قاسم سلیمانى کردهاى عراق را به حمله حشد الشعبى تهدید کرد

منابع نزدیک به اتحادیه میهنى کردستان عراق فاش کرند که قاسم سلیمانى فرمانده سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران، کُردهاى عراق را به حمله شبه‌نظامیان شیعه عراقی موسوم به حشد الشعبى در صورت برگزارى رفراندوم استقلال تهدید کرد.

وب سایت «المانیتور» در گزارشی به قلم فاضل هورامى، از یک منبع نزدیک یه اتحادیه میهنی کردستان نقل کرده که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس طى ملاقاتى با مقامات اتحادیه میهنی، هشدار داده است: «تاکنون مانع حمله حشد‌الشعبی به شما بودیم اما من دیگر این کار را انجام نخواهم داد».

بنا به این گزارش ، این منابع از قاسم سلیمانی نقل کرده‌اند که او کردها را به سرنوشت شهر مندلى تهدید کرد. در شهر مندلی صدها شبه نظامی عراقی با حمایت نیروهای ایرانی به این شهر واقع در استان دیاله (۱۰۰ کیلومتری شمال شرقی بغداد) رفتند و رئیس کُرد شورای شهر م را مجبور کردند از سمتش کناره گیری کند. آن‌ها اعلام کردند که این شهر در حوزه همه پرسی کُردستان قرار ندارد.

بنا بر این گزارش به نقل از منابع کُرد، سلیمانى به مقامات اتحادیه میهنى کردستان گفته است: «فقط به ماجرای مندلی نگاه کنید که چه اتفاقی آنجا افتاد. این آغاز ماجراست».

به گزارش «المانیتور» سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران و برت مک گورک نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف ضد داعش و داگلاس سلیمان سفیر آمریکا در عراق، در هفته گذشته دیدارهایى جداگانه در بغداد، اربیل و سلیمانیه صورت دادند تا طرفین را برای دست یابی به توافق متقاعد کنند.

موضع رسمى ایران

این در حالى است که حسن روحانى رییس جمهور ایران مجددا اعلام کرده که موضع رسمى ایران مخالف رفراندوم کردستان عراق است.
روحانى عصر دوشنبه در نیویورک و در دیدار رییس جمهوری اتریش در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، هرگونه تغییر در مرزهای جغرافیایی کشورهای منطقه را خطرناک دانست و گفت: «نگرانی جدید، طرح همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق است که می‌تواند تنش و درگیری جدید و بسیار خطرناک ایجاد کند».

تعویق رفراندوم

از سوى دیگر با توجه به عزم و اصرار بارزانی و حزب دموکرات کردستان بر برگزارى همه پرسی، به نظر می‌رسد که تنها گزینه ای که در اختیار ایالات متحده و ایران برای متقاعد کردن بارزانى جهت متوقف کردن برگزاری رفراندوم است یک توافقنامه داخلی است.
مک گرک، فرستاده امریکا براى جنگ با داعش، در اظهاراتى به این موضوع اشاره کرده و گفته که همه پرسی باید از طریق پارلمان کردستان به تعویق بیفتد.

تاکید بارزانى بر استقلال

اما مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در آخرین اظهارات خود درباره رفراندوم ، در دیدار با وزیر دفاع بریتانیا و برخی از دیپلماتکاران و مشاوران نظامی این کشور دیروز دوشنبه، اعلام کرد که «به غیر از استقلال راه دیگری برای ما نمانده است».

به گزارش سایت رسمی ریاست اقلیم کردستان، مسعود بارزانی در واکنش به درخواست تعلیق همه‌پرسی استقلال، گفت: «احزاب سیاسی کردستان با حمایت ملت کردستان روز برگزاری همه‌پرسی را تعیین کردند اما تصمیم برگزاری خلق الساعه نبوده بلکه در طول سال‌های گذشته چندین بار ما به بغداد تذکر دادیم که در صورت تداوم قانون شکنی و پابند نبودن به قانون اساسی و شراکت حقیقی در عراق، ما رای ملت خودمان را پایه تصمیم گیری قرار خواهیم داد».

رئیس اقلیم کردستان عراق در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به روابطی که کرُدها در طول سالهای گذشته با حکومت عراق برقرار کردند، اظهار داشت: «تمامی روابط به شکست منتهی شد، دیگر ما هیچ راهی به غیر از استقلال نداریم. ما می‌خواهیم دو همسایه خوب برای یکدیگر باشیم و بهترین روابط را با هم داشته باشیم».

بارزانی افزود: «تا کنون تمامی پیشنهاداتی که به عنوان جایگزین به ما ارائه شده مذاکره، گفتگو با بغداد را برای دستیابی به استقلال تضمین نمی‌کند. از این جهت درخواست تعلیق همه‌پرسی تنها برای گفتگو و مذاکره با بغداد بدون اینکه بدانیم در مورد چه چیزی مذاکره خواهیم کرد و چه تضمین بین المللی برای تحقق استقلال وجود دارد، قابل قبول نخواهد بود و همه‌پرسی تعلیق نخواهد شد».

Print Friendly, PDF & Email