آنتونيو گوترس، دبير كل سازمان ملل، در گزارش ساليانه خود قتل عام سال ۶۷ را محكوم كرد.

 آنتونیو گوترز

سند زیر گزارش نقض حقوق بشر در ایران از طرف آنتونیو گوترز دبیر کل سازمان ملل به مجمع عمومی است که امروز منتشر شده است در مقدمه گزارش آمده است که گزارش گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران عاصمه جهانگیر است که در ماه اوت تهیه شده واینک گوترز آنرا به مجمع عمومی ارائه می کند. ترجمه حاضر ۴ بند مربوط به قتل عام ۶۷ است که ذیلاً ترجمه شده و متن کامل آن متعاقباً ترجمه خواهد شد:
سازمان ملل متحد
مجموع عمومی حد توزیع: عمومی
۱۴ اوت ۲۰۱۷
اصل: انگلیسی
نشست هفتاد و دو
فقره ۷۳(c) از دستور جلسه موقت
ارتقاء و حمایت از حقوق بشر: حقوق بشر
وضعیت ها و گزارشات گزارشگر ویژه و نمایندگان
وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران
یادداشت از طرف دبیرکل**
دبیرکل این افتخار را دارد که به مجمع عمومی گزارش گزارشگر ویژه درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را منتقل نماید, ارائه شده مطابق قطعنامه ۲۳/۳۴ شورای حقوق بشر.

۷۱٫ در ماه مارس, خانواده هایی که از گور جمعی واقع در شهر مشهد بازدید کردند, استان خراسان رضوی, جایی که گمان می رود بیش از ۱۷۰ زندانی سیاسی دفن شده باشند, طبق گزارشی کشف شده که مساحتی که قبلاً مسطح بوده است با خاک پوشیده شده تا بر روی قبرها تلی از خاک انباشته شود. در اواسط ماه مه, طبق گزارشی بولدوزرها که در کنار موقعیت قبرها در اهواز, واقع در قطعه لم یزرع ۳ کیلومتر شرق قبرستان بهشت آباد,در حال کار دیده شده اند, جایی که بقایای دست کم ۴۴ نفر که در تابستان سال ۱۹۸۸ کشته شده بودند واقع گردیده است. طبق گزارشات, طرح این است که النهایه قطعه بتون ریزی شده روی موقعیت قبرها با خاک یکسان شود و روی آن «محوطه سبز» یا ساختمان تجاری ساخته شود.
۷۲٫ گزارشگر ویژه در اولین گزارش خود به شورای حقوق بشر پرونده مریم اکبری منفرد را مطرح کرد که از رسیدگی های پزشکی محروم شده و تهدید به قطع حق دیدار شده بود بخاطر انتشار نامه ای که خواستار تحقیق در اعدام های سال ۱۹۸۸ شده بود. در ماه مه همسر خانم اکبری منفرد برای بازجویی توسط وزارت اطلاعات و امنیت احضار و تهدید شده بود که همسر او اگر که به نوشتن نامه های سرگشاده درمورد وقایع سال ۱۹۸۸ ادامه دهد, ممکن است با سه سال دوره زندان اضافی و تبعید به یک زندان دور افتاره در سیستان و بلوچستان مواجه شود.
۷۳٫ بین ژوئیه و اوت ۱۹۸۸ هزاران زندانی مرد, زن و نوجوان گزارش شده است که بدنبال فتوای صادر شده توسط رهبر عالی وقت آیت الله خمینی اعدام شده اند. طبق گزارش یک کمیسیون سه نفره که با این دید که تعیین کند چه کسی باید اعدام شود تشکیل شده بود. اجساد قربانیان گزارش شده, در گورهای بی نام ونشان دفن شده و خانواده های آنان هرگز درمورد مکان آنها مطلع نشده اند. این وقایع معروف به قتل عام های سال ۱۹۸۸ می باشد و هرگز رسماً تایید نشده است . در ژانویه ۱۹۸۹ رینالدو گالیندوپل نماینده ویژه کمیسیون حقوق بشر در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران, بخاطر «انکار جهانی» اعدام ها ابراز نگرانی کرد و از مقامات ایرانی خواستار انجام تحقیقات شد. چنین تحقیقاتی هرگز انجام نشد.
۷۴٫ در اوت ۲۰۱۶, یک نوار ضبط شده از ملاقاتی در سال ۱۹۸۸ میان مقامات ارشد دولتی و روحانیون منتشر شد. این نوار اسامی مقاماتی را که اعدام ها را انجام داده و از آن دفاع می کردند را افشا کرده بود ازجمله وزیر دادگستری کنونی و یک قاضی عالی کنونی و رئیس یکی از بزرگترین بنیادهای مذهبی دراین کشور و کاندید انتخابات ریاست جمهوری در ماه مه بود. بدنبال انتشار این نوار ضبط شده برخی از مقامات مذهبی و رئیس قوه قضائیه پذیرفتند که اعدام ها انجام شده و در مواردی از آنها دفاع کردند.

Print Friendly, PDF & Email