پیش‌بینی کسری ۳۷۰ هزار میلیاردی بودجه ایران

نائب رئیس کمیسیون بودجه مجلس رژیم ایران خبر داد که پیش‌بینی‌ می‌شود به دلیل کاهش درآمدهای نفتی ایران، این کشور تا پایان سال به کسری بودجه ۳۷۰ هزار میلیارد ریالی مواجه شود.

به گزارش روزنامه جهان صنعت، هادی قوامی، نائب رئیس کمیسیون بودجه مجلس ایران گفت: «به دلیل کاهش قیمت نفت، ورودی ارز کاهش و قیمت آن افزایش یافته که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۳۷ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته باشیم».

قوامی به افزایش قیمت ارز و طلا در روزهای اخیر در بازار ایران اشاره کرده و افزود: «نوسانات و تغییرات در قیمت ارز چند دلیل دارد که نخستین دلیل آن کاهش قیمت نفت است‌ چراکه در بودجه هر بشکه ۵۰ دلار پیش‌بینی شده بود اما اکنون حدود ۴۳ دلار به فروش می‌رسد و حدود هفت تا هشت دلار کسری نسبت به رقم پیش‌بینی شده دارد».

نائب رئیس کمیسیون بودجه پیش‌بینی کرد ادامه روند فعلی منجر به کسر بودجه ۳۷ هزار میلیارد تومانی شود. او دلیل این کسری بودجه را «کاهش قیمت نفت» و «کاهش ورودی ارز» دانست.

نماینده اسفراین در مجلس همچنین پیش‌بینی کرد دولت برای افزایش درآمد و جبران کسری بودجه به فروش ارز به نرخ بالاتر از تعیین شده بپردازد. او گفت: « دولت برخی از کسری‌های بودجه‌ای خود را از طریق تسعیر ارز می‌پوشاند و در سال ۹۶ نیز قیمت ارز در بودجه سه هزار و ۳۰۰ تومان تعیین شده اما تاکنون به سه هزار و ۸۸۰ تومان رسیده که ممکن است حتی به چهار هزار تومان نیز برسد.»

فروش ارز به نرخ بالاتر از تعیین شده اتفاق جدیدی در دولت ایران نیست. در سال ۱۳۹۵ نیز در حالی که ارز دو هزار و ۹۵۰ تومان قیمت‌گذاری شده بود، دولت آن را در بازار به قیمت سه هزار و ۳۰۰ تومان فروخت.

در قانون بودجه سال ۱۳۹۶ ایران که در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ در مجلس این کشور تصویب شد، بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور از حیث منابع یازده میلیون و پانصد و بیست و چهار هزار و پانصد و شصت و پنج میلیارد و نهصد و شصت و نه میلیون (۱۱٫۵۲۴٫۵۶۵٫۹۶۹٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال تصویب شد.

Print Friendly, PDF & Email