برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان عراق

همه پرسي استقلال در كردستان عراق

پس از پایان همه پرسي استقلال در كردستان عراق در روز ۳ مهر که توسط حكومت اقليم كردستان، شمارش آرا آغاز شده و گفته میشود نتایج بعد از ۷۲ ساعت اعلام خواهد شد.

شمار مراکز رای گیری ۱۲ هزار مركز رأي شامل ۷ هزار در اقليم كردستان و ۵ هزار در مناطق مورد اختلاف، گزارش شده و منابع اقلیم کردستان شمار واجدان شرایط برای شرکت در رای گیری ۵ میلیون نفر اعلام کرده اند. این منابع هم چنین از استقبال گسترده رأی دهندگان خبر دادند و پیش بینی کردند که آرای مثبت از ۸۰ درصد هم فراتر خواهد رفت.

همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق با مخالفت شدید دولت عراق و هم چنین مخالفت شدید ترکیه و رژیم آخوندی روبه رو شده است.

رویتر روز ۲۵ سپتامبر نوشت کشورهای غربی در مخالفت با این رفراندوم هشدار داده اند که این اقدام میتواند ثبات منطقه را بهم بزند. شورای امنیت و آمریکا نیز قبلا خواستار به عقب افتادن این رفراندوم شده اند

عبادی نخست وزیر عراق مخالفت صریح خود را با برگزاری رفراندوم اعلام کرد و گفت که گامهای ضروری برای حفظ تمامیت ارضی عراق را برخواهد داشت.

نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق تهدیدهای عبادی را مورد انتقاد قرار داد و گفت اقلیم کردستان عراق تلاش می‌کنند بدون به کار گیری زبان تهدید با بغداد گفتگو کند. وي افزود اين خلق كرد نيست كه عراق را تجزيه كرده بلكه سياستهاي اشتباه بغداد به آن منجر گشته است. پرچم عراق در كنار پرچم كردستان باقي خواهد ماند و برداشته نخواهد شد.
مسعود بارزاني رييس اقليم كردستان هفته گذشته گفت ”ما در امور كردستانهاي ديگر كشورها دخالت نمي‌كنيم. آنها خاك خود را دارند و سرنوشت خود را خودشان تعيين مي‌كنند”.
وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که نتایج این همه پرسی را به رسمیت نمی‌شناسد. به گزارش خبرگزاریهای بین المللی ترکیه، اعلام کرد که مرزهای کشورش با عراق را میبندد و رئيس جمهور ترکیه هشدار داد مسیر صادرات نفت این منطقه به کشورهای دیگر را نیز خواهد بست.

رژیم آخوندی در واکنش به برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق روز یکشنبه ۲ مهر اعلام کرد، مرز هوایی ایران با اقلیم کردستان عراق مسدود و پروازهای عبوری از فضای ایران از مبدا اقلیم کردستان عراق متوقف شده است.

Print Friendly, PDF & Email