سفیرآمریکادرسازمان ملل خواستار افزایش بازرسی‌های آژانس از تاسیسات اتمی ایران شد‎‎‎

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ششم مهرماه خواستار افزایش بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای ایران شد.

نیکی هیلی هشدار داده که بدون چنین بازرسی‌هایی توافق هسته‌ای با ایران وعده‌ای تو خالی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی همچنین گفته است که برخی از کشورها می‌کوشند تا مانع بازرسی‌های بیشتر از ایران شوند و از تهران محافظت می‌کنند.

نیکی هیلی در حالی خواستار افزایش بازرسی‌ها از تاسیسات هسته‌ای ایران شده است که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، ۱۵ روز دیگر باید پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تایید کند.

برجام در تیرماه سال ۱۳۹۴ بین ایران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا همراه با آلمان امضاء شد. بر اساس این توافق، ایران بخش‌هایی از برنامه هسته‌ایش را تعطیل کرد و در مقابل تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران لغو یا تعلیق شدند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل تاکید کرده است: اگر قرار باشد توافق هسته‌ای با ایران معنایی داشته باشد، همه طرف‌های حاضر در این توافق می‌بایست درک واحدی از همه مفاد آن داشته باشند.

خانم هیلی افزوده است، مقام‌های ایران می‌گویند اجازه بازرسی از سایت‌های نظامی را نخواهند داد، این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته که  تفاوتی بین سایت‌های نظامی و غیر نظامی وجود ندارد

هرچند سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نام کشوری که به گفته او از ایران محافظت می‌کند را نگفته است، اما منابع دیپلماتیک می‌گویند منظور او روسیه است.

Print Friendly, PDF & Email