سازمان ملل متحد: آمار کودکان کشته شده در افغانستان در سال ۲۰۱۶ بی‌سابقه است

سازمان ملل متحد گزارشی را روز جمعه ۶ سپتامبر ۲۰۱۷، منتشر کرد که در آن شمار کودکانی که سال ۲۰۱۶ در افغانستان کشته و زخمی شدند بی‌سابقه گفته شده است.

به گزارش سایت “اشپیگل آنلاین”، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در نیویورک به رسانه‌ها گفت: “خشونت علیه کودکان وحشتناک و غیرقابل قبول است”.

بر اساس گزارش سازمان ملل، در سال ۲۰۱۶ بیش از ۸۰۰۰ کودک کشته و زخمی شدند که ۳۵۱۲ کودک تنها در افغانستان کشته شدند.

به گفته‌ دبیر کل سازمان ملل، این تعداد چهار برابر سال ۲۰۱۵ است و تا کنون در افغانستان سابقه نداشته است.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنان اعلام کرد که در سال ۲۰۱۶ تعداد کودکانی که برای جنگ به کار گرفته شده‌اند در کشورهای سوریه و سومالی بیش از دو برابر شده است.

سازمان ملل در این گزارش، یک لیست سیاه از مسئولان شرایط تحمیلی به کودکان تهیه کرده که در آن نام سازمان‌هایی از افغانستان، افریقای مرکزی، کنگو، مالی، عراق، میانمار، سومالی، سودان، سوریه و یمن آمده است.

این گزارش سازمان ملل در مورد کشته شدن کودکان افغانستان در حالی است که سازمان دیده‌بان حقوق بشر حدود پنج روز پیش گزارشی را منتشر کرده بود که بر اساس آن، ایران از کودکان مهاجر افغان که در این کشور زندگی می‌کنند برای جنگ در سوریه استفاده می‌کند.

این سازمان چندین مورد کشته شدن کورکان مهاجر افغان در سوریه را در این گزارش ذکر کرده بود.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، طبق قوانین بین‌المللی، استخدام کودکان زیر ۱۵ سال برای شرکت در جنگ، از جرایم جنگی به شمار می‌آید.

Print Friendly, PDF & Email