کره شمالی ادعا می کند، قادر به «نصب بمب‌ هیدروژنی پیشرفته بر موشک» است

کره شمالی می‌گوید توانایی‌های خود در ارتباط با «بمب هیدروژنی» را افزایش داده و آن را قابل کارگذاری بر موشک‌های قاره‌پیما کرده‌است. هنوز منبع قابل استناد دیگری خارج از آن کشور، این اظهارات را تائید نکرده‌است.
خبرگزاری رسمی کره شمالی صبح ۱۱ شهریور ماه مدعی شده کیم جونگ‌اون رهبر آن کشور، در جریان دیدار از «موسسه بمب هسته‌ای»، بر بمب هیدروژنی پیشرفته‌ای که قابل کارگذاری بر موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما است نظارت کرد.
خبرگزاری رسمی کره شمالی در عین حال می‌گوید جنگ‌افزاری که در اختیار آن کشور است «قدرت ویرانگری عظیمی» دارد.
همزمان با این گزارش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، و شینزو ابه، نخست‌وزیر ژاپن، در جریان یک تماس تلفنی، در مورد بحران اتمی «رو به افزایش» و لزوم همکاری‌های نزدیک میان این دو کشور و نیز کره جنوبی، تاکید کرده‌اند. آن‌ها در عین حال در مورد افزایش فشارها بر پیونگ‌یانگ توافق کرده‌اند.
گزارش تازه در ارتباط با فعالیت‌های نظامی و هسته‌ای کره شمالی همزمان با اوج‌گیری یکی از تازه‌ترین بحران‌ها در شبه‌جزیره کره منتشر شده‌است. حملاتی لفظی -به طور مشخص- میان پیونگ‌یانگ و واشینگتن رد و بدل شده‌است.
کره شمالی در هفته‌های گذشته دست به آزمایش موشک بالیستیکی زده که به‌نظر می‌رسد یک موشک قاره‌پیما، با قابلیت دسترسی به خاک آمریکاست. شورای امنیت سازمان ملل آزمایش‌های بالیستیک و هسته‌ای با کاربرد نظامی از سوی پیونگ‌یانگ را منع کرده‌است.
در پی آزمایش‌های اخیر بود که دونالد ترامپ هشدار داد کره شمالی با «خشم و آتش» روبه‌رو خواهد شد و پیونگ‌یانگ تهدید کرده به جزیره گوام حمله کند. این سخنان برای مدتی تنش‌ها و حملات لفظی بیشتری را همراه آورد تا در نهایت از سوی رهبر کره شمالی گفته شد که طرح حمله به گوام فعلا متوقف شده‌است.
اما اندکی نگذشت که رزمایش بزرگ کره شمالی و ایالات متحده آغاز شد و کره شمالی یک موشک بالیستیک را به‌طور آزمایشی به دریا پرتاب کرد، اما این‌بار از فراز خاک ژاپن. پس از آن رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که «تمام گزینه‌ها روی میز است»، شورای امنیت این اقدام پیونگ‌یانگ را محکوم کرد و  رئیس‌جمهوری روسیه هشدار داد شبه‌جزیره کره در آستانه یک درگیری بزرگ است.
خبرگزاری رسمی کره شمالی صبح روز یک‌شنبه گفته است «پیشرفت‌های فنی اخیر در عملکرد [بمب هیدروژنی] بر پایه آزمایش‌های موفقیت‌آمیز نخستین بمب صورت گرفته‌است».
کره شمالی در دی ماه سال گذشته، ساعاتی پس از ثبت زمین‌لرزه‌ای در نزدیکی یک تاسیسات هسته‌ای خود، اعلام کرد یک بمب هیدروژنی را «با موفقیت» آزمایش کرده است.←بیشتر بخوانید
با این همه در مورد آزمایش سال گذشته گزارش‌های دیگری نیز منتشر شد. برای نمونه آن‌طور که خبرگزاری دولتی کره جنوبی گفته بود شماری از پژوهشگران بر این عقیده هستند آزمایش دی‌ماه، یک جنگ‌افزار تقویت‌شده و نه بمب هیدروژنی بوده‌است.
مجموع آزمایش‌های اتمی با قابلیت نظامی در کره شمالی در حال حاضر به پنج مورد می‌رسد. این کشور آزمایش‌های هسته‌ای دیگری در سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ انجام داده بود.

Print Friendly, PDF & Email