آمریکا: راه حل در سوریه سیاسی و بدون نفوذ ایران و اسد خواهد بود

نیکی هیلینیکی هیلی، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷ طی سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل با اشاره به تحولات سوریه گفت، راه حل پایدار صلح در سوریه از طریق انتقال سیاسی و بدون نفوذ ایران یا اسد صورت خواهد گرفت.

نماینده آمریکا گفت قرار نیست که پس از داعش اسد یا ایران سوریه را به کنترل خود درآورد.

هیلی گفت: «ایالات متحده نسبت به یافتن راه‌حلی برای پایان دادن به بحران سوریه پایبند و متعهد است. ما باید اطمینان حاصل کنیم که کمک‌های بشردوستانه به مناطق محاصره شده برسد و از رژیم اسد باید خواسته شود که چرا از رسیدن کمک‌های بشر دوستانه ممانعت می‌کند».

وی افزود: «تنها راه حل پایدار صلح و کاهش خشونت و تروریسم در سوریه، انتقال سیاسی بدون نفوذ ایران و بدون بقای رژیم اسد بر سر قدرت خواهد بود. نباید به جای داعش ایران در سوریه اعمال نفوذ کند».

گفتنی است که بحران سوریه از سال ۲۰۱۱ با اعتراضات مردمی سوریه و سرکوب شدید آنها توسط رژیم اسد آغاز شد.

سرکوب بی رحمانه تظاهرات مسالمت آمیز باعث روی آوردن برخی گروههای سیاسی به اسلحه شد. جنگ داخلی سوریه و دخالت‌های بی حد و حصر ایران و روسیه در دفاع از اسد باعث جنگی ویرانگر در داخل این کشور شد، اما این جنگ پس از ۴ سال برنده‌ای نداشت تا اینکه با وساطتت سازمان ملل متحد گفتگوهای آستانه آغاز شد. اولین دور مذاکرات آستانه با محوریت سوریه در ۲۳-۲۴ ژانویه ۲۰۱۷ با پیشگامی ترکیه و روسیه آغاز شد و طی آن کشورهای ترکیه، روسیه، ایران به همراه سازمان ملل، نیروهای مخالف و همچنین رژیم اسد در رابطه با ایجاد آتش بش در مناطق مشخص شده به توافق رسیدند.

در نشست ۶ فوریه با حضور کشورهای ضامن، جزئیات مکانیسم نظارت مورد بررسی قرار گرفت. طرفین در جلسه بعدی که ۱۵-۱۶ همان ماه تشکیل شد دوباره گردهم آمدند. در سومین نشست آستانه در ۱۴-۱۵ ماه مارس نیز ایران، ترکیه و روسیه به عنوان ضامن آتش بس انتخاب شدند.

کشورهای ضامن در نشست ماه مای تصمیم گرفتند مناطق ادلب و حومه، برخی مناطق در جنوب حمص، غوطه شرقی در دمشق و درعا و قنیطره در جنوب سوریه را به عنوان مناطق عاری از درگیری اعلام کنند.

در پنجمین دور مذاکرات آستانه در ماه ژوئن نیز کارگروه های مختلف برروی تعیین خطوط مرزی مناطق عاری از درگیری کار کردند.

روسیه و آمریکا درخصوص ایفای نقش آمریکا در منطقه عاری از درگیری قنیطره و درعا در جنوب سوریه توافق جداگانه ای امضا کرده اند. برای برقراری آتش بس نیز نیروهای نظامی روسی در ۹ ژوئن در منطقه مستقر شدند.

Print Friendly, PDF & Email