«موشک خرمشهر» بانک فرانسوی را برای همکاری با حکومت ایران مردد کرد

 بانک بی‌‌پی‌آی فرانس

در پی آزمایش موشکی سپاه پاسداران، (BpiFrance) در تصمیم خود مبنی بر کمک به شرکت‌های فرانسوی صادرکننده به ایران تجدید نظر می‌کند.

مدیر عامل این بانک در مصاحبه‌ای که در مطبوعات فرانسه منتشر شد تصریح کرده بود که «اگر مشکل خاصی پیش نیاید»، شرکت‌های فرانسوی طرف قرارداد حکومت ایران از ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی به بعد سالانه تا سقف نیم میلیارد یورو وام دریافت خواهند کرد.

اکنون به نظر می‌رسد که آن «مشکل خاص» پیش آمده زیرا دولت متبوع این بانک از آزمایش موشکی سپاه پاسداران ابراز «نگرانی شدید» کرده بود اکنون بی‌پی‌آی برای عملی کردن یا نکردن تصمیم خود باید منتظر تحولات سیاسی میان جمهوری اسلامی و فرانسه بماند.

یک مقام بانکی آگاه که خواست نامش فاش نشود با ذکر این موضوع به یورونیوز گفت مصاحبه مدیر عامل بی‌پی‌آی پیش از انجام آزمایش موشک خرمشهر در ایران و به مناسبت پنجمین سالگرد تاسیس این بانک انجام شده بود.

از زمان امضای برجام، بی‌پی‌آی نخستین و تنها بانک فرانسوی است که تصمیم گرفته بود بدون توجه به خطر تحریم از سوی آمریکا با حکومت ایران همکاری کند. به گفته دوفورک، این بانک قرار بود مبلغ وام به شرکت‌های فرانسوی را به میزان ۲۰ درصد افزایش داده و شرکت بیمه فرانسوی کوفاس (Coface) نیز سقف پوشش بازپرداخت این وام‌ها را تا ۶۷ درصد بالا ببرد.

اظهارات تحریک آمیز سرکرده سپاهی

فرمانده نیروی هوافضای سپاه، طول موشک خرمشهر را ۱۳ متر اعلام کرد و گفت: توسعه موشکی بعد از انتقادات مقامات آمریکایی چند برابر شده است.

به گزارش تسنیم، پاسدار حاجی زاده با اشاره به رونمایی از موشک بالستیک خرمشهر اظهار داشت: این موشک دارای طول ۱۳ متر و سر جنگی به وزن ۱۸۰۰ کیلوگرم با قابلیت هدفگیری چندین هدف است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه، با بیان اینکه توسعه موشکی ما بعد از تهدید دشمن چند برابر شتاب گرفته است، گفت: آنچه که امروز برای کشور خطر محسوب می‌شود تفرقه و بیکاری تحت تاثیر عملیات روانی دشمن است و نیزعدم توجه به فرمایشات رهبری برای ما خطر دارد.

واکنش ترامپ به آزمایش موشک “خرمشهر

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز شنبه در صفحه توئیتر خود در واکنش به آزمایش جدید موشکی در ایران اعلام کرد: رژیم تهران یک موشک بالیستیکی آزمایش کرد که می تواند تا اسرائیل برود. آنها همچنین در حال همکاری با کره شمالی هستند. عجب توافقی ما با آنها داریم!

سیلی به گوش رهبران آمریکا و اسرائیل

خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران: “موشک‌های اسرائیل‌زن”؛ سپاه از کجا می‌تواند تل‌آویو را هدف قرار دهند؟ سپاه پاسداران با رونمایی از موشک خرمشهر، حالا جمعا ۷ موشک مختلف در اختیار دارد که می‌تواند در صورت لزوم از نقاط مختلف کشور، به سوی تل‌آویو شلیک کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آزمایش موشک بالستیک دوربرد خرمشهر با موفقیت انجام شد. این سومین موشک سپاه پاسداران با برد ۲۰۰۰ کیلومتر است.

یک مجله آمریکایی در تحلیلی رونمایی سپاه پاسداران از موشک بالستیک خرمشهر را سیلی تهران به صورت رئیس‌جمهور آمریکا و نخست وزیر اسرائیل توصیف کرده است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه روز جمعه در حاشیه رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح و در جمع خبرنگاران با اشاره به رونمایی از موشک جدید برد بلند خرمشهر، گفت: این دستاورد توسط وزارت دفاع طراحی و تولید شده و ۲ هزار کیلومتر برد دارد.

نیوزویک در تیتر خود نوشت: حکومت ایران با نمایش موشک جدید خود به صورت ترامپ و اسرائیل سیلی زد.

رابرت آینهورن، مشاور امور تسلیحاتی و منع اشاعه در دولت سابق آمریکا گفت: رونمایی رژیم ایران از این موشک و اظهارات روحانی تا اندازه زیادی پاسخ آنها به هدف اعلام‌شده دولت ترامپ برای اعمال فشار جهت پذیرش محدودیت‌هایی در زمینه برنامه موشک بالستیک بودند.

موضع کاخ سفید/واکنش روحانی

به گزارش خبرگزاری فرانسه از تهران، روحانی امروز در مراسم رژه نیروهای مسلح بمناسبت آغاز جنگ ایران و عراق در واکنش به درخواست آمریکا و فرانسه که خواستار توقف برنامه موشکی رژیم ایران شده اند، گفت: جمهوری اسلامی توان نظامی و موشک های خود را تقویت می کند و از کسی بابت این کار اجازه نخواهد گرفت.

روحانی همچنین در واکنش به اعتراض برخی کشورهای غربی بویژه آمریکا در باره دخالت رژیم ایران در اامور کشورهای منطقه نیز گفت: چه شما بخواهید و چه نخواهید ما از مردم مظلوم سوریه، یمن و فلسطین دفاع می کنیم. هیچ قدرتی قادر نیست ما را از راه ایستادگی بازدارد و مطمئنیم که پیروزی نهایی از آن ماست.

این در حالیست که معاون رئیس‌ جمهور آمریکا گفته: جامعه جهانی باید علیه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده رژیم ایران متحد شود.

مایک پنس گفت: در ایرا و دیگر حکومت های مستبد، حقیقت تاریخ را می‌بینیم که یک بار دیگر ثابت می‌شود، کسانی که حقوق و آزادی مردم خود را زیر پا می‌گذارند، به حاکمیت و امنیت در خارج از کشورشان هم آسیب می‌رسانند.

مفاون رئیس جمهور آمریکا گفت: رئیس‌ جمهور گفته که تصمیم خود را در باره برجام گرفته است و آن را بر اساس انتخاب خود در زمان مقتضی اعلام می‌ کند.

از سوی دیگر مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز با دفاع از سخنان رئیس جمهور آمریکا در سازمان ملل، برنامه موشکی رژیم ایران را تهدید آمیز خواند و گفت: برجام از اساس ناقص است، تاثيرات توافق هسته اي برعکس انتظارات بوده و رژیم ايران فرصت يافته تا به توسعه برنامه موشکی خود ادامه دهد.

ژنرال مک مستر که با سی.ان ان مصاحبه می کرد، گفت:‌ پرداختن به سایر توانمندی های رژیم ایران مانند برنامه موشکی ضروری است. این حکومت استبداد مذهبی می‌تواند جهان را تهدید کند..

تهدید موشکی پاسدار ابله علیه آمریکا

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این که ترامپ می‌تواند تحریمها را برگرداند، شدنی است و راه در این زمینه باز است.

به گزارش تسنیم، محسن رضایی در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به سخنرانی ترامپ در سازمان ملل گفت: متاسفانه ساز و کاز خوبی در برجام تعبیه نشده و وی می‌تواند ادعا کند که جمهوری اسلامی برجام را نقض کرده است. با این شکایت هر چند کشورهای دیگر از جمله، روسیه، فرانسه و چین بگویند که تهران تعهداتش را نقض نکرده، اما همین که ترامپ بگوید من قانع نشدم، می‌تواند با تقاضای برگشت قطعنامه‌های شورای امنیت، آنها را دوباره برگرداند و اگر کشوری مخالفت کند، آمریکا می‌تواند وتو کند.

وی افزود: ترامپ به دنبال این است که اگر برجام میوه‌ای هم داشته بردارد و ببرد و اگر این منافع را بگیرد، برجام برای ما سراسر زیان خواهد بود. در چنین شرایطی هر نوع انفعال و عقب نشینی جمهوری اسلامی باعث می‌شود آنها جلوتر بیایند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این احتمال هست که آمریکایی‌ها بخواهند برای جمهوری اسلامی تهدیداتی به وجود آورند، در این صورت توصیه ما به آمریکایی‌ها این است اگر کشوری امنیت ما را مخدوش کند، با موشک‌هایمان جنگ را زود پایان می‌‌دهیم.

Print Friendly, PDF & Email