ایران:‌ درگیری کارگران خشمگین با نیروهای سرکوبگر در اراک و بازداشت دهها کارگر

شورای ملی مقاومت ایران

فراخوان مقاومت ايران به حمايت عموم كارگران و جوانان كشور از كارگران اراك

مقاومت ایران به کارگران دلیر کارخانه های آذرآب و هپکو اراک که طی روزهای اخیر برای اعاده حقوق خود قهرمانانه دست به اعتراض زده اند، درود می فرستد و عموم کارگران و جوانان آزاده را به یاری و همبستگی با آنها فرا می خواند. مقاومت ايران همچنین از عموم ارگانهای بین المللی مدافع حقوق کارگران خواستار حمايت از كارگران اعتصابي و معترض در ايران و اقدام مؤثر برای آزادی کارگران بازداشت شده و رسیدگی به خواستهای آنان است.
در روز چهارشنبه ۲۹شهریور ۱۸۰۰کارگر کارخانه آذرآب اراک برای چهارمین روز اعتراضات خود، نسبت به پرداخت نشدن شش ماه حقوق و مزایای عقب افتاده شان، در محوطه كارخانه دست به تجمع زدند. بنا به گفته كارگران شرکت از لحاظ کار و نقدینگی هیچ مشکلی ندارد و مدیران حکومتی دزد که خود حقوقها و درآمدهای نجومی دارند از دادن حقوق کارگران خودداری می کنند. آنها خواستار پرداخت شدن دستمزدهای معوقه خود، پرداخت بدهی‌های بیمه‌یی و بانکی کارخانه و از سرگیری فعالیتهای‌ آن هستند. نیروهای سرکوبگر با شليك گاز اشک آور و تيراندازي هوايي و ضرب و شتم كارگران با باتون در صدد پراكنده كردن كارگران بر آمدند. کارگران خشمگین باتون برخي از مزدوران را گرفتند.
روز گذشته نیز کارگران این کارخانه در ورودی جاده تهران-اراک تجمع کردند و جاده را بستند. گارد ضدشورش موتوری و پیاده و لباس شخصی ها و پاسداران رژیم در یورش وحشیانه به کارگران آنها را مورد ضرب و جرح قرار دادند و با محاصره آنها دهها نفر را بازداشت کردند. کارگران خشمگین با شعارهای «کارگر بیگناه آزاد باید گردد» و «مزدور برو گمشو»، «بی شرف، بی شرف» با مزدوران درگیر شدند. شماری از بازداشت شدگان با تلاش کارگران آزاد شدند و عده دیگری به نقاط نامعلومی منتقل شدند. کارگزاران دزد و چپاولگر رژیم از ابتدای سال جاری تا کنون از پرداخت دستمزد ناچیز این کارگران طفره می روند. کارگران این کارخانه که یکی از واحدهای بزرگ تولیدی قطب بزرگ صنعتی کشور در اراک است، تا کنون بارها برای دستیابی به حقوق خود که تأمین یک زندگی بخور و نمیر است دست به اعتراض زده اند. کارگران همچنین به خاطر اینکه کارخانه تنها با ظرفیت ۲۰درصد کار می کند نگران بیکار شدن خود هستند.
روز گذشته همچنین کارگران شرکت هپکو اراک نیز در مسیر خط آهن سراسری اراک به تهران تجمع کردند. ۹۰۰کارگر این کارخانه از زمستان گذشته تاکنون حقوق و مزایایشان پرداخت نشده است. کارخانه هپکو از بزرگترین تولیدکننده های تجهیزات سنگین مانند ماشین آلات راهسازی، معدنی، کشاورزی در خاورمیانه است. اين كارخانه با ۴۲سال سابقه فعالیت یک کارخانه مادر و تخصصی است، که زیر عنوان خصوصی سازی به نورچشمی ها و عوامل باندهای درونی رژیم واگذار شد و طی ۱۰سال گذشته سیر نزولی فاجعه باری را طی کرده است. اين کارخانه در حاليكه ظرفیت اشتغال ۳۰۰۰کارگر را دارد، تنها با ۹۰۰ کارگر كار مي كند. ظرفیت تولید اين كارخانه ۲۰۰۰ دستگاه ماشين آلات سنگين است اما هم اكنون تولید سالانه اش به ۱۰۰ دستگاه رسیده است (سایت خبری استان مرکزی-۱۰ آبان ۹۵) و جاي آن با ماشين آلات وارداتي پرشده است. مدیر عامل این کارخانه بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت روحانی است. محمدحسن آصفری نماینده مجلس ارتجاع در ۱۶ دی ۹۳ گفت:‌ در حالی که کارخانه های بزرگی همچون واگن پارس، هپکو، آذرآب و ماشین سازی فعالیت دارند چه توجیهی دارد دولت بیش از ۵۰۰۰ واگن از روسیه و شهرداری تهران بیش از ۳۵۰۰ واگن از چین خریداری کند (پایگاه خبری شهرستان کمیجان-۱۸ آبان ۹۵).
دبيرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۹شهریور ۱۳۶۵ (۲۰سپتامبر ۲۰۱۷)

Print Friendly, PDF & Email