قطر اعلام کرد که سفیر خود را به ایران باز می‌گرداند

قطر چهارشنبه ۲۳ ژوئیه اعلام کرد که سفیرش برای از سرگیری ماموریت‌هایش، به ایران باز خواهد گشت.

در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه قطر صادر و خبرگزاری رسمی این کشور منتشر کرده، آمده است: «به دنبال توسعه روابط دو جانبه با ایران در همه زمینه‌ها هستیم».

رسانه‌های ایران هم گزارش داده‌اند که محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزير امور خارجه قطر در گفتگوى تلفنى با محمدجواد ظريف وزیر امور خارجه ایران، ضمن تاكيد بر لزوم گسترش روابط دوجانبه، اعلام كرد كه قطر سفير خود را به تهران باز مى‌گرداند.

قطر ژانویه سال ۲۰۱۶ گذشته سفیر خود را از ایران فراخوانده بود.

اقدام قطر همزمان با بحران روابط این کشور با شماری از کشورهای منطقه صورت می‌گیرد.

در حالی قطر اعلام کرده است که سفیر این کشور در ایران به محل مامویتش باز خواهد گشت که اخیرا عربستان و سه کشور عربی از قطر خواسته بودند تا روابط خود با ایران را قطع کند.

سه کشور مصر و بحرین و امارات متحده عربی دو ماه پیش با رهبری عربستان سعودی، همسایه عرب خود یعنی قطر را به تامین مالی گروه‌های افراطی و همچنین گرمی روابط با جمهوری اسلامی ایران متهم کردند.

در پی این اتهام‌زنی، چهار کشور مذکور تحریم‌هایی را بر قطر تحمیل کرده و عملا این کشور را در محاصره اقتصادی قرار دادند.

قطر در مقابل اتهام‌های این چهار کشور را رد کرده است.

این کشورها با تعیین شروطی ۱۳ گانه‌ اعلام کردند که شکستن محاصره تنها با اجرای این شرایط ممکن است.

قطر اما این شروط را رد کرده و آن را ناقض حاکمیت ملی خود می‌داند. تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره، قطع رابطه سیاسی با ایران، اخراج اعضای اخوان‌المسلمین و تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر از جمله خواسته‌های این کشورها است.

ژانویه گذشته ۷ کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.

سه‌شنبه جمهوری چاد هم به کشورهایی پیوست که با قطر قطع روابط کرده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email