طوفان ایرما ۱۶ میلیون نفر را تهدید می کند

 

طوفان ایرما

حدود دو هفته پيش گردباد هاروي ايالت تگزاس آمريکا و شهر بزرگ هيوستن را در نورديد، حداقل ۷۱ نفر را به کام مرگ کشاند و خسارتي ده ها ميليارد دلاري را بر جاي گذاشت.

هنوز اوضاع در اين ايالت عادي نشده، گردباد ديگري به نام ايرما راه ايالت فلوريدا و سواحل ميامي را در پيش گرفته است. ايرما قوي ترين گردباد (يا به قول دانشمندان، توفند گرمسيري) ثبت شده در تاريخ مدرن محسوب مي شود و سرعت بادهايش به ۳۰۰ کيلومتر بر ساعت مي رسد.

براي نخستين بار در تاريخ، دانشمندان شاهد شکل گيري سه گردباد قدرتمند به نام هاي ايرما، خوزه و کاتيا به طور همزمان در اقيانوس اطلس هستند.

چرا جهان به چنين وضعيتي دچار شده و چه آينده اي پيش رويمان خواهد بود؟ آيا ما هم در بروز اين بحران ها نقش داريم؟

درخواست تخلیه فوری ۵ میلیون نفر از فلوریدا

با نزدیک شدن توفان دریایی ایرما به سواحل فلوریدا، مقام‌های این ایالت آمریکا از پنج میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از سکنه بخش‌های جنوبی فلوریدا خواسته‌اند که منازل خود را تخلیه و به جای امن پناه ببرند.

به گزارش ایسنا، تصاویر هوایی از اتوبان‌های جنوب فلوریدا در ساعات پایانی عصر روز گذشته (جمعه) صدها هزار اتومبیل را نشان می‌دادند که از بیم این طوفان که اکنون به بیشترین میزان قدرت خود رسیده به سوی شمال ایالت سرازیر شده‌اند.

هواشناسان پیش بینی می‌کنند که توفند دریایی ایرما پیش از رسیدن به سواحل فلوریدا باز هم قدرت بیشتر بگیرد و با قرار گرفتن در طبقه‌بندی ۵ که حداکثر توان یک طوفان است سواحل فلوریدا را در هم بکوبد.

توفان دریایی ایرما هم اکنون روی مناطقی از شبه جزیره کوبا است و انتظار می‌رود بامداد یکشنبه به فلوریدا برسد.

بحران سوخت و آب در فلوریدا

همزمان با نزدیک شدن طوفان ایرما به فلوریدا، سوخت و آب در این ایالت نایاب شده است.

نیویورک تایمز در گزارشی درباره نزدیک شدن طوفان ایرما به فلوریدا نوشت: سوخت در فلوریدا به چنان کالای کمیابی تبدیل شده است که بعضی از رانندگان در جاده ها به دنبال رسیدن به تانکرهای سوخت رسان بودند تا از آنها سوخت گیری کنند. بطری های آب خیلی کم بود و به سادگی در دسترس سکنه ها نبود. کیسه های شن و ماسه، مانند تخته سه لا و انواع پیچ و میخ ها نیز کمیاب شده بودند.

ساکنان جنوب فلوریدا روز پنج شنبه خود را برای طوفان ایرما با سرعت نزدیک به ۱۷۵ مایل (بیش از ۲۸۰ کیلومتر) در ساعت که خرابی های زیادی را در جزایر کارائیب به بار آورده و آنها را نابود کرده است، آماده می کردند. طوفان ایرما -گرچه تا حدی ضعیف شده- از نظر رده بندی، در همان درجه قوی ۵ باقی مانده است.

به گقته یک کارشناس سازمان هواشناسی، انتظار می رود این طوفان شنبه شب به فلوریدا کیز (مجمع‌الجزایر مرجانی در سواحل جنوبی ایالت فلوریدا) و جنوب فلوریدا برسد.

هشدار آژانس مدیریت بحران به ساکنان فلوریدا

مدیر آژانس مدیریت بحران فدرال آمریکا از مردم این کشور که بر سر راه طوفان ایرما قرار دارند خواست تا سریعاً محل سکونت خود را ترک کنند و به مکان های امن پناه ببرند.

وی که روز جمعه در واشنگتن خطاب به مردم ایالت فلوریدای آمریکا صحبت می کرد گفت، هیچ کس تاکنون طوفانی با چنین قدرت عظیمی تجربه نکرده است.

وی افزود: پیش بینی های آب و هوایی حاکی از این است که این طوفان در آخر هفته و از اولین ساعت های روز شنبه ایالات فلوریدا را در بر خواهد گرفت؛ مناطق خطرناک را سریعاً باید تخلیه کرد.

حدود ۸۰۰ نفر از نیروهای آژانس مدیریت بحران فدرال آمریکا به کمک سیل زدگان تگزاس رفته اند که از طوفان هاروی خسارات و لطمات بسیاری متحمل شده اند.

گرفتار شدن ۶ هزار آمریکایی در جزیره سن مارتین

سرکنسولگری آمریکا در جزیره کوراسائو در دریای کارائیب جنوبی اعلام کرد گمان می رود به دنبال طوفان ایرما شش هزار آمریکایی در جزیره فرانسوی – هلندی سن مارتن گرفتار شده باشند.

مقامات این سرکنسولگری اعلام کردند جمع آوری اطلاعات درباره اسامی این افراد و محل هایی که در آنجا گرفتار شده اند آغاز شده است و با دیگر دولت ها به منظور اینکه شهروندان آمریکایی از طریق هوایی یا دریایی از این جزیره خارج شوند در حال همکاری هستیم.

به گزارش آسوشیتدپرس از پورتوریکو، جزیره سن مارتین تحت کنترل فرانسه و هلند قرار دارد و نخست وزیر فرانسه اعلام کرد طوفان در بخشی از این جزیره که در این کشور قرار دارد جان چهار نفر را گرفت و ۵۰ زخمی برجا گذاشت.

به گزارش تلویزیون سی ان ان؛ طوفان سهمگین ایرما که در حوزه کارائیب به راه افتاده به درجه پنج از نظر شدت رسیده است.

تاکنون این طوفان ۹ قربانی گرفته است و شانزده میلیون نفر در مسیر حرکت این طوفان سهمگین دریایی هستند.

پیش‌بینی می شود این رقم در روزهای آینده افزایش پیدا کند. این طوفان در مسیر حرکت خود به ایالت فلوریدا در آمریکا نیز خواهد رسید.

در حال حاضر این طوفان به هائیتی و باهاما نزدیک می شود.

Print Friendly, PDF & Email