آخرين گزارشات و فراخوانها براي نجات زندانيان اعتصابي گوهردشت

فراخوان براي نجات زندانيان سياسي اعتصابي از طرف گروه دوستان ايران آزاد در پارلمان اروپا
گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا، متشکل از نمایندگان این پارلمان از کشورهای مختلف و گروههای مختلف سیاسی با صدور اطلاعیه‌ای برای نجات فوری جان زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت فراخوان داد.
در این اطلاعیه با اشاره به فراخون فوری عفو بین‌الملل در مورد شرایط غیرانسانی زندانیان سیاسی اعتصابی آمده است:
عفو ​​می گوید که ”شرایط بازداشت آنقدر فجیع است که زندانیان به ناچار احساس می کنند مجبور به رفتن در اعتصاب غذا برای تقاضای پایه ای ترین استانداردهای انسانی خود هستند…“
زندانیان سیاسی در حین انتقال، مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند و از بردن وسایل شخصی منع شدند. بخش جدید زندان پر از دوربین های مدار بسته و دستگاه های شنود است. زندانیان خواستار بازگشت اموال خود هستند . اما دادستان تهران، جعفری دولت آبادی، که هم اکنون به جرم نقض فاحش حقوق بشر در لیست تحریم های اتحادیه اروپا قرار دارد، ​​زندانیان را تهدید کرده وگفته است”سیستم قضایی رژیم ایران قرار نیست تاثیر برخی اقدامات زندانیان از جمله اعتصاب غذا قرار گیرد“.
در ادامه اطلاعیه گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا که توسط ژرارد دوپره، وزیر دولت بلژیک و رئیس این گروه پارلمانی صادر شده، آمده است، تعداد زندانیان اعتصاب غذا کننده اکنون به ۲۱نفر رسیده است. بسیاری از آنها بیش از ۲۵ روز در اعتصاب غذا به‌سر میبرند و وضعیت سلامت آنها به سرعت رو به وخامت است. بسیاری از زندانیان در سایر شهرها حمایت خود را از اعتصاب غذا زندانیان سیاسی اعلام کرده اند.
ما فراخوانی را که ده روز پیش به جامعه بین المللی از جمله رئیس پارلمان اروپا آنتونیو تایانی و موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا و کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل داده بودیم تکرار میکنیم و خواهان اقدام و اعمال فشار بر مقامات رژيم ایران برای احترام به حقوق زندانیان سیاسی در زندان گوهر دشت و رفتار انسانی با آنها هستیم.
پيام مادر رضايي ها به زندانيان اعتصابي گوهردشت
: فرزندان عزیز مردم ایران که در زندان گوهردشت در حال اعتصاب غذا هستید،
پیام دلیرانه شما را که در بیست و ششمین روز اعتصاب غذا از زندان گوهردشت فرستاده بودید شنیدم و با دلی جریحه دار از رنجها و مشکلات شما غرق افتخار شدم. از طرف مادران شهدای مجاهد خلق به شما و به همه فرزندان عزیزم که در زندان گوهردشت و دیگر زندانها برای رسیدن به حقوق و کرامت انسانی خودتان درحال اعتصاب غذا هستيد، درود می فرستم.
دعا می کنم که خدا پشت و پناهتان باشد و در مقابل شکنجه و رفتار ضد انسانی این رژیم که در زندانها و در حق زندانیان بی دفاع و اسیر از هیچ حق کشی و ظلمی فرو گذار نمی‌کند، به شما قوت قلب و ایمان بدهد.
مادر رضاییهای شهید در ادامه پیامش خطاب به زندانیان درحال اعتصاب غذا افزود: شما تنها نیستید و ما هرچه در توانمان باشد برای اینکه حمایت و دفاع از حقوق شما در ایران و جهان هر چه بیشتر فراگیر شود انجام می‌دهیم. اشرف نشانها و هواداران مقاومت و ایرانیان آزادیخواه در داخل و خارج کشور، با شما و حامی شما هستند….
امروز جنبش دادخواهی فراگیر شده و اين جانيان بعد از نزدیک به چهار دهه شكنجه و به‌شهادت رساندن فرزندان ما، شاهد آن هستند که خون پاک آن شهیدان دامنشان را گرفته است.
حالا، اين جلادان هستند كه شكست خورده و منفور مردم شده اند و شکی نیست که در مقابل مقاومت مردم ایران به زانو درخواهند آمد. روز پيروزي و روز سرنگوني اين رژيم ستمگر نزديك است….
فراخوان بين المللي شوراي ملي مقاومت براي نجات زندانيان اعتصابي
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران در اطلاعیه اي درباره وضعيت وخيم زندانيان سياسي كه اعتصاب غذاي آنها وارد پنجمين هفته شده است، به افزایش اقدامات مراجع بین‌المللی برای نجات جان زندانیان اعتصابی فراخوان داد.
در اين اطلاعيه يادآوري شده است:‌جعفري دولت آبادي دادستان جنايتکار رژيم درتهران در واکنش به موج همبستگي در داخل و خارج كشور با زندانيان سياسي اعتصابي؛ با وقاحت اعلام کرد «دستگاه قضا تسليم اعتصاب غذاي زندانيان نمي شود». متعاقبا فشار دژخيمان بر زندانيان كه اولين ماه اعتصاب غذاي خود را پشت سر مي گذارند شدت يافته است
ااطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت می‌افزاید: شماري از زندانیان اعتصابی به هنگام ملاقات با خانواده هايشان توان ايستادن يا حتي نشستن بر روي صندلي را هم نداشتند. به رغم بيهوش شدن مکرر شماري از اعتصابيون طي چند روز اخير دژخيمان از هرگونه رسيدگي پزشكي به آنها خودداري مي‌کنند.
مقاومت ايران با تأكيد بر اينكه جان و سلامتي زندانيان اعتصابي که شماري از آنها به دليل تحمل سالها حبس و شکنجه از بيماريهاي مختلف رنج مي برند، به شدت در معرض خطر است؛ خواستار اقدام فعال مراجع بين المللي حقوق بشر براي نجات جان زندانيان اعتصابي و تأمين حقوق حداقل و پايه يي آنهاست.
گزارشهاي رسيده از زندان گوهردشت کرج حاکي از وخامت حال زنداني سياسي اهل تسنن حمزه درويش است که ۱۹ روز از اعتصاب غذاي او مي گذرد. وي دچار خونريزي داخلي و افت فشار خون است.
حمزه درويش در طول مدت اعتصاب ۱۱ کيلوگرم از وزن خود را از دست داده و دچار خونريزي داخلي و افت فشار خون است. اين زنداني به دليل وخامت حالش به بيمارستان منتقل شده و پزشکان گفته اند تارهاي صوتي او و بينايي اش دچار اختلال شده است. وی از غلظت بالاي خون و نوسان فشار خون رنج مي برد و ديگر توان راه رفتن وحرف زدن ندارد.
جمعی از کارگران شمال خوزستان در اطلاعیه در حمایت از اعتصاب غذای زندانیان سیاسی تأکید کردند: ما بار دیگر ضمن محکوم کردن ادامه سرکوب آزادی خواهان؛ از همه فعالان کارگری؛ اجتماعی و سیاسی می‌خواهیم تا مبارزه برای آزادی همه زندانیان عقیدتی و سیاسی را در دستور کار خود قرار دهند.
گزارشها حاکیست رئیس جنایتکار زندان گوهردشت کرج، از رسیدگیهای پزشکی به زندانیان سیاسی كه در زندان که در اعتصاب غذا هستند ممانعت به عمل می‌آورد. این مزدور که مرداني نام دارد به پزشکان و کادر درمانی زندان ابلاغ کرده که اعتصاب زندانیان سیاسی را به رسمیت نمی‌شناسد.
عفو بين الملل در بيانيه اي با ابراز نگرانی نسبت به سلامتي حال زنداني سياسي زينب جلاليان، ممانعت از مداواي وی را مصداق شکنجه دانست. رژيم ضد بشري آخوندي از درمان اين زنداني سياسي که علاوه بر بيماري قلبي و کليوي از يک بيماري شديد چشم رنج مي برد و نياز به جراحي دارد ، خودداري مي کند.

Print Friendly, PDF & Email