پرتاب موشک جدید کرۀ شمالی از سوی چین و روسیه محکوم شد

پرتاب موشک جدید کرۀ شمالی از سوی چین و روسیه محکوم شد

کرۀ شمالی با پرتاب یک موشک دیگر، به آخرین تحریم‌هایی که علیه این کشور وضع شد، پاسخ داد. این موشک با عبور از آسمان ژاپن، تنش در منطقه را باز هم بیشتر کرد.

بامداد جمعه ١۵ سپتامبر/٢۴ شهریور، یعنی کمتر از یک هفته بعد از این که شورای امنیت هشتمین مجموعۀ تحریم‌ها علیه کره شمالی را اعلام کرد، دولت این کشور موشک تازۀ خود را از نزدیکی پایتخت – پبیونگ یانگ – پرتاب کرد.

قبلاً کره شمالی روز سوم سپتامبر یک بمب هیدروژنی را آزمایش کرد که واکنش تند‌ آمریکا را برانگیخت و در نهایت به تشکیل جلسۀ شورای امنیت و تصویب تحریم‌های تازه منجر شد.

اینک بار دیگر، شورای امنیت باید در بعد از ظهر روز جمعه ١۵ سپتامبر جلسۀ اضطراری دیگری برای رسیدگی به آخرین پرتاب موشک تشکیل دهد. دونالد ترامپ هنوز در این مورد واکنشی نداشته اما دبیرکل سازمان ناتو شلیک موشک کره شمالی را به عنوان “تهدید جدی علیه صلح” محکوم کرد.

این بار، چین نیز بلافاصله واکنش نشان داد و با محکوم کردن پیونگ یانگ اعلام کرد که “پکن با زیر پا گذاشتن قطعنامه‌های شورای امنیت توسط کره شمالی و همچنین آزمایش‌های موشکی این کشور شدیداً مخالف است”. چین در عین حال طرفین را به آرامش دعوت کرده است.

اتحادیۀ اروپا و روسیه نیز پرتاب موشک را “به شدت محکوم” کردند.

به گفتۀ منابع نظامی آمریکایی، آخرین موشک کره شمالی یک موشک میان برد بوده که بعد از طی مسافت حدود ٣٧٠٠ کیلومتر، در اقیانوس آرام افتاده است. ژاپن اعلام کرد که این موشک از آسمان جزیرۀ هوکایدو عبور کرده است.

روز ٢٩ اوت – هفده روز قبل – نیز پیونگ یانگ موشکی را پرتاب کرد که از آسمان همین جزیره گذشت. به گفتۀ یک کارشناس کرۀ جنوبی “پیام پیونگ یانگ را می‌توان چنین بیان کرد: ما از تحریم‌های شما نمی‌ترسیم و همه تهدیدهای شما بیهوده است”.

Print Friendly, PDF & Email