جیمز مَتیس در بغداد: ادامه حضور آمریکا و جلوگیری از نفوذ ایران در عراق در دستور کار قرار دارند

جیمزمَتیس، وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه ٣١ مرداد/ ۲۲ اوت برای گفتگو با مقامات عراقی و اعلام حمایت آمریکا از عراق در مبارزه علیه گروه دولت اسلامی (داعش) وارد بغداد شد. این دیدار که از پیش اعلام نشده بود، در حالی انجام می شود که نیروهای عراقی با حمایت شبه نظامیان این کشور از روز یکشنبه گذشته عملیات برای بازپس‌گیری “تلعفر”، آخرین شهر عراق که هنوز در کنترل نیروهای داعش است را آغاز کرده‌اند.

جیمزمَتیس پیش از وارد شدن به بغداد در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: اولویت آمریکا در حال حاضر، شکست کامل گروه دولت اسلامی در عراق و بازگرداندن استقلال و تمامیت ارضی به این کشور است.
جیمزمَتیس در عراق با حیدرعبادی نخست وزیر و دیگر مسئولان این کشور در بغداد و همچنین در اربیل با مسعود بارزانی رئیس اقلیم خودمختار کردستان عراق دیدار و گفتگو کرد.
آینده حضور نیروهای آمریکایی در عراق پس از بازپس‌گیری شهرهای تحت تسلط گروه دولت اسلامی، یکی از محورهای مهم گفتگوی وزیر دفاع آمریکا با مقامات عراقی است.
در این باره، “نیکلا هراس” محقق مرکز “نیو آمریکن سکیوریتی” که یک مرکز جدید امنیتی آمریکایی در واشینگتن است به خبر گزاری فرانسه گفت: رئیس پِنتاگون در این سفر تلاش می کند تا مقامات عراقی را مجاب کند که نیروهای آمریکایی برای آموزش نیروهای امنیتی عراق و تضمین جلوگیری از بازگشت احتمالی جهادگرایان داعش، کماکان در این کشور بمانند. نیکلا هراس در این باره هشدار داده است که اما این رویکرد واشینگتن با مقاومت شدید نیروهای شبه نظامی “حشدالشعبی” روبرو خواهد شد. نیروهایی که حضور پررنگی در عملیات “تلعفر” دارند.
با این وجود، جیمزمَتیس گفته که در نظر دارد تا از تجربیات سه سال مبارزه نیروهای آمریکایی و عراقی در یک جبهه مشترک علیه داعش در جهت جلوگیری از ایجاد شکاف سیاسی در عراق و محدود کردن نفوذ ایران در این کشور استفاده کند.
نیکلا هراس گفته با توجه به رویکرد از پیش اعلام شده واشینگتن درباره همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، ملاقات جیمزمَتیس با مسعود بارزانی می تواند در چهار چوب قاطعیتی دوستانه باشد.
خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق که برای ۲۵ سپتامبر آینده پیش‌بینی شده، یکی از چالش‌های عمده برای دولت فدرال عراق است.
“برت مَک گِرک” نماینده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا در ائتلاف ضدداعش در عراق، گفته که واشینگتن در شرایط کنونی با این همه پرسی مخالف کرده است.
روز یکشنبه آخرین عملیات نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا برای بازپس گیری شهر “تلعفر” آغاز شد .آخرین گزارش ها از عملیات میدانی نیروهای ارتش، پلیس و شبه نظامیان حشدالشعبی عراق، حکایت از ادامه پیشروی این نیروها دارد. فرمانده عملیات آزادسازی تلعفر گفت که نیروهای ارتش و داوطلب مردمی عراق از سمت شرق و نیروهای پلیس فدرال نیز از سمت جنوب غرب، به مرکز تلعفر یورش بردند و به پیشروی خود ادامه می‌دهند.
خبرگزاری فرانسه گزارش میدهد که نیروهای ارتش، پلیس و شبه نظامیان حشدالشعبی عراق، امروز سه شنبه ۲۲ اوت، در ادامه پیشروی خود محله “النور” در جنوب شرق تلعفر و محله “الکفاح” در شمال غرب این شهر را آزاد کردند.
تلعفر در ٧٠ کیلومتری غرب موصل واقع است. این شهر تاریخی بیش از ٢٠٠ هزار نفر سکنه دارد. هنوز در حدود ١٠٠٠ تن از جهادگرایان داعش در این شهر مقاومت می‌کنند.
جیمزمَتیس درباره عملیات تلعفر گفته که شمارش معکوس برای داعش در این شهر آغاز شده است، اما از بین بردن کلی داعش زمان نیاز دارد و نمی توان انتظار داشت که این موضوع به زودی میسر گردد.

Print Friendly, PDF & Email