شد…اما اثری نداشت، توافق‌نامه‌ها قبل خشک‌شدن جوهرشان نقض شد و مذاکره‌کننده‌های آمریکایی را به سخره گرفت. متأسفم، اما فقط یک چیز اثرگذار خواهد بود!»

رئیس‌جمهوری آمریکا اشاره نکرد که منظورش از آن «یک چیز» چیست، اما به گفته خبرگزاری «رویترز»، سخنان او احتمال گمانه‌زنی درباره یک راه‌حل نظامی را افزایش داده است.

ترامپ جمعه پس از جلسه با فرماندهان نظامی ارشد ایالات متحده به خبرنگاران گفته بود که اکنون وضعیت شبیه «آرامش قبل از طوفان» است. اندکی بعد سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید این جمله را به سیاست‌های آمریکا در قبال کره شمالی و ایران مرتبط دانست، اما توضیح دقیق‌تری نداد.

رئیس‌جمهوری آمریکا که در زمان کارزارهای انتخاباتی گفته بود با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی «همبرگر» خواهد خورد و مستقیماً مذاکره خواهد کرد، پس از رسیدن به قدرت تغییر موضع داد. او پیش از این نیز گفتگو با کره شمالی را بی‌فایده خوانده بود.

با اینکه رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به چین از وجود کانال‌های ارتباطی مستقیم با کره شمالی سخن گفت، اما ترامپ بالافاصله در توئیت‌هایی گفت‌و‌گو با پیونگ‌یانگ را بیهوده دانست و به وزیر خارجه خود گفت: «رکس، انرژی‌ات را ذخیره کن.»

او دیروز نیز به خبرنگاران گفت که دوست دارد تیلرسون «سرسخت‌تر» باشد.

جدل لفظی رهبران آمریکا و کره شمالی بحران را به مرحله جدیدی وارد کرده و کارشناسان نسبت به خطرات رویارویی نظامی در شبه‌جزیره کره هشدار داده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email